Fotogrametri nedir?

Fotogrametri Nokta Bulutu

Fotogrametri için bir sezgi

Tek bir havadan fotoğraf çekerseniz , fotoğrafın aşağıya baktığı yerde bir merkez nokta vardır. Bu merkez noktada, binanın veya özelliğin herhangi bir tarafını göremezsiniz.

Ancak görselde başka bir yere bakarsanız, bina gibi özelliklerin fotoğrafta eğildiğini göreceksiniz . Merkez noktadan bu radyal yer değiştirme, rölyef yer değiştirme olarak bilinir .

Fotogrametri, en az iki farklı görüş noktasından fotoğraflar kullanır. Gözlerinizin nasıl çalıştığına benzer şekilde, ayrı gözlem noktaları sayesinde derinlik ve perspektif kazanır.

Fotogrametri Rölyef Deplasmanı

KURTARMA YER DEĞİŞTİRME: Kabartma nedeniyle binalar, dağlar veya tepeler bir hava fotoğrafının merkezi projeksiyonundan yer değiştirdiğinde kabartma yer değiştirme meydana gelir. Diğer nesneler görüntünün merkezinden uzaklaştıkça, bir unsur için daha fazla rölyef yer değiştirmesi meydana gelir.

Fotogrametrinin amacı, üst üste binen stereo görüntülerle bir görüntüdeki rölyef yer değiştirmesini düzeltmektir. Bu nedenle, uçaklar, çimleri kesen bir çim biçme makinesi gibi aynı alan üzerinde zikzaklar çizer. Çoklu kamera açıları gerekli örtüşmeyi ve paralaksı yaratır.

PARALLAX: Stereografik paralaks, farklı konumlarda görüntülendiğinde özelliklerin göreceli konumlarındaki belirgin değişimdir. Bu, kabartma yer değiştirmeden farklıdır çünkü aynı nesneden ayrı fotoğraflarda noktasal gözlemler alır.

Aynı nesnenin iki veya daha fazla görüş noktasını aldığınızda yalnızca stereografik paralaks elde edersiniz. Ardından, özelliği farklı gözlem noktalarından görüntülerseniz, rölyef yer değiştirmesini ölçebilirsiniz.

Fotogrametrik Model Oluşturma Adımları

Fotogrametrik bir model oluşturmak aşağıdakileri gerektirir:

  1. BAĞLANTI NOKTALARI: Bağlantı noktaları, iki veya daha fazla örtüşen görüntüden koordinatları birbirine bağlar. Genel olarak, iki veya daha fazla fotoğrafta görsel olarak görünen özellikler için bağlantı noktaları atarsınız. Çakışmanız olduğunda bağlantı noktaları, ortak özellik koordinatları aracılığıyla fotoğrafları birlikte ayarlar.
  2. YER KONTROL NOKTALARI (GCP): Yer kontrolünün kurulması, görüntüleri Dünya yüzeyindeki bilinen coğrafi koordinatlara yönlendirir ve konumlandırır. Yer kontrol noktaları ekleyerek, fotogrametrik ürünlere gerçek dünyaya mekansal bir referans veriyorsunuz.
  3. PAKET AYARI: Bir blok demeti ayarını çalıştırmak, farklı bakış açılarındaki üç boyutlu noktaların bir dizi görüntüden geometrik distorsiyonu ortadan kaldırır. Bu işlem, yeniden projeksiyon sırasında gözlemlenen ve tahmin edilen görüntü noktaları arasındaki hataları en aza indirir.
Bağlantı noktaları, resimlerinizi birbirine bağlar. Yer kontrol noktaları gerçek dünyaya referans verir. Ve paket ayarlamaları, hatayı en aza indirerek hepsini bir araya getirir.

Paket Ayarı

Fotogrametri Ürünleri

Bir paket ayarlaması yaptıktan sonra, birkaç fotogrametrik ürün oluşturabilirsiniz:

ORTOMOZAİK: Orthomosaics, görüntüde bulunan geometrik bozulmayı düzeltir. Atanan bağlantı noktalarını ve GCP’leri kullanarak görüntüleri gerçek dünyaya referans verebilir. Nihai ürün, kenar eşleştirme ve renk dengeleme yoluyla dikilmiş kesintisiz bir mozaiktir.

Fotogrametri Nokta Bulutu

DİJİTAL YÜZEY MODELİ: Bir dijital yüzey modeli (DSM), Dünya yüzeyindeki doğal ve yerleşik özellikleri, yüksekliklerini de dahil ederek yakalar. Örneğin, yükseklik binaların tepesinden, ağaç gölgeliklerinden ve elektrik hatlarından gelebilir.

Dijital Yüzey Modeli

DİJİTAL ARAZİ MODELİ: Dijital arazi modeli (DTM), çıplak toprağı temsil eden bir yükseklik yüzeyidir. Dünyadaki tüm özellikleri elinizden aldığınızda, DTM’nin temsil ettiği şey budur. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bir DTM, bir Dijital Yükseklik Modeli (DEM) ile eş anlamlıdır. Örneğin, ASTER GDEM, iki görüntüden farklı açılardan stereo çiftleri kullanır ve bir fotogrametrik DEM örneğidir.

Fotogrametri Kīlauea Volkanı

KONTURLAR: Konturlar, eşit yükseklikteki çizgilerdir ve dijital arazi modelinin bir yan ürünüdür. Eğimin, uçurumların, sırtların ve vadilerin dikliğini göstermek için kullanışlıdırlar.

Kontur Haritaları

Fotogrametri Yazılımı

PIX4D: Pix4D, fotogrametri yazılımı için çok popüler bir seçimdir çünkü kullanımı kolaydır ve geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir. Pix4D, her türlü drone, uydu, taramalar veya üst üste binen görüntüler için fotogrametri araçlarında sağlam bir temel sağlar.

ESRI ORTHOMAPPING: Esri’nin orto haritalaması, ilk sunulduğundan bu yana uzun bir yol kat etti. Bir orto haritalama çalışma alanına bağlantı noktaları, GCP’ler ve kontrol noktaları eklemek için ArcGIS Pro’ya bir dizi araç sunar. Orto haritalama ürünlerinizden herhangi birini ayarlamanıza, mozaiklemenize, kenar eşleştirmenize ve renk dengesine izin verir.

E-FOTO: E-foto’nun temel işlevi fotoğraf nirengi, stereoskopik modelleme ve arazi düzeltmedir. Bu yazılım, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz tamamen işlevsel bir fotogrametri aracı seti sağlar. E-foto, bir fotogrametri uzmanı olma yolunda ilerlemenizi sağlayacak pek çok öğretici ve örnek içerir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir