ILWIS – Entegre Arazi ve Su Bilgi Yönetimi

ILWIS

ILWIS

 

Artıları

  • Dünya sistemini izleme ve modelleme
  • Nesne tabanlı görüntü sınıflandırma ve arazi değişim modellemesi
  • Zaman serileri ile 2D ve 3D görselleştirme
  • Özgür ve Açık Kaynak Yazılım
  • Görüntü sınıflandırma ve uzaktan algılama araçları

Eksileri

  • Hafif belgeler ve eğitimler
  • Eşleme düzeni desteği
  • Küçük topluluk desteği

ILWIS – Entegre Arazi ve Su Bilgi Yönetimi

Özgür CBS yazılımı kullanıcıları sevinirler.

Bir zamanlar ticari CBS yazılımı, şimdi açık kaynak haline geldi (GNU Genel Kamu Lisansı).

Entegre Toprak ve Su Bilgi Sisteminin kısaltması olan ILWIS, ticari kullanım için Hollanda’da geliştirilmiştir.

Ancak bu kullanıcı dostu yazılım ürünü şimdi (ve bir süredir) 52 North’tan ücretsiz olarak indirilebilir.

ILWIS, günlük CBS ihtiyaçlarınız için birkaç güzel özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin ne olduğunu size bildirmek için buradayız.

3D ve Animasyonda Görselleştirme

Yıllar içinde, ILWIS önemli ölçüde gelişti Dikkat çekici bir şekilde, görselleştirmesinin haritalardaki genel performans için sürüm 3.8’de büyük bir yükseltmesi vardı. En önemli yükseltme, çizim hızının performansının nasıl arttığıdır.

Bu yükseltmenin bir parçası olarak haritalar, saydamları birçok düzeyde (tüm haritalar, seçimler, tek tek öğeler veya özellikler) görüntüleme yeteneğine sahiptir. Dahası, neredeyse tüm unsurlar şeffaf hale getirilebilir.

ILWIS, etkileşimli yakınlaştırma, döndürme ve kaydırma ile 3B görselleştirmeyi destekler. Dijital Yükseklik Modelleri (DEM) en popüler yükseklik bilgisi kaynağı olmasına rağmen, yükseklik için birden çok kaynak türü ekleyebilirsiniz. 3B görselleştirme ile, uzaysal-zamansal bir bağlam için uzay-zaman küplerini etkileşimli olarak dahil edebilirsiniz.

Farklı animasyonları senkronize etme imkanı ile zaman serileri için daha iyi desteğe sahiptir. Tüm animasyonlar bir harita penceresinde mevcuttur.

Son olarak, anında yeniden projeksiyonları, açıklama işlevlerini, yazdırılabilir çıktıları ve GDAL kitaplığı aracılığıyla içe / dışa aktarımı destekler.

ilwis yazılımı 3D

Uzaktan Algılama Araçları

Daha önce belirtildiği gibi, uzaktan algılama, ILWIS için her zaman güçlü bir nokta olmuştur. Bu nedenle, onu açık kaynaklı uzaktan algılama yazılımı ilk 10 listemize dahil ettik.

İki hava fotoğrafından stereo çiftler oluşturmak için stereoskopi ve anaglif araçlarıyla donatılmıştır. Buradan, DTM işlemleri tek bir tarama haritasından ve bir Dijital Arazi Modelinden (DTM) bir stereo çifti oluşturabilir.

Uydu verileriniz varsa, ILWIS, arazi örtüsü sınıfları oluşturmak için görüntü sınıflandırma tekniklerine sahiptir. Ayrıca uydu sensörüne göre içe aktarabilirsiniz.

Her şey düşünüldüğünde, raster mozaikler, kesit görselleştirme ve spektral bant manipülasyonu için gerekli tüm araçlara sahiptir.

ilwis sınıflandırması

Temel ve Gelişmiş Analiz

ILWIS, tüm vektör temellerine sahiptir – dijitalleştirme, düzenleme ve jeoproses. Aslında vektör, raster ve pratik araçlarıyla birçok açıdan GRASS GIS yazılımına benzer.

İhtiyaç duyacağınız gelişmiş modelleme ve uzamsal veri analizlerinin çoğuna sahiptir. Örneğin, drenaj ağı çıkarma, havza çıkarma ve Horton istatistikleri gibi hidrolojik akış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Strahler akarsu siparişleri için akarsu sayısını, ortalama akarsu uzunluğunu, ortalama havza alanını hesaplayabilirsiniz.

Açık kaynaklı yazılımlarda jeoistatistik bulmak nadirdir. Ancak ILWIS, enterpolasyon ihtiyaçlarınız için kriging ve cokriging’e sahiptir. Son olarak, Mekansal Çoklu Kriter Değerlendirmesi (SMCE) ve SEBS modülü aracılığıyla yüzey enerji dengesi işlemlerine de sahiptir.

Genel olarak, bu açık kaynak CBS ve uzaktan algılama yazılımı da bazı kapsamlı belgelere sahiptir.

ilwis yazılımı

ILWIS Yeni Nesil (NG) Yol Haritası

ILWIS Open için yeni neler geliyor? Bu, en iyi Yol Haritasına bakarak anlaşılır.

ILWIS şu anda yerel olarak yalnızca Microsoft Windows’ta mevcuttur. Ancak, yakında çapraz platform ve web özellikli hale gelecektir. Uzun vadeli hedef, ILWIS Yeni Nesil tabanlı uygulamaları tüm büyük mobil platformlarda dağıtabilmektir.

ILWIS uzantıları için eklenti mimarisini geliştirmeyi planlıyor. Bu, eklentiler aracılığıyla kullanıcı topluluğu tarafından yeni işlevselliğin geliştirilmesini davet edeceği anlamına gelir. Başka bir deyişle, ana uygulamaya hiçbir şey değiştirmeden uygulamalar genişletilebilir.

Diğer bir olası değişiklik, hesaplama yoğun görevler için bir işleme sunucusunun uygulanmasıdır. Son olarak, çeşitli heterojen veriler ve işleme kaynakları (yerel-uzak) arasında bir bağlantı merkezi olmayı amaçlamaktadır.

52 North web sitesinde bulunabilecek ILWIS Next Generation için daha fazla potansiyel plan var.

Sıradaki ne?

Nesli tükenmeye karşı korumalı ILWIS, dünya çapındaki planlamacılar, biyologlar, su yöneticileri ve jeo-uzamsal kullanıcılar için CBS ihtiyaçları için ücretsiz bir CBS yazılımıdır.

Uzaktan algılama endüstrisinde de oldukça popüler.

Bu açık kaynak CBS yazılımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bunu işinde nasıl kullanıyorsun? Gelecek versiyonlarda ne görmek istersiniz?

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir