Fırtına Dalgası nedir?

Fırtına Dalgası nedir?

Bir kasırganın potansiyel olarak en zararlı ve ölümcül etkisi

fırtına dalgası

Fırtına dalgası: Bu resim, kasırga rüzgarlarının okyanus yüzeyinde bir su yığınını kasırganın hareket ettiği yönde nasıl itebileceğini göstermektedir. Fırtınanın gözü altındaki aşırı düşük basınç, su yüzeyinin birkaç fit yükselmesine izin verir. NASA tarafından görüntü.

fırtına dalgası - Orange Beach - Kasırga Ivan

Ivan Kasırgası (17 Eylül 2004): Bu görüntü çifti, Orange Beach, Alabama’daki bir bölgenin öncesi ve sonrası görünümlerini (referans noktaları için oklar) göstermektedir. Güçlü bir fırtına dalgası, üstteki fotoğrafın sağ tarafındaki iki küçük binayı silip süpürdü. Soldaki büyük bina, ciddi şekilde zayıflamış ve çökmeye neden olan bir kum tepesi üzerine inşa edildi. Bu, çok katlı sahil binalarının üst katlarının bile güvenli olmayabileceğini göstermektedir. Bir emir verilirse derhal tahliye edin.

Fırtına Dalgası nedir?

Fırtına dalgası, büyük bir su kütlesinde bir kasırga hareket ettiğinde üretilen bir su yığınıdır. Tahrikli rüzgar, suyu o kadar hızlı “iter” ki, önündeki su üzerinde “birikir” ve normal deniz seviyesinden daha yüksek bir su yığını oluşturur .

Fırtına karaya yaklaştıkça, fırtına dalgası sahili yukarı ve iç kesimlerin derinliklerine doğru itilebilir. Bir
su akıntısı olarak gelir ve büyük, güçlü, çarpan dalgalarla kapatılabilir. Fırtına dalgası sel , genellikle bir kasırganın en ölümcül ve zarar verici etkisidir.

Fırtına Dalgaları Ne Kadar Tehlikelidir?

Fırtına dalgalanmaları, tüm kıyı bölgelerinin tamamen sular altında kalmasına neden olabilir. Güçlü bir kasırga,
15 fit veya daha fazla fırtına dalgası oluşturabilir. Aşırı fırtınalarda 20, 30 ve 40 fitlik fırtına dalgalanmaları yaşanmıştır.

Birçok önemli kıyı kentinin ve tatil beldesinin bazı kısımlarında, deniz seviyesinden 3 metreden daha az yükseklikte karada yaşayan binlerce insan vardır. Fırtına dalgalanmaları binaları yıkabilir, trenleri raylarından uzaklaştırabilir, gemileri ve rıhtımları iç bölgelere taşıyabilir, metroları doldurabilir ve birçok başka türde hasar verebilir.

Savunmasız bölgelerde yaşayan insanlar tahliye emirlerine uymalıdır. Suyun gelmesini beklerlerse, kaçış
imkansız olabilir. Bunun nedeni, dalgalanmanın aniden gelmesi ve çok geniş bir alanı hızla kaplamasıdır. Bir
metreden daha az su bir arabayı boğabilir. Hareket eden suda yürümek çok zordur. Su çok soğuk olabilir ve rüzgarın soğukluğu ıslak kıyafetleri keser! Hızlı bir şekilde yüksek yerlere veya ikinci hikayelere kaçamayan insanlar, bir saatin altında hipotermiden kolayca ölebilir.

fırtına dalgası - Orange Beach - Kasırga Ivan

Ivan Kasırgası (17 Eylül 2004): Bu görüntü çifti, Orange Beach, Alabama’nın bir bölgesinin öncesi ve sonrası görünümlerini (referans noktaları için oklar) göstermektedir. Birkaç ev ya onarılamayacak kadar hasar gördü ya da temelleri yıkandı ve yıkıldı. Savunmasız bölgelerde yaşıyorsanız, bir tahliye emri verilirse derhal yanıt verin.

Storm Surge Hasarı

Bu sayfadaki iki dizi öncesi ve sonrası fotoğrafı, Ivan Kasırgası’nın
Alabama, Orange Beach’te 2004 yılında meydana gelen bir fırtına dalgasına aittir . Önceki ve sonraki
görüntülerde eşdeğer konumları gösteren kırmızı oklara ve meydana gelen büyük hasara dikkat edin. .

Tahliye emirlerine uymayan ve
evlerin ikinci katına ya da daha büyük binaların üst katlarına giden bir kişinin hayatta kalma şansı nedir ?
Dışarı çıkmaya karar veren ve su akıntısı geldiğinde açıkta kalan birine ne dersiniz? Bu kişi muhtemelen dışarı çıkmaya çalıştı, ancak devrilen ağaçlar ve teller yollarını kapattı veya su motorlarını boğdu. Güvende kalmak için emir verildiğinde tahliye edin.

Fırtına dalgası , yaklaşan bir kasırganın en ölümcül yönlerinden biridir. NOAA, Hurricanes.gov adresinde kasırgalar ve kasırga güvenliği hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

Storm Surge Tahminleri

Bir fırtına dalgasını ve özelliklerini tahmin etmek zordur çünkü çok fazla değişken vardır.
Varış zamanını tahmin etmek zordur ve bu
, dalgalanmanın yüksekliğine mi yoksa alçalmaya mı katkıda bulunacağını bilmeyi imkansız kılar . Ayrıca kara düşmesi sırasında rüzgar hızını,
yağıştan ne kadar suya katkıda bulunacağını, karaya yaklaşmanın tam yerini ve topografyanın
suyun hareketini nasıl etkileyeceğini bilmek de zordur . Tahliye emri verilen bir bölgede yaşıyorsanız, bu emre uyun ve derhal oradan ayrılın.

Fırtına dalgası , yaklaşan bir kasırganın en ölümcül yönlerinden biridir. NOAA, Hurricanes.gov adresinde kasırgalar ve kasırga güvenliği hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

Fırtına Dalgası

Fırtına dalgası,
astronomik gelgitler de dahil olmak üzere normalde beklenen su seviyesinin üzerinde ve üzerinde olan yaklaşan bir fırtınanın ürettiği su dalgasıdır. Fırtına dalgası, genellikle
dalgalanmanın ve astronomik gelgitin birleşik etkisiyle üretilen bir su seviyesi yükselmesi olan fırtına gelgiti ile karıştırılır . Fırtına dalgası, yükselen bir gelgitle
aynı anda meydana geldiğinde şiddetli sellere neden olabilir .

 

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir