Etna Dağı

Etna Dağı: Giriş

Etna Dağı, Avrupa’nın en yüksek ve en aktif yanar dağıdır. Sicilya adasında Catania kentinin üzerinde yükselen 50.000 yıldır büyüyen ve 2001’de başlayan bir dizi patlamanın ortasındadır. Şiddetli patlamalar ve hacimli lavlar da dahil olmak üzere çeşitli patlama stilleri bulunur. Sicilya’nın nüfusunun% 25’inden fazlası Etna’nın yamaçlarında yaşamaktadır. Hem tarımdan, hem de zengin volkanik topraklarından dolayı turizm için ana gelir kaynağıdır.

Etna Dağı: Plaka Tektonik Ayarı

Etna Dağı, Vesuvius ve Campi Flegrei’yi oluşturan Avrasya levhasının altındaki Afrika levhasının yitimiyle ilişkilidir, ancak farklı bir volkanik yayın bir parçasıdır (Campanian’dan ziyade Calabrian). Etnanın yeri ve patlamalı geçmişi, riftleşme süreçleri, sıcak nokta ve kabuğun yapısal kopmalarının kesişimini de içeren bir dizi teori öneren bilim adamları, yanardağın altındaki yer kabuğunun daha iyi bir görüntüsünü oluşturmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar.

 

Etna Dağı: Patlama Tarihi

Etna’nın patlaması, M.Ö. 1500’ten beri, freatomagmatik patlamaların adanın doğu kesiminde yaşayan insanları batı ucuna götürmesine neden olarak belgeledi. Volkan, o zamandan bu yana 200’den fazla püskürme yaşadı, ancak çoğu orta derecede küçük. Etna’nın en güçlü patlaması patlamaların zirvesinin bir bölümünü tahrip ettiği 1669’da oldu ve yanardağın çatlağından gelen lav akıntıları on mil ötesinde denize ve Catania kasabasına vardı. Bu patlama, akan lav yolunu kontrol etmeye yönelik ilk girişimlerden biri olarak da dikkati çekiyordu.

Catanian kasaba halkı, lavı evlerinden uzaklaştıracak bir kanal kazdı; ancak saptırılmış lav, Paterno köyünü tehdit ettiğinde, bu topluluğun sakinleri Catanians’tan uzaklaştı ve çabalarını terk etmek zorunda bıraktı. 1775’te meydana gelen bir patlama, sıcak malzeme zirvede kar ve buz eritildiğinde büyük lahar üretti ve 1852’de aşırı şiddetli bir patlama 2 milyar kübik feet fazla lav üretti ve lav akışlarında yanardağın yanlarının üç kilometrekaresini kapladı. Etna’nın en uzun püskürmesi 1979’da başladı ve on üç yıl boyunca devam etti; En son patlaması Mart 2007’de başladı ve halen devam ediyor.

Etna Dağı, Jeoloji ve Tehlikeler

Etna Dağı, iki kısımdan oluşur. Tabanında eski bir kalkan yanardağı ve kalkanın üzerine inşa edilen daha genç Mongibello stratovolkanası. Bazaltik kabuk yanardağ patlamaları yaklaşık 500.000 yıl önce başladı, oysa stratovolkan daha 3500 yıl önce daha trajik olan lavlarından oluşmaya başladı. Yanardağın yamaçlarında şu anda doğuya bakan at nalı şeklindeki Valle de Bove da dahil olmak üzere, magma odalarının çatıları içeriye doğru çöktüğü zaman oluşan birkaç büyük kaldera ev sahipliği yapmaktadır. Etna’nın şu andaki faaliyeti, sürekli zirve gaz giderme, patlayıcı Stromboli patlamaları ve sık bazalitik lav akışlarından oluşur. Patlayıcı madde patlamalarından kaynaklanan kül bulutları, özellikle jet motoruna çekilen kül eriyebilir, hareket eden parçaları bir kat camla kaplayabilir ve motorun kapanmasına neden olacağından uçaklar için tehlikeli olur. Bu tehlikeli kül bulutları genellikle uzaydan görülebilir.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir