DigitalGlobe Uydu Görüntüleri: Worldview, GeoEye ve IKONOS

DigitalGlobe uydu görüntüleri

DigitalGlobe Uydu Görüntüleri

Dünyanın en net uydu görüntülerini istiyorsanız, DigitalGlobe uydu görüntülerinin gücünden yararlanmalısınız.

Size bir basketbol sahası şekli vermek için:

Bir Worldview-3 görüntüsündeki her piksel, bir beyzbol elması üzerindeki ev plakası boyutundadır. Bu yaklaşık 31 cm.

Yani ileri görüşlü olmak yerine, DigitalGlobe’un bazı ürünleriyle daha iyi ve daha net bir dünya görebilirsiniz.

Dünya görüşü-1, 2, 3 ve 4 Görüntüler

Worldview uydusu

DigitalGlobe’un son teknoloji ürünü yüksek çözünürlüklü uydusu, 31 cm’de gülünç derecede net görüntüler sunar. 8 spektral bantta dünya aniden netleşir. Örneğin, uzaktan algılamada görüntü sınıflandırma tekniklerini kullanarak Dünya’nın toprak örtüsünü ayırt etmek için gerçekten ameliyat olabilirsiniz.

DigitalGlobe, kullanıcıların gerçek dünya sorunlarını çözmek için uydu teknolojisini nasıl uyguladıklarına dair sayısız vaka çalışması sunar. Ve dünya daha yüksek çözünürlüklü görüntüler istiyorsa, neden daha fazlasını vermeyesiniz? DigitalGlobe’un Worldview-4’ü piyasaya sürmesinin nedeni budur.

Worldview görüntülerinin bir maliyeti olmasına rağmen, Worldview-3 görüntülerini indirme seçenekleri vardır. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için biraz aşağı kaydırmanız gerekecek.

Worldview-2 Bantları

Worldview-2, 9 spektral banttan oluşur. Kıyı aerosolü, mavi, yeşil, sarı, kırmızı, kırmızı kenar ve NIR bantları 1.85 metre zemin çözünürlüğüne sahiptir. Pankromatik bandın zemin çözünürlüğü 0,450 metredir.

Worldview-2 Bantları

Worldview-3 Bantları

Worldview-3 için spektral bantlar pankromatik, kıyı aerosolü, mavi, yeşil, sarı, kırmızı, kırmızı kenar, yakın kızılötesi ve kısa dalga kızılötesidir. Tüm bantlar için, tüm spektral bantlar için Worldview-3 için zemin örnekleme mesafesi iyileştirildi. Pankromatik 31 cm’de daha keskindir. VNIR bantları 1,2 metre iken, SWIR bandı 3,7 metrelik GSD’ye sahiptir.

Worldview-3 Bantları

Worldview-4 Bantları

Worldview-4, basit bir pankromatik, mavi, yeşil, kırmızı ve yakın kızılötesi bantla önceki sürümlerden küçültülmüştür. Zemin örnekleme mesafesi, pankromatik için 0,31 metre ve diğer tüm bantlar için 1,2 metre ile Worldview-3 ile aynı kalır.

Worldview-4 Bantları

IKONOS, Quickbird ve Geoeye Imagery

1999’da bir uydu harikası olan IKONOS, Amerika’da ticari lisans verilen ilk uydu oldu. Ancak IKONOS-1 asla uzaya çıkmadı. IKONOS-2 yaptı ve basitçe “IKONOS” olarak yeniden adlandırıldı. IKONOS, 4 metrelik multispektral (RGB, NIR) ve 1 metrelik pankromatik görüntüler sunar.

geoeye-1

Çok yönlü ve uygun maliyetli QuickBird uydusu, dünyanın yüksek çözünürlüklü optik görüntülerini sorunsuz bir şekilde alır. 2015 yılında hizmet dışı bırakılmış olsa da, arşiv görüntülerini bir ücret karşılığında inceleyebilirsiniz. Pankromatik görüntüler 61 cm çözünürlükte iken, multispektral bantları (RGB, NIR) 2,4 metredir.

Son olarak DigitalGlobe, ekolojistlerin hayvan popülasyonunu izlemek için kullandığı GeoEye’ı satın aldı. Google’ın logosu roketin yan tarafındaydı ve özel erişime sahip, bu nedenle Google Haritalar’da bir temel harita görüntüsü tesadüf değil. GeoEye görüntüleri pankromatik için 41 cm ve multispektral (RGB, NIR) için 1,65 metredir.

 

Geoeye Bantları

Geoeye 5 spektral banttan (pankromatik, mavi, yeşil, kırmızı ve yakın kızılötesi) oluşur. Pankromatik bant 0,41 metre çözünürlüğe sahipken mavi, yeşil, kırmızı ve NIR bantları 1,65 metredir.

Geoeye Bantları

DigitalGlobe Açık Verilerine Dokunun

Peki DigitalGlobe görüntüleri ne kadar iyi?

Bunu öğrenmenin birkaç yolu var:

DigitalGlobe’un Açık Veri Programı, herhangi bir ani büyük kriz veya olay için olağanüstü durum kurtarmayı destekler. Örneğin, DigitalGlobe orman yangınlarıyla mücadelede, deprem hasarının değerlendirilmesinde ve kasırga yardımında yardımcı oldu. DigitalGlobe’un Açık Veri Programının bir parçası olarak, kitle kaynaklı hasar değerlendirmesini içerebilecek bir Creative Commons 4.0 lisansı kapsamında görüntüleri kamuya açık alana yayınlarlar.

Buna ek olarak, DigitalGlobe Dünya’nın farklı bölgeleri için ürün örneklerine sahiptir. Örneğin, örnek görüntü ürünleri daha çok Rio de Janeiro (Brezilya), Stockholm (İsveç) ve Washington DC (ABD) için mevcuttur.

Yalnızca Worldview görüntü sahneleri satın almak istiyorsanız, Worldview Viewer uygulaması size arşivdeki görüntüleri önizleme ve bulma seçeneği sunar.

DigitalGlobe ayrıca temel haritalar, analitik hizmetler, hassas anten, harita API’si ve çeşitli diğer ürün ve hizmetler sağlar.

MDA, DigitalGlobe’u Satın Aldı

Yakın zamanda MDA’dan DigitalGlobe satın alınmasıyla, bu, uzay görüntüleme çağında yeni bir sayfa açıyor.

MDA’yı bilmiyor olabileceğiniz gibi, MDA Radarsat-2’nin sahibi ve işletmecisidir.

Ve bu, Canadian Radarsat Constellation Mission’dan 3 ek uyduyu içerecek.

Artık teknik kullanıcılar, daha titiz analizler için sentetik açıklıklı radar gibi başka bir kullanılmayan kaynağa erişebilirler.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir