IKONOS Uydu Görüntüleri: İlk Ticari Uzay Tabanlı Görüntüleme

uydu simgeleri

SİMGELER Uydu Görüntüleri

IKONOS (Yunanca görüntü), halka görüntü sunan ilk ticari uydulardan biriydi.

2000 yılında, 4 metre çözünürlükte mavi, yeşil, kırmızı ve yakın kızılötesi (NIR) ile büyük bir yükseltmeydi.

Ayrıca 1 metrelik pankromatik görüntüler ve stereo görüntüler topladı. Bildiğiniz gibi, fotogrametristler dijital yükseklik modelleri (DEM’ler) geliştirmek için stereo görüntü kullanırlar.

Bu uydu hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

ICON Band Özellikleri

IKONOS multispektral görüntüleri, 4 metre çözünürlükte mavi, yeşil, kırmızı ve yakın kızılötesi (NIR) bantlardan oluşur. Ayrıca 1 metrelik pankromatik görüntüler toplar. Yer kontrolü olmadan 1: 10.000 ölçekli haritalama ve yer kontrol noktaları ile 1: 2400 ölçek elde edebilir.

Güneşle eşzamanlı bir yörüngeye sahip olduğu için tüm dünyayı kapsayabilir. Hem en düşük hem de nadir en düşük modları sunduğundan, tekrar ziyaret süreleri 3-5 gün (en düşük) ve 144 gün (en düşük) arasında değişir.

Her sahne boyutu 11 km × 11 km’dir. Verileri 11 bit hassasiyette toplamasına rağmen, veri iletimi 16 bit (0-65535) şeklindedir. Radyometrik çözünürlük işaretsiz tamsayıdır.

Grup çözüm Merkez Dalgaboyu Açıklama
Tava 0.8 m 450-900 nm Pankromatik
B1 4 m 445-516 nm Mavi
B2 4 m 506-595 nm Yeşil
B3 4 m 632-698 nm Kırmızı
B4 4 m 757-853 nm Yakın Kızılötesi (NIR)

Olağanüstü Bir Tarih

uydu simgeleri

IKONOS, uzaydan görüntü sağlayan ilk ticari uydulardan biri olarak hizmet etti. Başlangıçta mühendisler bir çift uyduya (IKONOS-2) sahip olmayı planladılar. Bunları birbirinin aynısı olacak şekilde planladılar.

Ancak IKONOS-1 uzaya bile çıkmayı başaramadı. IKONOS-2 2000 yılında başarılı oldu ve basitçe IKONOS olarak yeniden adlandırdı.

Uzay Görüntüleme ve NASA, ticari uydu görüntüleri kavramının tamamını keşfetti. Bu aşamadan sonra, kavram Lockheed Martin ve Raytheon’dan takip edildi.

Sonunda, Orbimage onu 2006 yılında satın aldı. Kısa bir süre sonra DigitalGlobe, şu anda MDA’ya ait olan uyduyu devraldı. En azından söylemek gerekirse, çok fazla geri dönüş oldu.

 

Sonuç

Zamanına göre, uzay çağı tarihinde önemli bir gelişmeydi.

Hepsi birlikte, diğer ticari uyduların önünü açtı. Bunu akılda tutarak, uzaydan yeni bir Dünya zekası çağı başladı.

Bu uydu, pankromatik, doğal renkli, renkli kızılötesi ve stereo görüntüler sağlar. Bu özellikle, kartografik, fotogrametrik ve çeşitli uzaktan algılama uygulamaları için kullanışlıdır.

USGS Earth Explorer’dan ücretsiz görüntü örnekleri indirebilirsiniz. Arşivlenmiş görüntüler arıyorsanız, DigitalGlobe en iyi seçeneğinizdir.

Kaynaklar:

  • IKONOS uydusu, görüntüleri ve ürünleri (ScienceDirect)
  • Resim Kredisi: © 2017 DigitalGlobe

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir