Bazalt

Bazalt

Bazalt Nedir, Nasıl Oluşur ve Nasıl Kullanılır?

 

Bazalt

Bazalt: Genellikle siyah renkli olan ince taneli magmatik bir kaya. Gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Bazalt nedir?

Bazalt, ağırlıklı olarak plajiyoklaz ve piroksen minerallerinden oluşan koyu renkli, ince taneli, magmatik bir kayadır. Çoğunlukla lav akışı gibi ekstrüzyonlu bir kaya olarak oluşur, ancak aynı zamanda magmatik bir set veya ince bir eşik gibi küçük müdahaleci gövdelerde de oluşabilir. Gabroya benzer bir bileşime sahiptir. Bazalt ve gabro arasındaki fark, bazaltın ince taneli bir kaya, gabro ise kaba taneli bir kaya olmasıdır.

Olympus Mons yanardağı

Olympus Mons Volkanı: Bu kalkan yanardağı bazalttan oluşur ve zirvede muazzam kalderalara sahiptir. Olympus Mons, Mars’taki en yüksek topografik özelliktir ve güneş sistemimizdeki bilinen en büyük yanardağdır. Yaklaşık 375 mil (600 kilometre) çapında ve 15 mil (25 kilometre) yüksekliğindedir. NASA Mars Orbiter Kamera görüntüsü.

Dünyanın En Bol Ana Kaya

Bazalt, diğer kaya türlerinden daha fazla Dünya yüzeyinin altındadır. Dünya’nın okyanus havzalarındaki çoğu alanın altında bazalt bulunur. Bazalt kıtalarda çok daha az yaygın olmasına rağmen, lav akıntıları ve sel bazaltları Dünya’nın kara yüzeyinin yüzde birkaçının altında yatıyor. Bazalt çok önemli bir kayadır.

Ay ve Mars’ta Bazalt

Bazalt aynı zamanda Ay’da bol miktarda bulunan bir kayadır. Ay yüzeyinin çoğunun altında bazaltik lav akıntıları ve taşkın bazaltları yer alır. Ay’ın bu bölgeleri “ay maria” olarak bilinir. Ay’ın geniş alanları, büyük çarpma olayları tarafından tetiklenmiş olabilecek geniş bazalt akışlarıyla yeniden su yüzüne çıktı.
Ay denizlerinin yaşları, yüzeylerindeki çarpma kraterlerinin yoğunluğu gözlemlenerek tahmin edilebilir. Daha genç bazalt akışlarında daha az krater olacaktır.

Olympus Mons, Mars’taki bir kalkan yanardağıdır. Mars’taki diğer birçok volkanik özellik gibi, bazaltik lav akışlarından oluşmuştur. Mars’taki en yüksek dağdır ve güneş sistemimizdeki bilinen en büyük yanardağdır.

bazalt oluşturan ortamlar

Bazalt Oluşturan Ortamlar: Bu harita, okyanusal farklı sınırların ve sıcak noktaların konumunu gösterir. Bunlar büyük hacimlerde bazaltın oluştuğu yerlerdir. Harita telif hakkı ve MapResources. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar, Jeolojik Araştırmalar Haritası I-2800’den sonra genelleştirilen yerler: Bu Dinamik Gezegen.

Volkanik kaya kompozisyon tablosu

Magmatik kaya bileşimi tablosu: Bu tablo, bazaltın tipik olarak piroksenler, plajiyoklaz, mikalar ve amfibollerden oluştuğunu göstermektedir.

Bazalt Oluşturan Ortamlar

Yeryüzünde bulunan bazaltın çoğu, sadece üç kaya oluşturan ortamda üretildi:
1) okyanusta farklı sınırlar, 2) okyanus sıcak noktaları ve 3) kıtaların altındaki manto bulutları ve sıcak noktalar. Bu sayfadaki resimler, bu bazalt oluşturan ortamlardan bazılarını göstermektedir.

Deniz tabanı yastık bazaltları

Juan de Fuca Sırtı’nda, Washington-Oregon kıyılarının yaklaşık 150 mil (240 kilometre) batısında yer alan farklı bir plaka sınırı olan deniz tabanı yastık bazaltları . Fissür patlaması sonucu oluşan bu lav akışı, fotoğraf çekildiğinde yaklaşık beş yaşındaydı. NOAA Ocean Explorer görüntüsü.

Bazalt lav akıntıları

Hawaii Bazalt Akışı: Lav akıntıları Hawaii sahilindeki Pasifik Okyanusu’na dökülür. Bu görüntüde, lav alanından geçen kırmızı-sıcak lav akışı ile birlikte okyanusa sıcak lav akıntılarının olduğu birden çok konum görülebilir. Bu fotoğraf, akışların muazzam boyutunu göstermektedir. Kıyı şeridinden ufka kadar uzanırlar. Ufukta görüntünün merkezine yakın bir yerde Pu`u`o`o deliğinden volkanik bir duman görülebilir. Bu akışlardaki lav, Pu’u ‘O`o deliğinden kaynaklanıyordu. USGS görüntüsü.

Okyanusların Iraksak Sınırlarında Bazaltlar

Dünya’nın bazaltının çoğu, okyanus ortası sırt sistemindeki farklı plaka sınırlarında üretilir (haritaya bakın). Burada konveksiyon akımları, mantonun derinliklerinden sıcak kayayı verir. Bu sıcak kaya, ıraksak sınır ayrıldığında erir ve erimiş kaya deniz tabanına patlar. Bu denizaltı fissür püskürmeleri, bu sayfadaki resimde gösterildiği gibi genellikle yastık bazaltları üretir.

Aktif okyanus ortası sırtları, tekrarlayan fissür püskürmelerine ev sahipliği yapar. Bu faaliyetlerin çoğu fark edilmiyor çünkü bu sınırlar büyük
su derinlikleri altında . Bu derin yerlerde, üretilen herhangi bir buhar, kül veya gaz, su sütunu tarafından emilir ve yüzeye ulaşmaz. Deprem aktivitesi, bu derin okyanus sırtı patlamalarının çoğunun insanlara sağladığı tek sinyaldir. Bununla birlikte İzlanda, okyanus ortasındaki bir sırtın deniz seviyesinin üzerine yükseltildiği bir yerdir. Orada insanlar bu volkanik aktiviteyi doğrudan gözlemleyebilirler.

Kilauea'daki bazalt akışının termal görüntüsü

Hawaii’deki Kilauea yanardağının yan tarafındaki sıcak bazalt akışının termal görüntüsü . Akışın önündeki sıcak lavlar sarı, turuncu ve kırmızı renklerde ortaya çıkar. Önceki gün içinden geçtiği kanal mor ve mavi bir iz olarak karşımıza çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma görüntüsü.

Oceanic Hotspot’lar

Önemli miktarda bazaltın üretildiği bir başka yer, okyanus sıcak noktalarının üzerindedir. Bunlar, Dünya’nın çekirdeğindeki bir sıcak noktadan küçük bir sıcak kaya kümesinin manto boyunca yükseldiği konumlardır (yukarıdaki haritaya bakın). Hawai Adaları, bazaltik yanardağların okyanus sıcak noktası üzerinde inşa edildiği yerlerin bir örneğidir.

Bu yerlerde bazalt üretimi okyanus tabanında bir patlama ile başlar. Sıcak nokta devam ederse, tekrarlanan patlamalar volkanik koniyi bir ada olacak kadar yüksek olana kadar daha büyük ve daha büyük hale getirebilir. Hawaii Adası zincirindeki tüm adalar, deniz tabanındaki bazalt püskürmelerinden inşa edildi.

Bugün “Hawaii” olarak bildiğimiz adanın 300.000 ile 600.000 yıl arasında olduğu düşünülüyor. Pasifik Okyanusu’nun tabanında bir patlama olarak başladı. Volkanik koni, tekrarlayan püskürmeler, bazalt akışlarından sonra katman oluşturdukça büyüdü. Yaklaşık 100.000 yıl önce okyanustan bir ada olarak çıkacak kadar uzadığı düşünülüyor.

Bugün, üst üste binen beş volkandan oluşmaktadır. Kilauea, bu yanardağların en aktif olanıdır. Ocak 1983’ten beri sürekli bir patlama yaşıyor. Kilauea’dan gelen bazalt akışları, şu anda yaklaşık 48 mil kareyi kaplayan bir kübik mil lav üzerinde ekstrüde edildi. Bu akışlar okyanusa ulaşmak için yollarına çıkan otoyolları, evleri ve tüm alt bölümleri kapsayan yedi milden fazla yol kat etti.

Columbia Nehri Taşkın Bazaltları

Columbia Nehri Taşkın Bazaltları: Columbia Nehri Taşkın Bazaltları, toplam 6000 fitlik bir kalınlığa ulaşan geniş bir yığılmış lav akışı dizisidir. Ön planda ve bu fotoğrafın uzaklığındaki yüzeylenmelerin tamamı katmanlı bazalt akıntılarından oluşuyor. Bazalt tipik olarak koyu siyah bir kaya olmasına rağmen, burada gösterilen kayalara benzer şekilde genellikle sarı-kahverengi bir renge dönüşür. Williamborg tarafından kamu malı resmi.

Columbia Nehri Taşkın Bazalt Haritası

Columbia Nehri Taşkın Bazaltları Haritası: Washington, Oregon ve Idaho’daki Columbia Nehri Taşkın Bazaltlarının altında kalan alanın haritası. Gösterilen alan henüz aşınmamış olan alandır – bu bazalt akışlarının orijinal kapsamı çok daha büyüktü. 300’den fazla münferit akış tanımlanmıştır ve yukarıdaki haritada gösterilen alanın çoğunun altında birkaç yüz metrelik bazalt yatmaktadır. Harita telif hakkı ve MapResources.com.

Kıta Altındaki Dumanlar ve Sıcak Noktalar

Üçüncü bazalt oluşturan ortam, bir manto bulutunun veya sıcak noktanın, kıtasal kabuktan ve Dünya yüzeyine kadar muazzam miktarlarda bazaltik lav bıraktığı kıtasal bir ortamdır. Bu püskürmeler havalandırma deliklerinden veya çatlaklardan olabilir. Kıtalardaki en büyük bazalt akışlarını üretmişlerdir. Patlamalar, milyonlarca yıl boyunca tekrar tekrar meydana gelebilir ve dikey bir sıra halinde istiflenmiş bazalt katmanlarından sonra katman oluşturur (çıkıntı fotoğrafına bakın).

Washington, Oregon ve Idaho’daki Columbia Nehri Taşkın Bazaltları, karadaki yoğun taşkın bazaltlarının bir örneğidir (aşağıdaki haritaya bakın). Diğer örnekler arasında Çin’in Emeishan Tuzakları, Hindistan’ın Deccan Tuzakları, Superior Gölü bölgesindeki Keweenawan Lavaları, Namibya’nın Etendeka Bazaltları, Güney Afrika’nın Karroo Bazaltları ve Rusya’nın Sibirya Tuzakları sayılabilir. (“Tuzaklar” kelimesi, yüzeydeki fotoğrafta gösterildiği gibi, bu katmanlı bazalt yataklarının yüzeyleme profilini tanımlayan İsveççe “merdiven” kelimesinden türetilmiştir.)

Bazalt kullanır

Roma tiyatrosu: (solda) Suriye, Bosra’da. Karanlık yapı taşı bazalttır. Telif hakkı iStockphoto / Steve Estvanik.
Bazalt parke taşları: (sağda) Roma, İtalya’da bir şehir caddesinde. Bazalt kaldırım taşları genellikle yanardağlara yakın alanlarda kullanılmıştır. Telif hakkı iStockphoto / Giovanni Rinaldi.

Bazaltın Kullanım Alanları

Bazalt, çok çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. En çok inşaat projelerinde bir agrega olarak kullanılmak üzere ezilir. Ezilmiş bazalt, yol tabanı, beton agregası, asfalt kaplama agregası, demiryolu balastı, drenaj alanlarında filtre taşı ve diğer amaçlarla kullanılır. Bazalt ayrıca boyut taşlarına da kesilir. İnce bazalt levhalar kesilir ve bazen yer karoları, bina kaplaması, anıtlar ve diğer taş nesneler olarak kullanılmak üzere cilalanır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir