Copernicus Programının Sentinel Uyduları

sentinel uydular copernicus programı

Çevre Güvenliği için Küresel İzleme (GMES)

Sentinel uydu ailesi, topraklarımızı, okyanusumuzu ve atmosferimizi uzaydan gözlemler. Bu uydulardan toplanan tüm veriler, maksimum kullanımı teşvik etmek için ücretsizdir. Bunun da ötesinde, veriler yılın 365 günü ve 24/7 kullanılabilir.

Kopernik, bugün var olan dünyanın en büyük ve en iddialı Dünya gözlem programıdır.

Daha önce GMES (Çevre ve Güvenlik için Küresel İzleme) olarak bilinen bu sistem, bir otonom uydu filosu ile çevresel zorlukların üstesinden gelmeyi hedefliyor.

Kopernik, küresel ısınmadan arazi kullanım değişikliğine ve atmosfere kadar Dünya verilerini uzaydan toplar.

Ve hepsinin merkezinde, Sentinel uydu ailesi var.

Sentinel Uydularının Listesi

Copernicus, Sentinel-1, Sentinel-2 ve Sentinel-3 dahil olmak üzere çok sayıda uyduyu fırlattı. Başarısı nedeniyle, birkaç tane daha başlatma planları var.

Bu uydulardan toplanan tüm veriler, maksimum kullanımı teşvik etmek için ücretsizdir. Bunun da ötesinde, veriler yılın 365 günü ve 24/7 kullanılabilir.

Genel olarak, her Sentinel görevinin aynı yörüngede uçan iki ikiz uydusu vardır. Bunun nedeni, daha iyi kapsama alanı sağlaması ve tekrar ziyaret sürelerini kısaltmasıdır.

Kara, okyanus veya atmosfer olsun, her Sentinel uydusunun belirli bir görevi vardır. Aşağıda gösterildiği gibi, her birinin teknik özellikleri burada verilmiştir.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: Ücretsiz Sentinel Uydu Verilerini İndirme

1 Sentinel-1

sentinel-1 uydusu
Fotoğraf: ESA;

Sentinel-1’in cihazı, gündüz ve gece boyunca, sentetik açıklıklı radar (SAR) kullanarak bulutu ve pusu görür. 9-40 metre piksel çözünürlükte Sentinel-1 C-bandı (C-SAR) kutup yörüngesidir.

İlk olarak, uydu Dünya’ya mikrodalga sinyalleri gönderir. Ardından, darbe Dünya’ya çarpar ve uyduya geri döner. Son olarak, sensör geri dönen ekolardan bir görüntü oluşturur.

Acil durum müdahalesine özel olarak uyarlanmış Sentinel-1, volkanik aktivitede hafifletme ve hatta çok küçük değişiklikler için plan yapmak üzere taşkın haritalarının çıkarılmasına yardımcı olabilir.

DAHA FAZLASINI OKUYUN: Örneklerle Sentetik Açıklık Radarını (SAR) öğrenin

Mod Swath çözüm
Strip Haritası Antalya 80 km 5 x 5 m
İnterferometrik Geniş Alan 250 km 5 x 20 m
Ekstra Geniş Alan 400 km 25 x 100 m
Dalga Modu 20 km x 20 km 5 x 20 m

2 Sentinel-2

nöbetçi-2
Fotoğraf: ESA;

Sentinel-2, karayı kıyı, kırmızı, yeşil, mavi, yakın kızılötesi ve kısa dalga kızılötesi içeren multispektral bir cihazla izler.

Her beş günde bir, Sentinel 2A ve 2B, 12 spektral banttaki arazi değişikliklerini yakalar. 5 günlük yeniden ziyaret süresi ile her bir bandın piksel boyutu 10-60 metre arasında değişir.

Biz GIS uzmanları için bu, ücretsiz uydu görüntülerinde ezber bozan bir şeydir. Landsat verilerinden 30 metrelik gerçek renkli görüntüler yerine, artık daha keskin 10 metrelik Sentinel-2 görüntülerine erişebiliyoruz. Çok ihtiyaç duyulan bir iyileştirme.

DAHA FAZLA OKUYUN: Multispektral ve Hiperspektral Görüntülerin Açıklaması

Grup çözüm Merkez Dalga Boyu Açıklama
B1 60 m 443 nm Ultra mavi (Kıyı ve Aerosol)
B2 10 m 490 nm Mavi
B3 10 m 560 nm Yeşil
B4 10 m 665 nm Kırmızı
B5 20 m 705 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B6 20 m 740 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B7 20 m 783 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B8 10 m 842 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B8a 20 m 865 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B9 60 m 940 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B10 60 m 1375 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B11 20 m 1610 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B12 20 m 2190 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)

3 Sentinel-3

nöbetçi-3
Fotoğraf: ESA;

Okyanuslar Dünya’nın% 70’ini kapladığından, küresel iklim değişikliğini anlamak için yapbozun önemli bir parçasını oluşturuyorlar. Sentinel-6 ile birlikte Sentinel-3’ün amacı, öncelikle okyanuslarımızı sıcaklık, renk ve yükseklik gibi detaylı bir şekilde izlemektir.

300-1200 metre çözünürlükte, Sentinel-3’ün yeniden ziyaret süresi 2 günden az olacaktır. Yüksek çözünürlüğü nedeniyle bu, okyanuslardan Dünya’nın ısıtma ve soğutma sisteminin tam resmini çekmek için idealdir.

4 Sentinel-4

nöbetçi-4
Fotoğraf: ESA;

Sentinel-1, 2 ve 3’ün aksine, Sentinel-4 atmosferik kimyayı sabit bir yörüngeden izleyecektir. Bu, uydunun dönmediği, ancak Dünya’nın belirli bir kısmına bakarak yüksek yörüngede sabitlendiği anlamına gelir.

Ve Sentinel-4 kendi uydusu olmayacak, ancak MTG-S’de bir araç olacak. 2022’de 8 km çözünürlük ve 1 saatlik yeniden ziyaret süresi ile piyasaya çıkacak.

5 Sentinel-5

nöbetçi-5
Fotoğraf: ESA;

Sentinel-5, atmosferdeki hava kirliliğini güneşle eşzamanlı bir yörüngeden izler. Örneğin ozon, NO 2 , SO 2 , CO, aerosol ve iz gazları yakalayacaktır .

Düşük bir yörüngede, spektral bantları ultraviyole, görünür, yakın ve kısa dalga boylu kızılötesi arasında değişir. Sentinel-5, 7-50 kilometre genişliğinde bir çözünürlüğe sahip olacağından, yalnızca bir günlük kısa bir yeniden ziyaret süresine sahip olacaktır.

6 Sentinel-6

Son olarak, Sentinel-6 okyanus aktivitesine odaklanacak. NASA’nın Jason-1 ve 2’sine benzer şekilde, bu uydu okyanus yüksekliğini ölçmek içindir. Sentinel-3’e iltifat ederek, Dünya okyanuslarının kapsamlı bir resmi için birlikte çalışacak.

Sentinel-6’daki birincil araç bir radar altimetre olacaktır. Radar altimetresinden, küresel deniz yüzeyi seviyelerini daha yüksek hassasiyetle haritalayabiliriz.

7 Sentinel-7

Planlar halen çalışmakta olduğundan Sentinel-7 için somut bir bilgimiz yok. Söylentilere göre Sentinel-7’nin karbondioksit (CO 2 ) ve atmosfer kirliliğini izlediğine inanılıyor .

8 Sentinel-8

Sentinel-8 için henüz hiçbir şey değiştirilemez. Ancak Sentinel-8’in kuraklığı, orman yangınlarını ve volkanik aktiviteyi anlamak için termal bir kızılötesi sensör olduğu söyleniyor.

9 Sentinel-9

Sentinel-9’un buz kalınlığını anlamak ve hava durumunu iyileştirmek için kutupsal bir görev olabileceği yönünde bazı spekülasyonlar var.

10 Sentinel-10

Son olarak, Sentinel-10 hiperspektral bir görev olabilir. Hiperspektral uydu verilerinde açık bir boşluk olduğu için, bu madencilik, tarım ve çevre gibi uygulamalar için son derece yararlı olabilir.

Referanslar

İmaj: Avrupa Uzay Ajansı (ESA)

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir