Hexagon Geospatial’dan GeoMedia’nın 9 Güçlü Özelliği

GeoMedia (Hexagon)

GeoMedia (Altıgen)

Artıları

 • Hızlı sorgulama ve analiz ile veri bakımı
 • Akıllı etiketleme ile güçlü haritacılık
 • ERDAS Imagine ile uzaktan algılama yetenekleri
 • Çok amaçlı haritalama için iyi
 • Akıllı yakalama ve gelişmiş araçlarla üstün düzenleme
 • 40+ yıllık geçmişe sahip olgun yazılım

Eksileri

 • Lisans katmanları (Essentials, Advantage ve Professional)
 • Sorunları ve problem çözmeyi tartışmak için küçük kullanıcı topluluğu
 • Web haritası yayınlama özelliklerden yoksundur
 • Dosyaları GeoMedia’ya sürükleyip bırakamıyorum

Hexagon Geospatial tarafından Geomedia Professional

40 yıllık zengin bir geçmişe sahip olan Intergraph (şimdi Hexagon Geospatial), GeoMedia’yı GIS ile ilgili her şey için mükemmelleştirmiştir .

Ancak, GeoMedia için yıllar geçtikçe biraz sessiz kaldı… ve çoğu insan GeoMedia’nın kendileri için neler yapabileceğini unuttu.

Bu bir problemdir.

Bu 9 güçlü özellik , içinde yaşadığımız mekansal dünyada eyleme geçirilebilir zeka sunmanıza yardımcı olacaktır.

1 Tarama araçlarında ustalaşın

Hexagon Geospatial dışında hiçbir yazılım şirketi hem GIS hem de uzaktan algılamada bu kadar güçlü bir-iki yumruk kombinasyonuna sahip değildir .

GeoMedia, GIS kullanıcılarının ihtiyaçlarına çözümler sunarken, ERDAS Imagine bugün var olan en güçlü uzaktan algılama paketlerinden biridir.

Bu sizin için ne anlama geliyor?

Bu, GeoMedia’nın işi bitirmek için güçlü ve sağlam tarama analizine sahip olduğunu bilmenin rahatlığını yaşayacağınız anlamına gelir.

Izgara sekmesinin altında düzgün bir şekilde düzenlenmiş , görüntü sınıflandırma, enterpolasyon ve size fısıldayan istatistiksel araçlar gibi çok sayıda araç var. Lütfen beni kullan …

Bu açılır menüdeki yüzey araçları altın madenine göz atın:

Geomedia yüzey araçları

Çoğu CBS yazılım paketinde garip bir şekilde nadir olan boşlukları doldurmak için bir araç var. Bölgesel istatistikleri çalıştırabilir, tarama hesaplaması yapabilir ve maliyet mesafesini çalıştırabilirsiniz.

Burada izolinler üretiyoruz. GeoMedia’nın konturları nasıl büyük ve küçük olarak kırdığına dikkat edin – zarif bir özellik. Ancak, oluşturulan etiketler biraz dağınık ve kutu gibi görünüyordu.

DEM İzolinler ve Konturlar

3B uzantısı ile küresel bir bakış açısı elde edersiniz. Farenin orta düğmesine bastığınızda, küreyi eğebilir ve döndürebilirsiniz. Burada Dijital Yükseklik Modelini (DEM) bir 3B görünümde içe aktarıyoruz ve verileri bir histogramda gruplandırıyoruz.

DEM histogramı

3D’den bahsetmişken, GeoMedia 3D’de bulunan bazı 3D efektleri inceleyelim.

2 Gerçek dünya düz değil, 3B

GeoMedia, verileri görüntülemek ve analiz etmek için benzersiz bir 3D deneyimi sunar. Her şey düşünüldüğünde, onun bazı etkileyici özellikleri var.

MapWorks ile 3B nokta bulutu (LiDAR verileri gibi) entegrasyonu ve mobil yeteneklerle birleştiğinde, özellikleri sorunsuz bir şekilde geliştirebilirsiniz. Örneğin, burada bu ilçeleri nüfusa göre çıkarıyoruz.

Geomedia İlçeleri Ekstrüzyon

Bu tür bir harita, Kaliforniya en kalabalık ilçelere sahip gibi göründüğü için okuyucuları gerçekten etkilemek için fazladan bir etki sağlıyor.

GeoMedia 3D’nin üç boyutlu modelleri sergileme hızı sizi şaşırtacak. 3D verilerinizi işlediği için doğru, güçlü ve güzeldir.

3B görünümler, güneş sistemini de dahil etmek için farklı ayar seviyelerine sahiptir. İşte gezegensel görünüm:

Geomedia Globe 3D

Durum görünümüne geçip bunu gece moduna geçirirken, bilgisayar iş istasyonunuzun koltuğuna biraz yıldız bakabilirsiniz:

Geomedia State 3D

GeoMedia’nın sokak görünümü yağmur, pus, kar ve hatta mevsimi değiştirmek için seçenekler sunar:

3D Efektler Kar

Özetlemek gerekirse, bununla çok eğlendim.

GeoMedia’daki varsayılan temel harita görüntüleri, bu makale yazılırken zayıftır.

En azını söylemek gerekirse, Pictometry lisansı faydalı olabilirdi. Ama yine de harika şeyler.

3 Güzel tematik haritalar oluşturun

Haritalama açısından, haritacıların semboloji kontrolü ve tematik harita türleri (koroplet, çubuk ve pasta grafikleri vb.) Konusunda birçok seçeneği vardır.

Bununla birlikte, ihtiyacınız olan her sembolle birlikte geldiğini söyleyemem, ancak üzerinde çalışacak çok şey var. Bu pasta grafik haritasını , kamuya açık Natural Earth verilerini kullanarak bir örnek olarak bir araya getirdik .

Geomedia Çubuk Grafikler

Yerleşim Penceresi komutları, akıllı yerleşim çerçeveleriyle bir harita düzeni tasarlamanıza olanak tanır. Yerleşim penceresinde, GeoWorkspace’ten kaynaklanan haritalar, göstergeler, kuzey okları ve ölçek çubukları gibi harita öğelerinizi yerleştirirsiniz.

Burası aynı zamanda başlık bloklarını, ek metinleri ve şirket logolarını yerleştirebileceğiniz yerdir. İşiniz bittiğinde, mizanpaj görünümünü çizebilir veya hatta tek seferde birden çok PDF oluşturmak için bazı toplu çizim yapabilirsiniz .

4 GeoMedia’nın akıllı etiketlemesi ile bir etiket kontrol manyağı olun

Etiketleme, haritacıların çok fazla zaman harcadığı bir şeydir. Bunun nedeni, hiçbir zaman orantılı olarak doğru konumda veya boyutta olmama eğiliminde olmalarıdır. Bu sorunu çözmek için GeoMedia, bir haritadaki öğeleri kolay ve sezgisel bir şekilde etiketlemek için bir araç geliştirdi.

Tek yapmanız gereken, etiketlerin haritanıza nasıl yerleştirilmesini istediğinize dair kurallar belirlemektir.

Harita düzeninizde bir nehir olduğunda, akıllı etiketleme bu hat boyunca etiketleri yerleştirir. Çok fazla özellik birbirine yakın olduğunda, akıllı etiketleme sistemi haritanıza lider veya çağrı hatları ekleyecektir:

Geomedia Etiket Kuralları

Aşağıdaki haritada, etiketleme yöneticisi varsayılan sonucu burada verilmiştir. Nasıl çok az (aslında hiçbiri) örtüşme olmadığını ve çağrı hatlarının nasıl uygun şekilde oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Geomedia Etiketleme Yöneticisi

Bu özellik kesinlikle kitaplarımda bir kazanan. Dahası, büyük bir zaman kazandırır .

5 Her şey GeoMedia’daki sorgularla ilgili

İlk tamponu asla alamayacağınızı hiç fark ettiniz mi?

GeoMedia’da tamamen yeni bir özellik oluşturmanız gerekmez, ara bellek GeoWorkspace belgesinde gerçekleşen özelliğin sadece bir temsilidir . Arabellek, göstergenizde değiştirebileceğiniz bir sorgu haline gelir. Aslında yeni yaptığınız tampon mesafesini değiştirebilir ve diğer tamponları anında birleştirebilirsiniz. Bu size daha fazla esneklik sağlar.

… Ve çoğu analiz aracı GeoMedia’da bu şekilde çalışır. Çözmek veya kesişmek için bir dizi ara özellik oluşturmazsınız. Analiz araçları, özelliklerin niteliklerine bile bağlanabilir. Bu, özellikleri değiştirdikçe veya özellikleri taşıdıkça / düzenledikçe bu özelliklerin dinamik olarak değişeceği anlamına gelir.

Geomedia Tampon Bölgeleri

Araç sıkıntısı yok. Örneğin, burada bir okuma / yazma MDB’sinde oluşturulan bir sıcak nokta analizi verilmiştir:

Geomedia Hotspot Analizi

Amerika Birleşik Devletleri ulusal parklarını sorguladığınızda, onları bir GeoWorkspace’e koyarsınız. Mekansal farkı aldıktan sonra parkları ülke katmanından çıkarabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki parkların işgal etmediği alandaki arazi:

Mekansal Fark

GeoMedia’da sorgular ve analizler sezgisel ve hızlıdır. Geleneksel CBS’ye gerçekten farklı bir yaklaşımdır ve denemeye değer.

6 Uzamsal Model Düzenleyici ile her şeyi kolaylaştırın

Mekansal Model Editör araçları size dize birlikte setleri iş akışınızı otomatik hale getirmek yerdir.

Diyelim ki her Pazartesi tüm Amerika Birleşik Devletleri için federal orman yangını verilerini alıyorsunuz. Durumunuza kırpmanız, ona bazı nitelikler eklemeniz ve meta verilerle yayınlamanız gerekir.

O halde, size önerim, Uzamsal Model Düzenleyiciyi kullanmanızdır. Veri kalitesini korumak için tekrar eden bir işleminiz olduğunda, onu kullanmamanız için daha iyi bir neden yoktur :

Uzamsal Model Düzenleyici

En iyisi, çok yönlü olması, kullanımı kolay ve zahmetsizce alıp öğrenebileceğiniz şey . Üstelik, Mekansal Model Editörü bazı işlemlerde çok hızlı

Arkanıza yaslanın ve rahatlayın .

Süreçleri hep birlikte model olarak çalıştırdığınızda, işinizi otomatikleştirebilirsiniz. Ve bunu yapmaktan kim hoşlanmaz?

7 Akıllı yakalama bir düzenleme hayat kurtarıcıdır.

Takip et.

GeoMedia’nın akıllı hareketi bir hayat kurtarıcıdır . Şimdi ne işe yarar?

Özellikleri dijitalleştirdiğinizde, akıllı yakalama, düzenlemeler sırasında köşelerinizi canlı olarak birbirine bağlamanızı sağlar. Veri kalitesini sağlamak için, editörler kesişme, öğe, teğet, orta nokta, tepe noktası, başlangıç ​​noktası, bitiş noktası ve öğeye göre yakalama yapabilirler.

Geomedia Düzenleme Oturumu

Bir unsur oluşturduktan sonra, ona tıklayabilir ve köşeleri uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca köşeleri eklemeyi veya kaldırmayı da seçebilirsiniz.

Bu tür bir düzenleme kontrolü, geometriyi, kabul edilmeden önce bütünlük ve kalite açısından doğrulayabileceğiniz anlamına gelir . Veri bütünlüğü tüm kuruluşlar için önemli olduğundan, akıllı veri yakalama ve doğrulama araçları GeoMedia’da açık ara kazananlardır.

Geomedia Tepe Noktalarını Düzenle

Verilerinizi GeoMedia’daki bir okuma / yazma ambarına koyun. Yetkili veri kümeleri oluşturmak için ihtiyacınız olan denetimle verilerinizi düzenleyin.

8 QC ve yetkili veri setleri oluşturun

GeoMedia’daki birleştirme kuralları, size birden çok gösterimden gelen verileri seçici bir şekilde birleştirmeniz için araçlar sunar.

TIGER VE yerel bir karayolu otoritesinden iki yol verisi kümeniz varsa, verileri karıştırmak, her ikisini de genel kaliteyi artıran tek bir yerde birleştirebileceğiniz anlamına gelir .

Konflasyon

Kadastro veri yönetimi araçları GeoMedia Professional’da olağanüstüdür. Tamlık ve sağlamlık sağlamak için gerekli tüm COGO araçlarına sahiptir.

Kadastro Araçları

GeoMedia ayrıca konum ve koşul dahil olmak üzere bilinen tüm varlıkların doğru bir şekilde envanterini çıkarmak için kurumsal varlık yönetimi sistemleri sunar . Bu sistem, yolların, kanalizasyonların, hidrantların, binaların ve elektrik hatlarının koşullarından her şeyi içerebilir.

Geomedia Harita Penceresi

9 Akıllı M.Uygulamalar

Smart M.Apps, Hexagon Geospatial için bugün en heyecan verici olaylardan biridir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, kendi özel ve hedeflenen web uygulamanızı tasarlama, oluşturma ve devreye alma yaklaşımıdır. Ve bu uygulamaların adı Hexagon Smart M.Apps’dir :

Smart M.Apps Jeo-uzamsal Portalı

Hexagon Smart M.Apps, belirli bir amaç için konum çalışmasının gücünü sağlıyor. Örneğin, bir iletim hattı şirketi, artan elektrik kesintileri nedeniyle bitki örtüsünün hangi hatlara saldırdığını şimdi sorabilir. Ağaçlar nerede kesilmeli? Yerden havaya, bu bilgiler bulut tabanlı bir web hizmeti olarak dağıtılmış her yere gidebilir. Bu, herhangi bir sektör için son derece yararlıdır.

Geomedia Tematik Haritaları

İmkanlar sonsuzdur. Bu sistemin nasıl uygulanabileceği binlerce uygulama var.

Hexagon Smart M.Apps, gerçek iş sorunlarını tam olarak belirledikleri için şirketler için belirleyici bir avantaj sağlar . Onlar teslim SİZİN coğrafi içeriği gerçek zamanlı cevapları sunmak görüntüleri, özellikleri, nokta bulutları ve belgelerden

Geomedia Bölgeleri

M.App, M.App Foundation (temel web hizmeti), M.App Studio (basit uygulama oluşturma) ve M.App Exchange’den (çevrimiçi uygulama mağazası) oluşur.

Geliştirme Fırsatları

Geomedia harika bir yazılımdır. Ancak, ince ayar yapılabilecek bazı alanlar vardır:

 • GeoMedia’nın birlikte çalışabilirliği biraz çirkin . GeoMedia FGDB formatlarını desteklemesine rağmen, benim büyük 1.7 GB’ımı tüketmedi. Şimdi, diğer küçük FGDB’mi kabul etti. Ancak ana veritabanınız 2GB sınırına sahip bir Access veritabanı biçimi olduğunda, sorun istiyor olabilirsiniz.
 • Bir sürükle ve bırak eksikliği uzun vadede kullanıcılara zarar verir. Pek çok analist için zamanın çok önemli olduğunu biliyorum ve bazı verilere hızlıca ulaşmak istediklerinde – sürükle ve bırak bunu yapmanın basit bir yoludur. Klasörlere bağlanmak için zaman harcamak zorunda değiller.
 • İnsanlar GeoMedia belgelerinin olmadığını veya iyi olmadığını söylediğinde, biz tam tersini düşündük. O fantastik. Ancak bulması biraz zor olabilir. Hakkında konuşulacak bir kullanıcı topluluğu olmasa da, GeoMedia’nın 7/24 destek biletleri var ve tüm sorularımı yanıtlamama yardımcı oldu. Ayrıca öğretici verilerle her türlü ücretsiz GeoMedia eğitimine sahiptirler.

Lisans Seviyeleri

GEOMEDIA VIEWER , GeoMedia GeoWorkspace verilerinin harita gösterimi, basit analizi ve çıktısını sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. GeoMedia ürünleri kullanılarak oluşturulan veriler için bir dağıtım mekanizması olarak tasarlanmıştır.

GEOMEDIA ESSENTIALS , vektör jeo-uzamsal verilerinin sorgulanması, haritalanması ve temel uzamsal analizinin gerçekleştirilmesi için temel pakettir.

GEOMEDIA ADVANTAGE , arazi ve tarama işlevselliği ile Essentials üzerine inşa edilmiştir. Bu lisans LiDAR ile bütünleşir, arazi örtüsü sınıflandırması ve hidrolojik araçları sağlar. Topoloji kullanarak doğrulamayı düzenlemek, veri bütünlüğüne katkıda bulunur.

GEOMEDIA PROFESSIONAL , özellikleri toplama, doğrusal referans yönetimi, kalite güvence ve doğrulama araçlarının yanı sıra veritabanı şeması haritalama ve yönetimini de içerir.

Geomedia Raster Analizi

Sonuç

Şirketler (ulaşım, kamu hizmetleri, iletişim ve acil durum yönetimi), hükümet ve askeri gruplar, çözüm odaklı yaklaşımı ve eyleme geçirilebilir bilgileri elde etme konusundaki olağanüstü yeteneği nedeniyle GeoMedia’yı benimsiyor.

GeoMedia ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir: veri bakımı, çoklu düzenler, hızlı sorgulama ve analiz, web tabanlı ve çok amaçlı haritalama, yüksek devlet kullanımı, yüzeyler ve arazi modelleri.

Arayüz, organize araçlarla inanılmaz derecede akıllı. Şerit çubuğunu doğru bir şekilde elde eden ilk GIS yazılım paketidir.

GeoMedia’yı nasıl kullanıyorsunuz? Aşağıdaki bir yorumla bize bildirin.

Kısaca

Artıları

 • hızlı sorgulama ve analiz
 • web tabanlı ve çok amaçlı haritalama
 • çoklu düzen ve etiket yöneticisi
 • yüzeyler ve arazi modelleri
 • kalite kontrol ve geometri doğrulama

Eksileri

 • kötü birlikte çalışabilirlik
 • sürükle ve bırak eksikliği
 • veritabanı bağlantısı

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir