Küresel Konumlandırma Sisteminde (GPS) Seçici Kullanılabilirlik

seçici kullanılabilirlik gps

Seçici Kullanılabilirlik nedir?

Seçici kullanılabilirlik, GPS sinyallerinin kasıtlı olarak bozulmasıdır.

Ne zaman seçici kullanılabilirlik etkinleştirilmiş, bu GPS sinyallerinin dikey hata 50 metre yatay ve 100 metre ekledi.

Mayıs 2000’den önce, Birleşik Devletler hükümeti bu zamanla değişen gizlenmiş kodu tüm sivil GPS sinyallerine ekledi.

Bununla birlikte, ABD ordusu ve müttefikleri gibi yetkili gruplar daha iyi doğruluk için ikinci GPS sinyaline erişebilir.

Seçici kullanılabilirlik neden açıldı?

Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, GPS, Dünya’daki konumları belirlemek için üç noktadan yararlanır. İdeal olarak, bir GPS alıcısının Dünya’nın etrafında dönen GPS uydularından en az 4 sinyale ihtiyacı vardır. Ardından, GPS konumunu enlem ve boylam koordinatlarında kaydeder. Son olarak, bu pozisyonlar Dünya Jeodezi Sistemini bir referans model olarak kullanır.

1983’te Amerika Birleşik Devletleri ilk Küresel Konumlandırma Sistemini (Navstar GPS) icat etti. Ronald Reagan, sivillerin kullanabileceğine söz vermesine rağmen, kullanımını seçici erişilebilirlikle sınırladı. Ve Mayıs 2000’e kadar bu, ABD ordusuna bir avantaj sağladı.

Ancak Mayıs 2000’den sonra, Bill Clinton, yeni teknolojilerin ortaya çıkması nedeniyle seçici kullanılabilirliği ortadan kaldırdı. Örneğin, diferansiyel GPS, daha hassas konumlandırma için düzeltme yapabildi. Ve bu güne kadar, ABD Ulusal Savunma Bakanlığı, GPS sistemini seçmeli kullanılabilirlik olmaksızın sürdürüyor. Sonuç olarak, bu GPS hatası kaynağı artık bir endişe kaynağı değildir.

GPS PDOP

Diğer Küresel Konumlandırma Sistemleri nelerdir?

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin GPS sistemleri değil, Hindistan ve Rusya da kendi GPS sistemlerini geliştirdiler. Ancak bu sistemler, yaklaşık on yıl sonrasına kadar ABD ile aynı düzeyde küresel kapsama alanını karşılamadı.

Hindistan, yakın zamanda 2016’da yeni bitirdi ve sadece Hindistan ve çevresini kapsıyor. Rusya’nın GPS sistemi (GLONASS) küresel kapsama alanına sahiptir ve yaklaşık 2,6 metrede biraz daha doğrudur.

GPS’in bazı ulusların güvenliği için ne kadar hayati olduğunu gösteriyor. Örneğin, navigasyon, askeri ve anket gibi alanlar GPS’i her gün rutin olarak kullanır. Örneğin, navigasyon için en iyi GPS uygulamaları burada.

Peki GPS’in gerçekten en iyi yanı nedir?

Her ülkenin GPS’e ücretsiz olarak erişebildiği gerçeğidir . Ve seçici kullanılabilirliğin kaldırılmasından bu yana, GPS sinyallerinin kalitesi önemli ölçüde iyileşmiştir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir