13 Açık Kaynak Uzaktan Algılama Yazılım Paketleri [2020]

uzaktan algılama yazılımı

Açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı

Açık ve işbirliğine dayalı bir şekilde yazılım geliştirmek için yıllar içinde büyük bir değişim oldu. Bu yazılım halka sunulur ve açık kaynak olarak adlandırılır .

Açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı için bir istisna yoktur .

Büyük artı:

Onlar herkesin kullanımına açık hiçbir ücret ödemeden . Daha fazla uzatmadan, 13 açık kaynak uzaktan algılama yazılım paketinin büyük listesi burada.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: Dünyayı Sarsan 100 Uzaktan Algılama Uygulamaları ve Kullanımları

1 Sentinel Araç Kutusu

nöbetçi araç kutusu

Sentinel Toolbox, 3 ayrı uygulamadan oluşur:

 • Sentinel-1 Araç Kutusu (SAR uygulamaları)
 • Sentinel-2 Araç Kutusu (Yüksek çözünürlüklü optik uygulamalar)
 • Ve Sentinel-3 Araç Kutusu (Yüksek çözünürlüklü optik uygulamalar)

Sentinel-2, açık uydu verileri için altın standart haline geldi. Sentinel-2A / 2B tarafından toplanan büyük miktarda veriyi işlemek için kullanıcılar Sentinel Toolbox’ı kullanabilir. Kullanıcıların atmosferik etkileri düzeltmesine ve görüntüleri sınıflandırmasına olanak tanıyan Sen2cor eklentisinin öne çıkan özelliklerinden biri.

Sentinel-1 sentetik açıklıklı radar verilerini indirirseniz, verilerinizi Sentinel-1 araç kutusu ile işleyebilirsiniz. Örneğin, interferometri, benek filtreleme ve birlikte kayıt gerçekleştirebilirsiniz.

Yardımınız için, açık STEP Forumu, sahip olduğunuz soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak canlı bir uzaktan algılama meraklıları topluluğudur.

2 QGIS Yarı Otomatik Sınıflandırma Eklentisi (SCP)

QGIS logosu

QGIS, ücretsiz olarak sunulan en güçlü açık kaynaklı GIS yazılım paketlerinden biridir… Ve eklentiler başarısının anahtarıdır.

Uzaktan algılama eklentileri açısından, yarı otomatik sınıflandırma eklentisi en iyilerden biridir. Uydu görüntülerini doğrudan aşağıdaki gibi eklentiden indirebileceğiniz için özellikle yararlıdır:

 • Sentinel
 • Landsat
 • ASTER ve MODIS

Ayrıca, görüntülerin ön ve son işlemleri için araçlar da sağlar. Neden QGIS için indirilen ilk 5 eklenti arasında olduğuna şaşmamalı.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: Açık Kaynak QGIS Kılavuzu ve İncelemesi

3 SAGA GIS: Otomatik Yerbilimsel Analizler için Sistem

Açık kaynak uzaktan algılama yazılım paketleri SAGA GIS

SAGA GIS, zengin kütüphane ızgarası, görüntüleri ve arazi işleme modülleri nedeniyle çoğu uzaktan algılama ihtiyacı için idealdir.

Sınıflandırma açısından, temel denetimli sınıflandırmanıza sahiptir. Ancak diğer uzaktan algılama yazılımları kadar sezgisel ve kullanıcı dostu değildir. Analizler ve manipülasyon için aşağıdaki gibi arazi araçlarıyla gelişir:

 • Topografik Konum Endeksi (TPI)
 • Topografik Islaklık Endeksi (TWI)
 • Toprak sınıflandırması

Ayrıca, fotogrametri için bazı temel araçlara ve destek vektör makinesine (SVM) sahiptir. Raster tabanlı araçlardan oluşan geniş bir kitaplığa sahip olmasına rağmen, SAGA GIS’in tek eksiği, bazıları için belge eksikliğidir.

DAHA FAZLASINI OKUYUN : SAGA GIS (Otomatik Yerbilimsel Analizler için Sistem) İnceleme ve Kılavuz

4 ORFEO Araç Kutusu (OTB): Optik ve Radar Birleşik Dünya Gözlemi

orfeo araç kutusu

2001 yılında, Fransa ve İtalya, uzaktan algılama yazılımı için ortak bir proje başlattı. Açık kaynak topluluğunun omuzları üzerine inşa edilen, buna ORFEO araç kutusu adını verdiler ve bu güne kadar hala yaygın olarak kullanılıyor.

ORFEO, yüksek uzamsal çözünürlüklü verileri hedefleyen bir görüntü işleme kitaplığıdır. Aşağıdakileri içeren karışık bir uzaktan algılama araçları çantası:

 • Görüntü bölümleme, sınıflandırma ve filtreleme
 • Algılamayı değiştir
 • Radyometri, PCA ve tava bileme

Büyük bir artı, “Büyük Ölçekli Ortalama Kayma segmentasyonu (LSMC)” dir. Bu tür nesne tabanlı görüntü analizi, günümüzde yazılımlarda görülen nadir bir özelliktir.

5 GRASS: Coğrafi Kaynak Analizi Destek Sistemi

ÇİM

GRASS CBS işlevsellikle doludur. Kuşkusuz, GRASS GIS incelememizde gösterdiğimiz gibi, bazen biraz hantal. Ancak araçlarla ilgili kısa değil. Örneğin şunları sunar:

 • Görüntü sınıflandırması ve PCA
 • Kenar algılama
 • Radyometrik düzeltmeler

GRASS’ın bir diğer önemli özelliği de LiDAR işleme ve analizidir. LiDAR noktalarını filtreleyebilir, konturlar oluşturabilir ve DEM’ler oluşturabilirsiniz. Bir dahaki sefere bir LAS dosyası gördüğünüzde, GRASS’ın onunla neler yapabileceğini görün.

DEVAMINI OKU: GRASS CBS – Coğrafi Kaynak Analizi Destek Sistemi

6 PolSARPro

PolsarPro

Sentetik açıklıklı radar için PolSARPro’ya bakmak isteyebilirsiniz. Bu yazılım, aşağıdakiler gibi uydulardan gelen çift ve tam polarizasyon SAR’ı işleyebilir:

 • ENVISAT-ASAR
 • ALOS-PALSAR
 • RADARSAT-2
 • TerraSAR-X

Radar ayrıştırmaları, inSAR işleme ve kalibrasyon gibi çok çeşitli araçlar vardır. Bu yazılımın bir başka güzel kısmı, kullanıcıların iş akışını otomatikleştirebildiği grafik işleme çerçevesidir. Bu işlevsellik ArcGIS model oluşturucuya benzer ve kurulumu kolaydır.

Genel olarak, PolSARPro çok sofistike bir açık kaynak uzaktan algılama yazılımı parçasıdır. Tam veya çift polarizasyon SAR verileriyle çalışıyorsanız PolSARPro’ya bir göz atmanız gerekir.

7 Whitebox GAT

Whitebox GAT

Whitebox GAT’ı çevreleyen bir hidroloji teması var. Bunun nedeni, hidrojeomorfik uygulamalar için bir Esri aracı olan Arazi Analiz Sisteminin (TAS) yerini almasıdır.

Parladığı yer LIDAR! LiDAR verilerinin İsviçre çakısı gibi, onu şekil dosyasına dönüştürebilen bir araç bile. Kartografik araçlar çıplak olsa da, genel Whitebox GAT, tüm GIS ihtiyaçlarınız için sağlam bir 410 araca sahiptir.

8 gvSIG

gvSIG

gvSIG, çok çeşitli zengin özellikleriyle bilinir. Bu, uzaktan algılama yetenekleri için de geçerlidir. Örneğin, kullanıcılar denetimli sınıflandırma, bant cebiri ve karar ağaçları gerçekleştirebilir.

Bunun da ötesinde, gvSIG yazılımı aşağıdakiler gibi daha çeşitli araçlar sunar:

 • TASSLED CAP: Tassled Cap, bitki örtüsü sağlığını / canlılığını ve kentsel büyümeyi izlemek için idealdir.
 • SEBZE ENDEKSLERİ: Vejetasyon indeksleri araç çubuğu, multispektral veriler için klorofil ve bitki sağlığını analiz eder.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: gvSIG Yazılım İncelemesi: Masaüstü, 3D ve Mobil CBS

9 Tercih

Tercihler

Opticks yazılımının temiz kısmı, ekleyebileceğiniz uzun uzantı listesidir. Tarama matematik, radar işleme ve hiper / multispektral için eklentiler vardır.

Bir uzantıyı indirmeden önce, uyumluluğu kontrol ettiğinizden emin olun. Aslında, uzantının düzgün çalışması için Opticks sürümünüzü küçültmeniz gerekebilir

10 InterImage

InterImage

InterImage, bu listedeki diğer açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımlarından biraz farklıdır. Oldukça düzgün olan otomatik görüntü yorumlamada uzmanlaşmıştır.

Otomatik görüntü yorumlamanın ana teması nesne tabanlı görüntü analizidir (OBIA). Bu, segmentasyonu, spektral, geometrik ve uzamsal özelliklerini keşfetmeyi ve ardından sınıflandırmayı içerir.

InterImage Brezilya’da geliştirilmiş olmasına rağmen, belgeler İngilizce olarak mevcuttur.

11 ILWIS: Entegre Kara ve Su Bilgi Sistemi

ILWIS

ILWIS, 25 yılı aşkın süredir CBS meraklıları için popüler bir seçenek haline geldi. Aslında, ilk sürümünden bu yana 27.000’den fazla indirildi. Ancak yakın zamana kadar halka açık hale gelmemişti.

Temel özelliklerinden biri stereoskopi, anaglif ve fotogrametri araçlarıdır. Uydu verileriniz varsa, ILWIS ayrıca arazi örtüsü sınıfları oluşturmak için görüntü sınıflandırma tekniklerine de sahiptir.

ILWIS başlangıçta araştırmacılar ve öğrenciler için oluşturuldu. Bu nedenle, kullanıcı dostu bir ortam geliştirme çalışmaları yoğunlaştırıldı.

DEVAMINI OKU: ILWIS – Entegre Arazi ve Su Bilgi Yönetimi

12 E-foto

Efoto

E-foto, açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı grubunda dijital fotogrametri uzmanıdır . Temel işlevsellik:

 • Fotoğraf nirengi
 • Stereoskopik modelleme
 • Dijital yükseklik modeli çıkarma

Bu yazılım, ücretsiz olarak kullanılmak üzere tamamen işlevsel bir fotogrametri aracı seti sağlar. E-foto, bir fotogrametri uzmanı olma yolunda ilerlemenizi sağlayacak pek çok öğretici ve örnek içerir.

13 OSSIM: Açık Kaynak Yazılım Görüntü Haritası

OSSIM

Sadece neredeyse yirmi yıldır aktif olarak geliştirilmekle kalmadı, yeterince ilginç, istihbarat ve savunma gibi ABD departmanları tarafından finanse ediliyor.

OSSIM, yüksek performanslı bir açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı uygulamasıdır. Uyumlulukla iyi. Örneğin, 100’den fazla tarama ve vektör formatıyla ve en az 4000 tür projeksiyonla uyumludur.

Uzun bir sensör listesini destekler. Ancak bazıları ek eklentiler gerektirebilir. Yüksek uzaysal çözünürlüklü görüntüler için uzaktan algılama yönüne ihtiyacınız varsa, OSSIM aradığınız yanıt olabilir.

Uzaktan algılama projeniz nedir?

Bu açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı listesi, fotogrametri, OBIA, LiDAR, SAR ve daha fazlası gibi çok çeşitli disiplinleri doldurur.

Bazı şirketler uzaktan algılama yazılımına binlerce dolar harcarken, hepsini açık kaynakta yapabileceğinizi unutmayın.

CBS ve uzaktan algılama yazılımı, bazılarının “açık kaynak hareketi” dediği şeyin bir parçasıdır.

Ve 10 ücretsiz açık kaynaklı uzaktan algılama yazılım paketinden oluşan bu koleksiyon, sanki ticari bir yazılımmış gibi size yardımcı olur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir