Esri ArcGIS Online’a (AGOL) Giriş

esri arcgis çevrimiçi agol

ArcGIS Online (AGOL), Esri’nin bulut platformudur

Kuruluşunuz için hiç etkileşimli haritalar oluşturmak istediniz mi? Bütün dünyanın görmesine ne dersiniz? Çok az çabayla, Esri’nin ArcGIS Online (AGOL) yazılımını kullanarak bunları oluşturabilirsiniz. Arayüzü sizi küresel topluluk tarafından oluşturulan temel haritalar ve veri katmanlarıyla donatır. Bu, kendi başına konumu dikkate alan güçlü bir mesaj gönderir. Ama başka ne yapabilirsin? Esri ArcGIS Online’ın ne olduğuna derinlemesine bakalım ve aşağıdaki gibi konuları ele alalım :

İçindekiler

AGOL ArcGIS Online Verileri
AGOL ArcGIS Online Saha Uygulamaları
AGOL ArcGIS Çevrimiçi Web Haritaları
AGOL ArcGIS Online Paylaşım İşbirliği
AGOL ArcGIS Online Veri Güvenliği

Bölüm 1. Buluttaki Veriler

ArcGIS Online kullanıcıyı akılda tutar. Güzel 2D ve 3D web sahnelerini almak ve oluşturmak gerçekten çok kolay. Coğrafi verilerin tam bir cephaneliği ”ifadesi yetersiz kalıyor.

Hiç kimse Esri’nin ArcGIS Online GIS veri deposunun büyüklüğünü gerçekten ölçmedi, ama eminim ki bugün var olan en büyüğü. Her şey düşünüldüğünde, Esri ArcGIS Online’ın bir parçası olarak siz ve kuruluşunuz için muazzam miktarda içerik vardır.

Örneğin, ortam için küçük bir arama size 6315 veri katmanı getirir.

arcgis çevrimiçi verileri

Bulut tabanlı depo genişlemeye devam ederken, bu oldukça güçlü şeyler sunar. Favori veri kümelerinizi kaydedin çünkü konu arama ve keşifle ilgili .

Esri, iyi bir şekilde CBS verilerinin nihai toplayıcısı haline geldi. Güvenilir kaynaklardan güncellenmiş verilere sahip olmak son kullanıcıya asla zarar vermez. Bahsetmeye gerek yok, temel haritalar tek kelimeyle güzel. Uzun bir yol kat ettiler:

arcgis çevrimiçi temel haritaları

Şimdi, tüm bu verilerle ne yapabilirsiniz?

Bölüm 2. Saha İçin Uygulamalar

Tamam, büyükannenizin 1990’ların çevirmeli telefonu için bir uygulama geliştiremeyeceksiniz.

Ancak, hedef kitleniz için oldukça düzgün akıllı telefon ve web haritaları ve uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ve bu beceriler çok yararlı olsa da, haritacı veya programcı olmanıza gerek yok.

Web görüntüleyicinizdeki güzel, gerçekçi 3B sahneler artık bisikletçilerin hızını ve nabzını gösteren bu GPS haritası gibi bir gerçektir. Yokuş yukarı giderken bisikletçiler mor renkte kuyrukları hızla geçiyor ve kalp atışları turkuaz rengi bir roket gibi artıyor.

kalp atış hızı 3D haritası

Bir hikaye haritasında kendi kişiselleştirilmiş günlüğünüzü anlatmaktan daha iyi bir şey yoktur. Koyamayacağınız bir roman gibi, hikaye haritaları , sayfa sayfa bir hikaye kitabından geçiyormuşsunuz gibi konum yer imleriyle tonu belirler. Örneğin, Minnesota Üniversitesi, bu harika Feed the World hikaye haritasında küresel gıda üretimi konusunu ele alıyor.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: Esri’nin JavaScript API’sini Kullanan 15 Yüksek Teknoloji Web Haritası ve Web Taraması Örnekleri

Zamana duyarlı herhangi bir veri için, zaman kaydırıcı uygulaması belirli zaman dönemleri için verileri filtreleyebilir. Bir bölgedeki depremlerin zamanla nasıl arttığını veya arazi örtüsünün nasıl değiştiğini gösterebilir. Tıpkı bir zaman kapsülü gibi, spyglass ve kaydırma araçları, tarihte zamanda yolculuk yapmanıza izin veren yerleşik şablonlardır. New York Spyglass web haritası ile 1836 ve bugün New York City hakkında casusluk yapabilirsiniz.

new york tarih haritası

Verilerinizi yükseklik profilleri, görüş alanları veya rota yönleri ile keşfetmek istiyorsanız, Esri ArcGIS Online’da sizin için bir uygulama vardır. Belirli alanlarda istatistiklere ihtiyaç duyanlar için, gösterge tablosu Özet Görüntüleyici çözüm şablonu sizin çözümünüzdür.

Bölüm 3. Web Haritalarını Tasarlama

AGOL Web Haritaları için Adım Adım Eğitim

Bu, Esri ArcGIS Online’da (AGOL) web haritalarının ve sahnelerin nasıl oluşturulacağına ilişkin giriş niteliğinde bir öğreticidir .

ArcGIS Online, Esri’nin coğrafi verilerle işbirliği, paylaşım ve bağlantı için bulut tabanlı platformudur.

Bu ArcGIS Online eğitiminde, web haritalarını çevrimiçi oluşturmak ve paylaşmak için baştan sona size rehberlik ediyoruz.

AGOL’un anlaşılması ve öğrenilmesi kolay olduğundan, bu zengin özellikli platformu kendiniz için denemenizi öneririz.

 

Adım 1 ArcGIS Online hesabınıza giriş yapın

ArcGIS Online ile etkileşimli bir web haritası oluşturmak istiyorsanız, bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Hesabınız onaylandıktan sonra, ArcGIS Online’da web haritaları, sahneler ve uygulamalar oluşturmak için araçlarla etkileşim kurmaya başlayabilirsiniz.

Biraz bekledikten sonra ArcGIS Online’ınıza giriş yapmanız gerekecek.

arcgis çevrimiçi oturum aç

Adım 2 Bir Web Haritası Oluşturun

Bir sonraki adım, bir web haritası, web sahnesi veya uygulama oluşturmaya başlamaktır. Ama aralarındaki fark nedir?

WEB HARİTASI: Bir web haritası, coğrafi veriler için basit bir 2D görüntüleyicidir. Bu 2D veriler, noktalar, çizgiler veya çokgenler gibi vektörler olabilir. Hatta masa veya raster içerebilir.

WEB SAHNELERİ: Web sahnesi, bir tür 3B görüntüleyicidir. Genel olarak, iki tür sahne yerel ve küreseldir. Yerel sahneler için çalışma alanı bir mahalle gibi küçüktür. Ancak küresel sahneler için çalışma alanı bir kıta veya okyanus gibi çok daha büyük.

WEB UYGULAMASI: Son olarak, bir web uygulaması, web haritalarınızı veya web sahnelerinizi özelleştirmenin bir yoludur. Örneğin, Esri’nin JavaScript API’sini kullanarak bir hikaye haritası oluşturmak, veri toplamak / düzenlemek veya bu 15 yüksek teknoloji web haritası ve web sahnesi örnekleri gibi temel işlevler eklemek isteyebilirsiniz.

Basit bir web haritası oluşturarak başlayalım. Ancak aşağıdaki aynı adımları web sahnelerine de uygulayabilirsiniz.

ArcGIS Online Webmap Seçimi

3. Adım Başlık ve Etiket Ekleyin

En basit seçenek, temel bir web haritası oluşturmaktır. Bu seçeneği seçerseniz, bir başlık ve etiketler sağlamanız gerekecektir.

Bunu sağladıktan sonra, tarayıcınızda aniden boş bir web haritası belirir. Bu, web haritanızı nasıl oluşturacağınızla ilgili arayüzdür. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, başlamak için bazı önemli araçları listeliyoruz.

ArcGIS Online Webmap Arayüzü

Adım 4 Temel Haritayı Değiştirin

Varsayılan esas harita, “Topografik Temel Harita” dır. Ancak açılır menüyü seçerek temel haritayı değiştirebilirsiniz. Örneğin, “Dünya Görüntüleri”, “Arazi”, “Sokaklar” ve “Okyanuslar” için temel haritalar vardır.

arcgis çevrimiçi temel haritaları

Bu örnekte, “Koyu Gri Kanvas” alt haritasını seçiyoruz.

Adım 5 Web Haritanıza Veri Ekleyin

Sadece temel haritalı düz bir web haritası yerine, ona veri eklemeliyiz. ArcGIS Online’ın bu kadar iyi olmasının nedenlerinden biri, kullanıcıların web haritalarına inanılmaz miktarda veriye erişebilmeleri ve ekleyebilmeleridir.

“Ekle Düğmesine” tıkladığınızda, veri eklemek için birkaç seçenek vardır.

KATMAN ARAMA: Katmanları aradığınızda, bu ArcGIS Online’ın bir parçası olan devasa bulut veritabanıdır. Burada yetkili ve yetkili olmayanları içeren her şeyi bulabilirsiniz (bu yüzden dikkatli olun). Şu an itibariyle 500.000’den fazla katman var.

WEB’DEN KATMAN EKLE: Bu seçenek, web hizmetlerine çevrimiçi olarak nasıl başvurulacağıdır. Bu genellikle işaret etmeniz gereken REST hizmetleri biçimindedir.

DOSYADAN KATMAN EKLE: Kişisel bilgisayarınızda kendi verileriniz varsa, verileri sıkıştırılmış şekil dosyası, CSV, TXT, GPX veya GeoJSON olarak ekleyebilirsiniz.

HARİTA NOTLARINI KULLANIN: Bu, web haritasını temel şekillerle nasıl işaretleyeceğinizdir. Örneğin, AGOL, altyapı, sivil etkinlikler ve vatandaş talepleri için harita not şablonlarına sahiptir.

Haritamıza, “Katman Ara” yı kullanarak deprem olaylarını ekledik. Deprem olayları turuncu noktalar olarak vurgulanmıştır.

ArcGIS Online Webmap Depremleri

Bölüm 4. Paylaşın ve İşbirliği Yapın

Son olarak, web haritanızı paylaşabilirsiniz. Paylaş düğmesini tıkladığınızda, haritayı kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz. Tüm dünyanın görmesini istiyorsanız, o zaman herkes için onay kutusunu seçebilirsiniz.

Alternatif olarak, haritayı basit bir bağlantıyla paylaşabilirsiniz. Ancak web haritanızı bir web sitesine yerleştirmek istiyorsanız, bunun nasıl yapılacağı konusunda kod sağlar. İnsanların haritanıza yalnızca siz haritayı herkese açık hale getirirseniz erişebileceğini unutmayın.

Bölüm 5. Veri Güvenliği

Kendi ArcGIS Online veri koleksiyonunuzu (veya kendi özel verilerinizi) biriktirdiğinizde, yalnızca kuruluşunuzla paylaşabilir veya dünyanın görmesi için yayınlayabilirsiniz.

Kuruluşunuzun yöneticisiyseniz, kişi ve içerik için denetim atayabilirsiniz.

Genel veya özel verilerinizi favorilerinizde saklayın… Güvenli paylaşım ve işbirliği araçlarıyla, kuruluşunuz veya tüm dünya için kendi verilerinizi paylaşabilirsiniz.

Kuruluşunuz, genel olarak veya gruplar içinde paylaşılan öğelere denetim erişimi olan gruplar oluşturabilir ve bunlara katılabilir.

Bunların hepsi heyecan verici şeyler.

ArcGIS Online’daki yetenekler, Esri Insights gibi yeni gelişmeler düzenli olarak ortaya çıktıkça neredeyse sınırsız görünüyor .

Kendin dene

Kendi web haritalarını şekillendirmenin zamanı geldi.

Bu eğitimde görebileceğiniz gibi, AGOL kullanarak rahatça çalışabilir ve kolaylıkla web haritaları oluşturabilirsiniz.

Bu eğitimde temel haritayı değiştirdik, bulutta depolanan verileri ekledik ve bunu genel bir harita olarak paylaştık.

Artık, etkileşimli 3B web sahneleri veya özelleştirilmiş uygulamalarla kendiniz deneyebilirsiniz.

ArcGIS Online ile Yüzeye Sadece Dokunmak

CBS’nin gücü artık tüm beceri seviyelerine sahip kullanıcılar için ArcGIS Online ile çevrimiçi.

Esri, 2 GB depolama alanıyla ücretsiz olarak denemek için cömert bir 60 gün verir. Ancak, yükleyebileceğiniz özelliklerin sayısında bir sınırlaması vardır.

Genel olarak, Esri bunu herhangi bir son kullanıcının alması ve kullanması için bir şey yapmak için çok zaman ve çaba harcadı.

Kredinin ödenmesi gereken yere kredi verme zamanı ve bu kitaplarımızda büyük bir kazanan .

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir