ERDAS Imagine – Dünya Kaynakları Veri Analiz Sistemi

ERDAS Imagine - Dünya Kaynak Geliştirme Değerlendirme Sistemi

ERDAS Imagine Software Review

Yıl 1978, ERDAS Imagine (o sırada ERDAS 4) küçük bir çamaşır makinesi büyüklüğünde bir sabit disk kullanılarak ilk kez piyasaya sürüldü.

Şimdiye kadar, ERDAS Imagine yeniden çalıştı ve hala sektörün en iyilerinden biri.

Kullanıcı dostu olma konusunda mükemmel olsa da, sekme arayüzü, görüntü işleme, sınıflandırma, fotogrametri, LiDAR, radar ve uzaktan algılamanın tüm yönleri dahil olmak üzere tüm araçlarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olur.

Bugün, ERDAS Imagine’in Hexagon Geospatial’ın amiral gemisi görüntü işleme yazılımı olduğunu vurguluyoruz.

1 Akıllı Görüntüleyici

İzleyici keskindir, genişletilebilir… Bahsetmiyorum bile, ona attığınız her formatı okumak için olağanüstü bir yeteneği var. Örneğin, Landsat, Worldview, Sentinel, SPOT ve AVHRR gibi bir dizi uyduyla uyumludur.

Bu, görüntünüzü okuyacak ve konserve kompozitler sunacak kadar akıllı olduğu anlamına gelir. Eşit derecede önemli olan, spektral bantları kendi kompozitleriniz için seçtiğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

ERDAS Tokyo'yu Hayal Edin

ERDAS Imagine, pankromatik bir bant verilen daha net çıktılar için görüntünüzü keskinleştirecektir.

2 LiDAR Araçları

Light Detection and Ranging (LiDAR), yeni yetkili veri kümesidir.

LiDAR, zemine aktif olarak ışık enerjisi gönderir. Mesafe almak için sensöre geri yansıyan ışığı zamanda ölçer. Bu nedenle LiDAR, zemin yüksekliği ve özelliklerinin doğru bir görüntüsünü verir.

ERDAS Imagine, LiDAR’ı kendi doğal biçiminde (LAS) ele alıyor. Aslında nokta bulutunu görmek ve düzenlemek için görüntüleyicide bir LAS dosyasını sürükleyip bırakabilirsiniz.

LiDAR araçları

Nokta bulutlarını 3B olarak oluşturabilir. Ek olarak, yoğunluğu, sınıflandırmayı, yüksekliği ve çeşitli dönüşleri görüntüleyebilirsiniz.

LiDAR profilinin yandan görünümü kaygandır. Ayrıca düzgün bir ön görünüm elde edersiniz.

LiDAR profil yan görünümü

LiDAR kullanımda genişledikçe, ERDAS Imagine artan talebine uyum sağlıyor

3 Arazi Araçları

Fotogrametrik, LiDAR tabanlı veya inSAR dijital yükseklik modeliniz olsun, ERDAS Imagine birçok arazi analizi türünü gerçekleştirebilir.

Boyanmış kabartma raster, yüksekliği renk aralıklarına ayırır. Her aralığı aşağıdaki örnekte olduğu gibi yüksekliğine göre boyar. Bu örneğe bir yandan görünüş profili de ekledik.

DEM profili

ERDAS Imagine, temel eğim, açı, kontur ve görüş alanı türlerinizi oluşturabilir. Ek olarak, boş alanları kaldırmak, vadileri ve sırtları çıkarmak ve sanal bir GIS görüntüleyicide görüntüleri asmak için yerbilimsel araçlara sahiptir.

Görünüş

Stereo analist için ek bir lisansa ihtiyacınız olacak. Stereo analist ile, stereo görüntü çiftlerinden fotogrametrik ilkeleri kullanarak 3D özellikleri toplayıp ölçebileceksiniz.

ERDAS Imagine, yükseklik verilerinizi her biri aynı miktarı içeren kullanıcı tanımlı sayıda bölmeye bölen bir araca sahiptir. Ayrıca, aşağıdaki yüzey profili gibi dikdörtgen bir alanın z değerlerini (veya yansıtma spektrumunu) görselleştirmek için bir araca sahiptir:

Yüzey Profili

4 Spektral Araçlar

Dünyadaki her özelliğin kendine özgü bir bileşimi vardır. Kırmızı, yeşil, mavi, kızılötesine yakın ve farklı enerji türlerini yansıtır ve absorbe eder. Bu, her özelliğin kendi spektral imzasına sahip olduğu anlamına gelir.

Bu fikri akılda tutarak, araştırmacılar minerallerin, bitki örtüsünün ve daha fazlasının benzersiz özelliklerini ve bileşimlerini kataloglayan spektral kütüphaneler inşa ediyorlar. ERDAS Imagine, USGS Spectral Characteristics Viewer’a benzer şekilde kendi spektral profil kitaplığı ile bu konuda daha derine inmenizi sağlar.

Spektral Profil Görüntüleyici

Daha fazla spektral bantla (hiperspektral veriler gibi), daha fazla özelliği daha doğru bir şekilde sınıflandırma fırsatınız olur. Hiperspektral verilerin elde edilmesi zor olsa da ERDAS Imagine, hiperspektral analiz için sihirbazlar sağlar.

Hiperspektral

Denetimli ve denetimsiz sınıflandırma için araçlar vardır. Etkileyici görüntü sınıflandırma araçlarına rağmen, Trimble ECogntion Definiens Developer’ı kullanarak yapabileceğiniz gibi nesne tabanlı görüntü analizi yapamazsınız.

Denetimli Sınıflandırma

Uzaktan algılamada endeks sıkıntısı yoktur – NDVI, SAVI, GNDVI, RVI, MSAVI, DVI… Bitki örtüsü, sülfatlar, su, kar ve buz gibi farklı malzemeler için bile.

Gerekli bantlara sahip olduğunuz sürece, bu verileri multispektral görüntünüzden çıkarabilirsiniz. Örneğin, işte hızlı bir NDVI görüntüsü:

WV2 Yanlış IR NDVI

 

5 Radar Araçları

Uzaktan algılamadaki diğer bir disiplin, sentetik açıklıklı radar gibi aktif sensörlerdir. Örneğin Sentinel-1, Radarsat ve TerraSAR uyduları kendi doğal formlarında içe aktarılabilir.

Sadece product.xml dosyasını çalışma alanınıza sürükleyerek verileri hızlı bir şekilde görüntüleyin

Radar Büyüklüğü

ERDAS Imagine, sentetik açıklıklı radar kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için Radar Toolbox’a sahiptir. ERDAS Imagine, karmaşıklığına rağmen DEM ekstraksiyonu, doku analizi ve polarimetrik sınıflandırma için interferometri yapabilir. Genel olarak, bu yazılım kullanıcının radar verilerini işlemesini kolaylaştırır

Radar

6 Mekansal Model Düzenleyici

Uzamsal Model Düzenleyicisi, bir dizi aracı birbirine bağladığınız yerdir. Hepsini birlikte çalıştırdığınızda, işinizi otomatik hale getirebilirsiniz. ArcGIS Model Builder veya bir FME çalışma tezgahına benzer şekilde, Spatial Model Editor, yanıtı almanın tekrarlanabilir bir yolunu düzene koymanıza ve özelleştirmenize olanak tanır

Örneğin, burada LAS’den raster’e dönüştürme var. Başka bir LAS dosyası almanız durumunda, modelinizi geri dönüştürebilir ve farklı bir dosyayla aynı sonuçları üretebilirsiniz.

Uzamsal Model Düzenleyici

Uzamsal Model Düzenleyici çok yönlü ve sezgiseldir. Hepsinden iyisi, onu alıp zahmetsizce öğrenebilirsiniz.

Hexagon Geospatial GeoMedia yazılımının bir parçası olmasına rağmen, Mekansal Model Düzenleyici uydu ve hava görüntülerini de işleyebilir ve yönetebilir.

ERDAS Hayal Tarihi

İşte önemli yayın tarihlerinden bazıları:

  • İlk olarak, ilk sürümü 1978’de ERDAS 4 ile geldi . Ek olarak, büyük dijitalleştirme tabletleri ve 80 megabayt sabit disk seçenekleri ile Cromemco mikro bilgisayarlarında çalıştırıldı.
  • ERDAS 400 , önceki sürümünün ardından 1980 yılında tanıtıldı. O zamanlar bilgisayarlar pahalıydı ve NASA, ABD Orman Hizmetleri, ABD Çevre Koruma Ajansı gibi kuruluşlar tarafından kullanılıyordu.
  • 1982 yılında, ESRI ARC / INFO arasında bir işbirliğini ateşleyen ERDAS 7 piyasaya sürüldü. Kullanıcılar, GIS haritalamanın gücüyle uzaktan algılamayı bağlayabildiler.
  • Son olarak bugün hala adını aldığı amiral gemisi ERDAS Imagine yazılım ürünü tanıtıldı. Diğer bir önemli nokta, grafik kullanıcı arayüzünün kullanıcıların verileri görselleştirmesine, haritalar oluşturmasına ve görüntü işleme gerçekleştirmesine nasıl izin verdiğidir.

Son düşünceler

ERDAS Imagine, ilk uzaktan algılama yazılım programlarından biridir.

… Ve hala en iyilerden biri.

Bu sağlam tarama tabanlı GIS paketi, jeo-uzamsal analiz için çok çeşitli araçlar sağlar: içe / dışa aktarma, harita oluşturma, görüntü geliştirme, görüntü sınıflandırma, tarama GIS modelleme ve stereo analiz

ERDAS Imagine hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki bir yorumla bize bildirin.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir