Adreslerin Yerini Belirlemek için 7 Coğrafi Kodlama ve Ters Coğrafi Kodlama Hizmetleri [Ücretsiz ve Ücretli]

coğrafi kodlu adresler

Adresleri bir haritadaki nokta konumlarına nasıl coğrafi kodlayabilirim?

Coğrafi kodlamanın sokak adreslerine enlem ve boylam değerleri verme işlemi olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur .

Ve ters coğrafi kodlama haritadan yerleri alıp onların adreslerini belirleme – tersidir.

Dolayısıyla, bir coğrafi kodlama hizmetini okunabilir bir adresle beslediğinizde, haritaya bir konum koyar. Bu kadar basit.

Ama hangi coğrafi kodlama hizmetleri mevcut ve en doğru? Ve ücretsiz mi yoksa ücretli mi?

Hangi coğrafi kodlama hizmetleri en iyi şekilde çalışır?

coğrafi kodlama mobil

Veri analizi tarafında, çeşitli nedenlerle coğrafi kodlamayı kullanıyoruz. Örneğin:

  • Yer seçimi ve iş analitiği için coğrafi kodlanmış adresleri kullanarak uzamsal kalıpları tanıma .
  • Yönlerle yönlendirme analizi için sözlü adresleri kabul etme .
  • Müşteri kayıtlarını yönetmek ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için müşterilerin nerede olduğunu belirlemek.

Hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabilen çeşitli coğrafi kodlama hizmetleri vardır. QGIS, Google, HERE ve Esri’yi içeren en iyi coğrafi kodlayıcılardan / adres eşleştiricilerden bazılarını listeleyeceğiz.

1 QGIS Geocoding Eklentisi (Ücretsiz)

Coğrafi kodlama hizmetlerinin çoğu yüksek bir fiyat etiketi veya kredi ücreti ile gelirken, QGIS ücretsiz olarak çeşitli coğrafi kodlama eklentileri sunar. Ve QGIS ile ilgili en iyi bölüm, GNU Genel Kamu Lisansı altında açık kaynak lisanslı olmasıdır.

Adresleri toplu olarak coğrafi kodlamak istiyorsanız, MMQGIS eklentisini denemelisiniz. Birden fazla adres içeren bir elektronik tablo (CSV) beslediğinizde, eklenti bunları harita tuvaline nokta olarak ekler.

Alternatif olarak, GeoCoding eklentisi giriş olarak yalnızca bir adresi kabul eder. İletişim kutusuna bir adres yazdıktan sonra, haritada o konumu işaretler.

2 Esri Geocoding (ArcGIS Online World Geocoding Hizmeti)

harita işaretleyici raptiye

Esri’nin ArcGIS Online Geocoding Hizmeti, kullanmak için kredi gerektiren ücretli bir hizmettir. Ücretsiz bir Esri ArcGIS Online hesabı ile bir seferde coğrafi kodlama yapabileceğiniz sınırlı sayıda adres (250 veya daha fazla) vardır. Ancak, adreslerinizi bir CSV’de (ad, adres, şehir, eyalet, posta kodu) alma ve bunları bir CSV katmanı olarak içe aktarma meselesi.

ArcGIS Desktop, kendi parselinizi veya cadde verilerinizi kullanarak coğrafi kodlama yapmak için kendi yöntemine sahiptir. ArcGIS Online World Geocoding Service ile kredi tüketmek yerine, bir adres bulucu oluşturabilirsiniz. Bu şekilde Geocoding Toolbar ile bir adres yazdığınızda, girişlerinize göre konumu tam olarak belirleyebilir.

3 Google Haritalar Coğrafi Kodlama

Google Haritalar, navigasyon, trafik, toplu taşıma ve konum bilgileri için herkesin favori kaynağı haline geldi. Perde arkasında, milyonlarca veri noktası içeren zengin coğrafi kodlu Google Haritalar veritabanı sayesindedir. Ve adres çubuğuna bir yer yazmak kadar basit, Google Haritalar sizi oraya götürür.

Google’ın coğrafi kodlama hizmetini kullanmak için Google Haritalar’da hesabınızda oturum açın. Özel haritalarınıza bir CSV / XLSX katmanı veya Google Drive dosyası ekleyin. Google’ın Geocoding hizmeti adresi, şehri, eyaleti ve posta kodunu tablodan alır ve Google Haritalar içindeki enlem ve boylam koordinatlarını çizer.

Devam etmeden önce, Google Haritalar Geocoding API’nin hizmet şartlarını kontrol edin. Bunun nedeni, Google Haritalar oturumu dışında sonuçların görüntülenmesinin yasak olmasıdır.

4 HERE Maps Geocoding

harita işaretleyici raptiye

HERE Geocoding API’sinin kullanım kolaylığı ve gruplama verimliliği nedeniyle parlayan incelemeler var. Örneğin, HERE Maps Batch Geocode API, yalnızca temel planlarıyla binlerce kişiyi tüketebilir ve bir harita üzerinde noktaları işaretleyebilir. HERE haritaları, basit coğrafi kodlamaya ek olarak, çoklu coğrafi kodlamayı, adres aralıklarını ve bulanık aramayı destekler.

Ancak, HERE haritalarından alınan coğrafi kodlama sonuçları özel veya dahili kullanım için kullanılamaz. Bir iş planı satın almadığınız sürece, ücretsiz sonuçları özel kullanım için kullanılamaz.

5 PBBI’nin Geocoding (Pitney Bowes)

Doğruluk ve dünya çapında kapsama açısından en iyi seçeneklerden biri, PBBI’nin coğrafi kodlama hizmetidir. Kullanıcılar, bulut tabanlı SaaS platformunu kullanarak, bir Denetçinin Parsel Numarası (APN) ile birlikte son derece doğru enlem ve boylam koordinatlarını elde eder.

Örneğin, Facebook gibi şirketler, küresel yüksek hassasiyeti nedeniyle Pitney Bowes coğrafi kodlama hizmetlerini benimsiyor. Bu da Facebook’un kullanıcılara daha kişisel olarak özelleştirilmiş içerik ve reklamlar sunmasına yardımcı oluyor.

6 ABD Nüfus Sayımı Geocoder

harita işaretleyici raptiye

ABD adresleriyle çalışıyorsanız, ABD Nüfus Sayım Bürosu Geocoder, TIGER satır dosyalarını kullanarak çalışan eyalet çapında adres buluculara sahiptir. Daha az doğrudur, ancak bir seferde ücretsiz olarak 1000 veya daha fazla girişi coğrafi olarak kodlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, herhangi bir veri indirmenize gerek olmayan ABD Nüfus Sayımı REST coğrafi kodlayıcı da vardır. Bu, etkileşimli ve programlı (REST) ​​erişim kullanarak adresleri coğrafi konumlarla eşleştirir.

7 Bing Konum API’si

Bing için kısıtlamalar, bu listedeki diğer ücretli seçeneklere kıyasla biraz daha azdır. Bing’in coğrafi kodlama API’si, yılda 1 milyon ücretsiz coğrafi kod varlığı sınırı ile oldukça iyi bir alternatiftir.

Coğrafi kodlama yapılacak bir adres listeniz varsa, 200.000 adrese kadar coğrafi kodlama yapmak için Geocode Dataflow API’yi kullanabilirsiniz. Bu, geriye ve ileriye doğru giden tek bir faturalandırılamaz işlemde zamanı azaltabilir,

Coğrafi kodlayıcınız nedir?

Gördüğünüz gibi, konumları adreslerden tanımlayan birkaç coğrafi kodlama hizmeti vardır.

Ters coğrafi kodlama, harita konumlarını alarak ve bunlara adresler atayarak çalışır.

Örneğin, Geocoder Python kitaplığı, enlem uzun koordinatlardan adreslerin alınmasına da yardımcı olabilir.

Bu coğrafi kodlama hizmetlerinden herhangi birini kullandınız mı? Onlar hakkında ne düşündün?

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir