Afşar Barajı ve Afşar – Bağbaşı Derivasyon Tüneli

Afşar Barajı ve Afşar – Bağbaşı Derivasyon Tüneli’nin Temel Atma Merasimi Gerçekleştirildi.

 14.10.2012 tarihinde Konya’da yapılan temel atma töreninde; Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Aydın Valisi Aydın Nezih DOĞAN, TBMM Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakçı, Mustafa Baloğlu, Kerim Özkul ve Cem Zorlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif ÖZKALDI, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Dış İşleri bakanı konuşmasında şunları belirtti: “Biz Konya’yı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Konya ile birlikte Anadolu’yu,  Anadolu ile birlikte bütün Asya’yı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Artık herkes şunu görmeli; Nasıl bu dağlar ayağa kalkıyorsa, nasıl geçmişte sessiz sessiz akan bu sular şimdi şırıl şırıl ovaya kavuşmayı bekliyorsa, bu millet de bir Türkiye ile buluşmayı istiyor. Dünya gücü olan, küresel gücü olan Türkiye ile buluşmayı istiyor. Bu tesislerimizi Allah Konya’mıza ve milletimize hayırlı ve mübarek etsin ” dedi.

Konya’ya 1 milyar 600 milyon liralık yatırım yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu şunları belirtti;

 ”Konya’ya 84 tane müjdeyle geldik. Bu müjde içinde neler var? 146 bin 850 dekar araziyi sulayacağız. Konya’ya 100 milyon metreküp ilave içme suyu temin edeceğiz. 28 tane meskun mahalli taşkınlardan koruyacağız. 149 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yapacağız. 2 tane bal ormanı kuracağız. Artık Konya’nın organik balı dünya çapında meşhur olacak. 2013 yılında 16 yere otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuracağız. Konya, Konya olalı böyle bir yatırım görmemiştir.”

İki tane dev tesisin temelinin atılacağını belirterek, “Konya Ovamıza inşallah bereket getirsin. Bunlardan birisi Afşar Hz. Hadimi Barajı. Hadimi Hazretleri bu bölgenin manevi mimarı… Bu yüzden Dışişleri Bakanımızla bu barajın ismini Afşar Hz. Hadimi Barajı olması, tünelin de Hadimi Tüneli olmasını teklif ettiler, bu günün güzel bir hatırası olarak Hz. Hadimi’nin de ismi yad edilmiş olacak. ”diyerek konuşmasını tamamladı.

Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN yaptığı konuşmada şunları belirtti;

“Büyük bir milletin evlatları olarak, büyük projelerimiz var. Ümit ediyorum ki; 2023 yılına gelmeden evvel Konya sulama açısından bütün önemli işleri başarmış olacak ve Konya Ovası bir bütün olarak sulanacaktır. Buradan tüm DSİ çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyor, tesislerimizin Konya halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif ÖZKALDI konuşmasında; “Bugün Ülkemizin ilk sulama projesi ve GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi’nin önemli tesislerinin temelini atmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Konya Ovası Projesi, kapalı havza içerisindeki mevcut yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının değerlendirilmesinin yanında, Göksu Nehri’nden denize dökülen suların baraj ve tünellerle ovaya aktarılması ve sulu tarıma geçilmesi için hazırlanmış bir projedir.
Bu kapsamda, Gembos havzası sularının Beyşehir Gölüne aktarılması amacıyla “Derebucak Prof. Dr. Yılmaz Muslu Barajı, Gembos Derivasyonu ile Gembos ve Yeşildağ Sulamaları Projesi” inşaatları tamamlanmıştır. Bu sayede son dört yılda ortalama 180 milyon m3 su Beyşehir Gölüne aktarılmaktadır.
Bu projenin en önemli ayağı ve en büyüğü olan Konya – Çumra 3. Merhale Projesi ile de Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının Bağbaşı Barajında toplanarak 17 km 34 metre uzunluğundaki Mavi Tüneli ile ve cazibeli olarak Konya Kapalı havzasına aktarılması planlanmıştır.
Bu yolla ilk etapta 180 milyon m3 su aktarılacaktır. Daha sonra Afşar ve Bozkır Barajları ile Afşar Bağbaşı Derivasyon Tünelinin tamamlanmasıyla Mavi Tünelinden Konya Kapalı havzasına aktarılacak su miktarı 414 milyon m3 e ulaşacaktır.
Bildiğiniz gibi Mavi Tünel 2011 yılının Aralık ayında tamamlandı. Bağbaşı Barajı tamamlanarak geçtiğimiz ay su tutma töreni gerçekleştirildi. Bozkır Barajı’nda da aynı şekilde çalışmalarımız devam ediyor ve geçtiğimiz günlerde su derivasyon işlemi gerçekleştirildi.
Bugün ise burada Konya – Çumra 3. Merhale Projesi’nin diğer önemli tesislerinden olan Afşar Barajı ve Afşar-Bağbaşı Derivasyon Tüneli’nin temelini atmak için biraraya gelmiş bulunuyoruz.
Konya – Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında bulunan, Konya ili Taşkent ilçesi Afşar Kasabası yakınında ve Ilıcapınar Deresi üzerinde inşa edilecek gövdesi kaya dolgu, temelden yüksekliği 138 m ve dopolama hacmi 386 milyon m3, gövde hacmi ise 5 913 000 m3 olan Afşar Barajı ve Afşar-Bağbaşı İletim Tüneli ile Göksu havzası suları Bağbaşı Barajına aktarılacaktır.
Afşar Barajının esas amacı Konya Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında bulunan sulama sahalarına sulama suyu temin etmektir. 29.03.2012 tarihinde ihalesi yapılan ve 2012 yılı fiyatlarına göre toplam 120 milyon TL ye mal olacak Afşar Barajı inşaatı 09.12.2015 tarihinde tamamlanacaktır.
Afşar-Bağbaşı Derivasyon Kanalı toplam uzunluğu 24 km olup, bunun 18 km’si tüneldir. Bu kanal vasıtasıyla yılda 226,5 hm3 su Bağbaşı Barajına aktarılacaktır. 17.04.2012 tarihinde ihale edilen ve 2012 yılı fiyatlarına göre toplam 150 milyon TL ye mal olan “Afşar-Bağbaşı Derivasyon Kanalı (Tüneli) İnşaatı 06.09.2016 tarihinde tamamlanacaktır” dedi.

 Konuşmalardan sonra söz alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; barajın açılışı için; 12.09.2015 saat 15.15, tünelin açılışı içinse 09.06.2016 tarihine müteahhit firmalardan söz aldı. Daha sonra Afşar Hz. Hadimi Barajı ve Tüneli’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

 kaynak: dsi.gov.tr

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Etna Dağı

Etna Dağı: Giriş Etna Dağı, Avrupa’nın en yüksek ve en aktif yanar dağıdır. Sicilya adasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir