LAS Formatı: ArcGIS 3D Analyst ile LAS Dosyalarını DEM’e Dönüştürme

lidar teknolojisi
LiDAR bir mesafe teknolojidir. Yüzeye bir sinyal gönderir ve sensöre geri dönmek için aynı sinyali bekler. Bu arada gönderilen ve geri gönderilen sinyalin olduğu zamanı kaydeder. Ve bu süreçte, hepsi LiDAR LAS dosyalarında kaydedilir.

 

ArcGIS 3D Analyst ile LAS dosyalarından DEM’ler nasıl oluşturulur

Işık Algılama ve Değişen (LiDAR) bir uzaktan teknolojidir. Yüzeye bir sinyal gönderir ve sensöre geri dönmek için aynı sinyali bekler. Bu arada gönderilen ve geri gönderilen sinyalin olduğu zamanı kaydeder. Ve bu süreçte, hepsi LiDAR LAS dosyalarında kaydedildi. ArcGIS 3D Analyst ile nokta bulutlarını veya LAS dosyalarını nasıl okuyorsunuz? Yoğun bir nokta bulutundan dijital yükseklik modellerine ve dijital yüzey modeline adım adım ilerleyelim.

Lidar ile ilgili detaylı bilgi için Lidar Teknolojisi makalemize göz atabilirsiniz.

LAS Veri Formatı

LAS dosya formatı, özellikle satıcılar ve müşteriler arasındaki değişim için bir ikili dosya formatıdır. Genel olarak, LAS dosyaları bilgi kaybı olmadan LIDAR’a özel bilgileri tutar.

LAS dosyaları, ASCII ve diğer özel dosya formatlarının aksine, kamuya açık olarak kullanılabilir. Yoğun koordinat noktası ölçümleri o kadar büyüktür ki bazen dosya boyutunun çok büyük olmasını önlemek için sıklıkla bölünmeleri gerekir.

Bir LAS dosyasını sıkıştırdığınızda, bunun için özel olarak dosya biçimi LAZ’dır. LAZ dosya formatını kullanarak önemli depolama alanı kaydedebilirsiniz. Çoğu dosya sıkıştırması gibi, LAZ da bilgi kaybı olmaz.

LAS dosyalarını ArcGIS’de DEM’lere, DSM’lere veya diğer çıktılara nasıl dönüştürebiliriz? Bu eğiticiye başlamak için, ArcGIS 3D Analyst’e ve bu ilk 6 ücretsiz LiDAR verisi kaynağından bir örnek LAS Veri Kümesine ihtiyacınız olacak.

Adım1: 3D Analyst bileşenini Aktifleştirme.

 • ArcCatalog’da başlayacağız. Özelleştir> Uzantılar’ı tıklatarak yapılabilecek 3D analizi açmanız gerekir. 3D analiz için onay işaretini tıklayın.

ArcGIS ile ilişkili LAS araç setini kullanmaya hazırız.

Adım 2: File Geodatabase (Coğrafi Veri Tabanı) oluştur .

 • ArcCatalog’da bir dosya coğrafi veri tabanı oluşturalım. ArcCatalog penceresinde herhangi bir yeri sağ tıklayın ve Yeni> Dosya Geodatabase’i seçin. Dosya geodatabase adını değiştirmek için çekinmeyin.

Artık LAS dosyalarımız için depolama yeri olacak bir dosya coğrafi veri tabanı (file geodatabase) var.

Adım 3: Feature Dataset (Detay Veri Kümesi) oluştur.

 • Dosya geodatabase’i çift tıklayın ve yeni bir detay veri kümesi oluşturun.
 • Yeni> Özellik Veri Kümesi’ni sağ tıklayın. Özellik veri kümesine bir ad verin – örneğin “veri” – ve İleri’ye tıklayın.
 • LiDAR verilerinizin bulunduğu koordinat sistemini seçin – örneğin “Durum Düzlemi” – ve İleri’ye tıklayın.
 • Dikey koordinat sistemini seçin – örneğin NAVD 1988 – ve İleri’ye tıklayın.
 • Toleranslar için varsayılanları kabul edebilirsiniz.

Bu detay veri kümesi çok noktalı dosyayı saklamak için kullanılacaktır. Ayrıca, LAS dosyalarının bulunduğu yatay ve dikey koordinat sistemlerini de yapılandırır.

Adım 4: LAS Dosyalarını Çoklu Veri Olarak Özellik Veri Kümesine Ekleme

 • 3D Analyst Toolbox’ta LAS to Multipoint aracını çift tıklayın. 3D Analist Araçları> Dönüştürme> Dosyadan> LAS’dan Multipoint’e.
 • Dosyalara göz atın. LAS dosyalarınızı ekleyin.
 • Çıkış özellik sınıfınızı ayarlayın. Adım 3’te oluşturduğunuz özellik veri kümesinde yer alacaktır. Buna çok noktalı bir isim verin.
 • Bu LiDAR veri kümeleri için ortalama nokta aralığı, LiDAR verileri için beklemek makul olan, yaklaşık 1 metredir.
 • Sınıf kodlarını ve dönüş değerini seçmek için seçeneğiniz vardır. Bu durumda, varsayılanı bırakıp sınıf kodları ve herhangi bir dönüş değeri seçmeyiz.
 • Girdi özellik adları için, yoğunluğu ve dönüş sayısını seçeriz. Bununla birlikte, sonuçta ortaya çıkan çok noktalı özellik sınıfındaki herhangi bir özelliği içermek isteğe bağlıdır.
 • Durum Düzlemi Koordinat Sistemi veya Evrensel Enine Mercator (UTM) gibi Adım 3’te yaptığınız gibi giriş koordinat sistemini seçin.
 • Dosya eki bir LAS veri tipidir ve Z-faktörü metrelerin ayaklara dönüştürülmesi için kullanılabilir. Ancak, bu girişlerin her ikisini de varsayılan olarak kullanacağız. Tamam’a tıklayın.

Tüm LiDAR verileriyle çalışmak, sabırlı olmanız gerekir. Bu adımın sonucu özellik veri kümenizde çok noktalı bir özellik sınıfı olacaktır.

Adım 5: DetayVeri Kümesinde Yeni Bir Arazi Oluşturun

 • Detay veri kümenizi sağ tıklayın ve Yeni> Arazi’yi tıklayın. Bu, çoklu nokta özellik sınıfınızdan bir TIN yüzeyi oluşturacaktır.
 • Yeni arazinize bir isim verin. 4. adımda oluşturduğunuz çok noktalı özellik sınıfını seçin. Yaklaşık aralık yaklaşık 1 metre aralıklıdır. İleri’yi ve sonra tekrar tıklayın.
 • Bir sonraki pencere, arazi veri kümesinin piramitleri nasıl oluşturacağı içindir. Varsayılan, burada iyi. Bir sonraki pencerede, “Piramit Özelliklerini Hesapla” ya tıklayabilirsiniz. Bu,
 • ArcMap’te görüntülerken yükleme sürelerinin hızlandırılmasına yardımcı olur. İleri’yi tıklayın ve bitirin.
 • Bir mesaj kutusu ile istenecektir – Yeni arazi oluşturuldu. Şimdi inşa etmek ister misiniz? Evet’i seçin ve araç, piramitlerle araziyi yaratacaktır.

6. Adım: Arazi Veri Kümenizi ArcMap’te inceleyin

 • Arazi veri kümesini ArcMap’te sürükleyip bırakın.

Sadece çıplak toprak dönüşlerini kullanırsak, dijital bir yükseklik modeli üretecekti. Binalar ve ağaç gölgesi gibi özellikleri içeren geri dönüşleri alırsak, dijital bir yüzey modeli üretir. Ayrıca, iade sayısı, ışık şiddeti ve nokta sınıflandırması var.

 

Sıradaki ne?

LAS dosyaları, özellikle LiDAR verilerini depolamak için genel ikili dosya formatlarıdır.

LiDAR size yoğun bir nokta bulutu içinde doğru çıplak zemin ölçümleri verir.

ArcGIS 3D Analist’te çıplak yer isabetleri bir dijital yükseklik modeli (DEM) üretir.

Alternatif olarak, ilk geri dönüşler dijital yüzey modelleri içindir (DSM)

Check Also

Universal Transverse Mercator (UTM) Nasıl Çalışır?

Universal Transverse Mercator (UTM) Projeksiyonu   Bir küre veya elipsoid ile başlayın, çünkü bu dünyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir