ArcScene vs ArcGlobe – Esri’nin 3D CBS Yazılım Farkları

Mt Fuji 3D Sentinel 2b

Esri 3D Görüntüleme Yetenekleri

Fuji Dağı’nın yukarıdaki 3B görüntüsü, ArcScene’nin ücretsiz GIS verileriyle birlikte neler yapabileceğinin bir örneğidir. Güzel değil mi?

Sentinel 2’nin gerçek renk görüntülerini, ücretsiz DEM veri setlerinden biri olan ASTER ile birleştirir.

ArcScene ve ArcGlobe, GIS yazılımının Esri ailesinin bir parçasıdır. ArcMap’te alışkın olduğumuz 2D görüntüleme yerine, ArcScene ve ArcGlobe 3D görselleştirme konusunda uzmanlaşmıştır.

Bir 3D Analyst uzantısı ile, bu 3D GIS yazılımı düzgün 3D efektler görüntüleyebilir. Ama birbirlerinden nasıl farklılar? Her iki 3B yazılımın neler yapabileceğini öğrenelim!

ArcScene yerel 3D kapsamları içindir

Arcscene Fuji Dağı
ArcScene, Fuji Dağı’nı 3B olarak görüntülüyor

3B olarak görüntülemek istediğiniz bir yerel alanınız olduğunda , ArcScene genellikle ideal seçimdir. Örneğin, küçük alanı ve düzlemsel projeksiyonu nedeniyle bir maden sahasının topografyasını görebilirsiniz.

Diğer bir önemli fark, vektörlerin nasıl rasterleştirilmediğidir. Vektörler, ArcScene’de vektörleştirilmiş olarak kaldığından, bu, kullanıcının sembolojilerini serbestçe çıkarmasına ve taban yüksekliklerini ayarlamasına olanak tanır.

LiDAR verileriniz varsa, ArcScene artık LAS veri setlerini entegre edebilir ve sahnenize z değeri yükseltmeleri ekleyebilir. Fotogrametrik verileriniz varsa , anaglif modunda stereo görüntüleme özelliğine de sahiptir.

Son olarak ArcScene’de en dik yol, görüş hattı ve profil grafikleri gibi 3 boyutlu analizler yapabilirsiniz. ArcMap’te bu tür 3B işlemleri gerçekleştirebilmenize rağmen, hepsini üç boyutlu olarak görebildiğinizde gerçekten daha mantıklıdır. Öğrenmek üzere olduğunuz gibi, ArcGlobe, ArcScene’de bulunan 3B analiz araçlarına sahip değildir.

ArcGlobe, küresel 3D görüntüleme içindir

ArcGlobe
ArcGlobe (.3DD) veya ArcGlobe Belgesi kullanılarak dünyanın 3B görünümü

ArcScene yerel sahneler içindir, ArcGlobe ise daha küresel bir bakış açısı sunar . Bu nedenle veriler her zaman WGS84’te, bir küp harita projeksiyonunda ve doğada jeodeziktir.

ArcScene vektörleri semboller olarak korurken, ArcGlobe raster tabanlı bir uygulamadır. Aslında ArcGlobe, özellikleri uygulamaya eklediğinizde varsayılan olarak rasterleştirir.

Aynı bağlamda, verileri de önbelleğe alır , böylece farklı ölçeklere yakınlaştırdığınızda farklı ayrıntı düzeylerini gösterir. Neredeyse özellikler, temsil sembolojisiyle yüzeyde örtülmüş gibidir. Ayrıca ArcGlobe, Google Earth KML’yi, arazi veri setlerini ve ArcGIS hizmetlerini kullanabilir.

Bir ülkenin kapsamını görüntülemek istiyorsanız, büyük olasılıkla ArcGlobe kullanacaksınız. Ülke alan olarak küçük olmadığı sürece, bu ArcGlobe’un amaçladığı geniş bölgeler için ideal bir kullanımdır.

ArcScene vs ArcGlobe

Her iki 3B yazılımı da iki ayrı açıdan uzmanlaşmıştır. Birincil fark, farklı ölçeklerde nasıl çalıştıklarıdır.

Yerel ölçekte çalışırken , özellikle 3D verilerinizi analiz etmek istiyorsanız, ArcScene’i kullanacaksınız . Görüş hattı ve arazi profili oluşturma gibi araçlarla daha iyi donatılmıştır. Verileriniz vektör formatında kaldığı için, unsurları genişletebilir ve taban yükseklikleri ayarlayabilirsiniz.

ArcGlobe, Dünya’nın küresel görüntülenmesi için daha uygundur . Ulusal düzeyde, ArcGlobe idealdir çünkü verileri önbelleğe alır. Rasterleştirilmiş özelliklerinizi oluşturduğu farklı düzeylere özgürce yakınlaştırabilirsiniz.

ArcGIS Pro, ArcScene ve ArcGlobe’a eşlik eden Esri’nin 3D ailesi yazılımının en yeni üyesidir. ArcGIS Pro, 3D GIS görselleştirme dünyasında hızlı adımlar atarken, ArcScene veya ArcGlobe’a hala ihtiyaç olacak mı? Bir sonraki makalelerimizde ArcGIS Pro hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Takip etmeye devam edebilir ve yorumlarda bulunabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir