Uzayda 50 Uydu: Uydu Tipleri ve Kullanımları

uydu özelliği

Dünya Uydu Listesi

Uzaydaki farklı uydu türleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz ?

Gezegenimizi incelemek için uyduların kullanımlarına ne dersiniz ?

Hava tahminlerinden hassas konumlandırmaya kadar, işte uzaya yerleştirilmiş en ikonik 50 uydu.

Başlayalım.

İçindekiler

TOC Açık Veri Uyduları
TOC Ticari Uydular
TOC Hava uyduları
TOC Jeodezi Uyduları
TOC Okyanus Uyduları

Açık Veri Uyduları

1 Landsat

Landsat uydusu
Landsat’ın inanılmaz uzun ömürlü mirası, 40 yılı aşkın süredir Dünya tarihini arşivledi. Sayısız uygulama ile Kanada’daki Landsat adasını bile buldu.
Resim Kredisi: NASA

2 Nöbetçi

Sentinel uydusu
Kopernik Programının bir parçası olarak, Sentinel’in 6 görevlik filosu oyunun kurallarını değiştiriyor. Özellikle, Sentinel-2, termal bandın eksik olması dışında Landsat için açık bir yükseltmedir.
Resim Kredisi: ESA

3 Dünya

Dünya uydusu

NASA’nın çok yetenekli A-Train filosunun bir parçası olarak, Terra, her türden ticari alandır. Örneğin, ASTER araziyi modeller, MODIS arazi örtüsünü sınıflandırır ve MOPITT hava kalitesini izler.

Resim Kredisi: NASA

4 EnviSAT

tasavvur etmek
2012’de iletişimi kaybetmeden önce EnviSAT her şeyi yaptı. Örneğin, okyanusları, araziyi ve atmosferi inceledi. Ama şimdi operasyonel değil. Devasa çerçevesi (8 ton) nedeniyle yörüngeden çıkarılmaya adaydır.
Resim Kredisi: Airbus & Defense / ESA

5 Taç

uydu tacı
Corona uydusu, 1960’larda Sovyetler Birliği’nde casusluk yapan James Bond tarzı stratejik bir askeri uydu idi. Ama şimdi, arkeologlar ve diğer ilgi grupları bu sınıflandırılmış görüntüleri özgürce kullanıyor.
İmaj Kredisi: Ulusal Keşif Ofisi

6 Dünya Gözlem-1 Görevi (EO-1)

EO-1
Earth Observing 1’in (EO-1) amacı, deneysel enstrümantasyon yoluyla bilimi ve yeniliği ilerletmekti. Örneğin, Hyperion, mineralleri daha iyi karakterize etmemizi sağlayan 220 spektral bant üretir.
Resim Kredisi: NASA

7 Çin-Brezilya Dünya Kaynak Uydusu (CBERS)

cbers
Çin ve Brezilya, kendi ülkelerindeki tarım, çevre, su kirliliği ve şehir planlamasına kadar her şeyi izlemek için ortak beşli bir misyonda birleşiyor.
Resim Kredisi: CBERS / INPE

8 Yerleşik Otonomi Projesi (PROBA)

Cubesat
PROBA, 30 metrelik hiperspektral veriye sahip mikro, küp görünümlü bir uydudur. PROBA uydusu, becerikli görüş açılarını kullanarak dünyaca ünlü küresel bitki örtüsü arşivini oluşturdu.
Resim Kredisi: ESA

Ticari Uydular

9 Dünya Görüşü

Worldview uydusu
DigitalGlobe’un son teknoloji ürünü yüksek çözünürlüklü uydusu gülünç derecede nettir (31 cm). Dünya görüşü o kadar keskindir ki neredeyse plakaları görebilirsiniz. Aslında, bu çözünürlükte teslimat yapabilen tek ticari uydudur.
© 2020 DigitalGlobe

10 PlanetScope (Güvercin)

uydu nerede
Planetscope, Planet adlı şirketten düşük maliyetli, hafif ve düşük yörüngelidir. Bu mikro uydular (takma adı güvercinler) orkestrası, 3-5 metre çözünürlüklü görüntüleri tarayarak Dünya’nın etrafında dönüyor.
İmaj Kredisi: Gezegen

11 Yer Gözlem Uydusu (SPOT)

SPOT uydu
1986’da, Fransa’nın SPOT-1 uydusu son teknolojiydi. O zamandan beri, Dünya’nın bitki örtüsünü, yüksekliğini ve hatta Çernobil felaketini ele geçirdi.
İmaj Kredisi: Centre National d’Etudes Spatiales CNES

12 RADARSAT

Radarsat
Radarsat-2, Kanada’nın uzay radarı izleme görevi. Radarsat Takımyıldızı Görevi’nin bir parçası olarak, 3 C-bant uydusu Büyük Beyaz Kuzey’in kara kütlesini bileyecek.
Resim Kredisi: © Kanada Uzay Ajansı

13 İKON

uydu simgeleri
IKONOS, zamanında bir uydu harikasıydı. Aslında, Amerika’da lisans verilen ilk ticari uydudu. Ancak IKONOS-1 asla uzaya gitmedi. IKONOS-2 yaptı ve IKONOS olarak yeniden adlandırıldı.
© 2020 DigitalGlobe

14 Quickbird

QuickBird
QuickBird, 60 cm’de optik görüntü sağlayan çok yönlü ve uygun maliyetli bir üründür. Ancak 2015’te hizmet dışı bırakıldı ve artık topluma hizmet etmiyor.
© 2020 DigitalGlobe

15 ResourceSAT

kaynaklar
Orijinal adı IRS olan ResourceSAT, bir Hint kutupsal senkron uydusudur. Gemi gözetimi için, bir Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) yükü ile donatılmıştır.
Resim kredisi: ISRO

16 KOMPSAT

kompsat
Arirang olarak da bilinen bu optik uydu, 1 metre çözünürlüklü görüntü sağlar. Kuzey Kore askeri faaliyetlerini izlediği söyleniyor. Ancak ticari amaçlarla da kullanılabilir.
Telif hakkı © Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü KARI

17 RapidEye

Rapideye
RapidEye Almanya’da doğdu. Sonra, BlackBridge onu satın aldı. Şimdi, Planet’e ait. Birkaç sahibine rağmen, bu 5 uydu takımyıldızı, en azından günlük olarak herhangi bir yerde 5 metre çözünürlük sağlar.

18 Ülker

Pleiades
Pleiades, aynı yörüngede çalışan 2 çevik uydudan oluşur. İnanılmaz ayrıntıyla (2 metre), Dünya’yı her yönden tarayabilir
Görüntü ESA / Airbus & Defense izniyle

19 CartoSAT

Cartosat
Hint kartografi serisi ticari uydular, multispektral, pankromatik ve stereo haritalama yetenekleriyle arazi bilgilerini toplar.
Görüntü Telif Hakkı © ISRO

20 GeoEye

geoeye-1
DigitalGlobe’un yüksek çözünürlüklü (1,65 metre) görüntüleme uydusu o kadar keskindir ki, ekolojistler onu hayvan popülasyonunu izlemek için kullandılar. Google ayrıca görüntülere ilişkin haklara da sahiptir, bu nedenle bunların Google Haritalar’da da kullanılması tesadüf değildir.
Görsel izniyle © 2017 DigitalGlobe

21 Afet İzleme Takımyıldızı (DMC)

dmc
DMC, son derece duyarlı, insani takımyıldızı ile afet izlemede ustalaşıyor. AISAT-1, BilSAT, NigeriaSAT, UK-DMC, Beijing-1, Deimos-1 ve NigeriaSAT’tan oluşur.

22 SkySat

Skysat
SkySat, James Bond’un süper kötü adamlar hakkında casusluk yapmak için kullandığı bir cihazdır. Aslında, video çekimlerini metre altı çözünürlükte yakalayabilen ilk ve tek yetenek.
Telif hakkı © SkyBox Imaging. Tüm hakları Saklıdır.

Hava Uyduları

23 Tropikal Yağış Ölçüm Görevi (TRMM)

TRMM uydusu
TRMM, bulut yapısını ve yağışları daha çok ekvatorda inceler. TRMM sayesinde, bilim adamları küresel enerji dengelerini, su döngülerini ve El Niño’yu daha iyi tahmin edebilirler.
Resim Kredisi: NASA

24 Geostationary Operasyonel Çevre Uydusu (GOES)

UYDU GİDİYOR
GOES havayı bilir. 1975’ten bu yana, bu yer sabit uydu ekibi, gezegenimizin hava durumunu tahmin eden isimsiz kahramanlardır.
İmaj Kredisi: NASA;

25 Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Uydusu (NOAA)

NOAA-19 uydusu
NOAA uyduları, her gün dünyadaki hava ve çevre koşullarının eksiksiz bir görünümünü elde etmemizi sağlar.
Resim Kredisi: NASA

26 METEOSAT

meteosat
Meteosat, Avrupa ve Afrika’daki konumsal gözlemci. Her 15 dakikada bir Avrupa’nın hava durumu görüntülerini göndererek, hava durumu tahmini için idealdir.
Resim Kredisi: ESA

27 Deniz Mavisi

Aqua uydu
Aqua, NASA’nın çok amaçlı uydusudur. Yalnızca bağıl nemi (AIRS / AMSU) ölçerek Dünya’nın su döngüsüne girmekle kalmaz, aynı zamanda bulut yüksekliğini (CERES) ve enerji akışını (AMSR-E) tahmin eder.
Resim Kredisi: NASA

28 Bulut-Aerosol Lidar ve Kızılötesi Yol Bulucu Uydu Gözlemleri (CALIPSO)

Calipso
Lazer teknolojisi ve cirrus bulutu için özel bir sensör kullanan CALIPSO, bulut yapısının dikey profillerinin grafiğini çıkarır.
Resim Kredisi: NASA

29 Televizyon Kızılötesi Gözlem Uyduları (TIROS)

atışlar
1960’larda, TIROS erken fırtına uyarıları göndermede etkili oldu. Özellikle, bu alçak Dünya yörüngesinde dönen uydu, kızılötesi hava gözlemlerini televizyonda yayınlamak için yapıldı.
Resim Kredisi: NASA

30 CloudSAT

Cloudsat
Kafası bulutların içinde olan bu uydu, radarla dikey dalgalı oluşumunu profiller. Atmosferik ve hidrolojik döngüleri anlamak için anahtardır çünkü bulutların hava ve iklim üzerindeki etkisi.
Resim Kredisi: NASA

31 Aura

Uydu aura
Aura, NASA’nın hava kalitesini ve iklim sağlığını ortaya çıkarmaya adanmış uydusudur. Örneğin, 4 cihazı (HIRDLS, MLS, OMI & TES) üst atmosferdeki iz gazları, sıcaklığı ve aerosolleri ölçer.
Resim Kredisi: NASA

32 İngilizce

Finlandiya
Suomi, hava tahmini, kara ve okyanus araştırmaları amacıyla kutupların yörüngesinde dolanıyor. Tarih boyunca, korkunç kasırgaların ve süper hücrelerin görüntülerini yakaladı.
Resim Kredisi: Telif Hakkı © NOAA

33 Kutupsal yörüngeli İşletimsel Çevresel Uydular (POES)

dükkanda
NOAA’nın kutup yörüngesindeki meteorolojik uydusu, yüksek uzaysal ve zamansal çözünürlüklü görüntülerle atmosferik olayların gizeminin bir kısmını ortadan kaldırdı.
Resim Kredisi: NOAA

34 Toprak Nemi Aktif Pasif (SMAP)

smap
SMAP, küresel toprak nemini ince ölçekli ölçmek için bir çift aktif ve pasif sensörle donatılmıştır. Bir sensör arızası nedeniyle, hepsi SMOS’a benzer şekilde pasiftir.
Resim Kredisi: NASA

35 SciSAT

Scisat
SciSAT, Dünya’nın gölgeleri arasında geziniyor. Sadece Dünya’nın karanlık tarafında ozonun incelmesini kaydedebilir. Bu yüzden gece gezgini uydusu olarak adlandırılıyor.
İmaj Kredisi: Kanada Uzay Ajansı

36 ACRIMSAT

Acrimsat
Güneş enerjisi izleme ACRIMSAT, güneş ışınımı için deneysel çalışmalar gerçekleştirdi. Aslında, 2004 yılında Venüs gölgesinin neden olduğu güneş yoğunluğunda% 0.1’lik bir azalma kaydetti.
Image Credit: NASA / JPL

37 Megha-Tropic

megha trofik
Megha-Trophique, küresel su döngüsünü daha iyi anlamak için tropik kuşakta dolaşacak. Küresel Enerji ve Su Döngüsü Deneyi’nin (GEWEX) bir parçası olarak, iklim değişikliğini incelemeyi hedefliyor.
Resim Kredisi: ESA

Jeodezi Uyduları

38 Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS)

GPS uydusu
Akıllı telefonunuzda konumu etkinleştirdiğinizde, GNSS’ye giriyorsunuz. GPS alıcılarımız her gün Dünya’daki tam konumumuzu tam olarak belirlemek için 35 uydu sisteminden yararlanıyor.
Resim Kredisi: NASA / JPL

39 Mekik Radar Topografya Görevi (SRTM)

SRTM misyonu
SRTM, iki radar anteni ve interferometri kullanarak Dünya’nın 30 metrelik arazi modelini şekillendirdi. Uzay mekiği Endeavour’da, gerekli verileri toplamak için yalnızca 11 güne ihtiyacı vardı.
Resim Kredisi: NASA / JPL

40 Yerçekimi Geri Kazanımı ve İklim Deneyi (GRACE)

GRACE uydusu
Bu uydu etiketi ekibi aynı yörüngede birbirini takip ediyor. Birbirlerinin küçük kaymalarını ölçerek, yerçekiminin Dünya’da nerede daha güçlü olduğunu bilirler.
Resim Kredisi: NASA / JPL

41 Yerçekimi Alanı ve Kararlı Durum Okyanus Sirkülasyon Kaşifi (GOCE)

uydunun tadını çıkar
GOCE, Dünya’nın yerçekimi alanını ve okyanus davranışını benzeri görülmemiş ayrıntılarla ölçmede uzmanlaşmıştır. Son derece hassas gradyometreler ve ivmeölçerler kullanarak bu başarıyı gerçekleştirir.
ESA / Airbus & Defense’ın izniyle

42 Manyetosferik Çok Ölçekli Görev (MMS)

manyetosferik uydu
MMS, manyetosferde uzmanlaşmıştır. Dört yüzlü bir oluşumda, dört özdeş uzay aracından oluşur. Birlikte, güneş ve Dünya’nın manyetik alanı arasındaki etkileşimi haritalandırırlar.
Resim Kredisi: NASA

43 Gelişmiş Kara Gözlem Uydusu (ALOS)

için
ALOS-1 dünyanın en hassas yükseklik modelini 5 metre çözünürlükte şekillendirdi. Şimdi, ALOS-2’nin L-bandı PALSAR radarı ve stereo haritalama (PRISM) gibi birkaç güncellemesi var.
Resim Kredisi: JAXA

44 TerraSAR (TanDEM-X)

Terrasar
TerraSAR ve TanDEM-X, ikiz Alman uydusudur. Birlikte, X-band radarını kullanarak rakipsiz WorldDEM’i ortaya çıkardılar. Şimdi onu afetler, depremler ve çevre için kullanıyoruz.
Airbus & Defense’ın izniyle

45 Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA)

mars global sörveyörü
MOLA, Mars’ın hüküm süren hükümdarıdır. Topografyayı tarayarak, bu gezegenler arası görev, Mars yüzeyinde örülen eski nehir yataklarını buldu.
Resim Kredisi: NASA

Okyanuslar için Uydular

46 Ortak Altimetri Uydusu Oşinografi Ağı (JASON)

Jason uydu
JASON’un altimetresi, okyanus tabanı batimetrisinin haritalanmasından sorumludur. TOPEX / Poseidon’un bu yükseltilmiş versiyonu, iklim değişikliğinin bir yan ürünü olan yükselen deniz seviyelerini izliyor.
Resim Kredisi: NASA

47 SeaStar (Orbview-2)

Deniz yosunları
Biyologlar, deniz bitkileri tarafından üretilen klorofilden renk değişimini ölçmek için SeaStar’ı kullanıyor. Deniz Görüntüleme Geniş Görüş Açısı Sensörü (SeaWIFS) gibi, okyanus biyolojisi için anahtardır.
Resim Kredisi: NASA

48 QuickSCAT

Quickscat
Sörfçüler QuickSCAT’i seçiyor çünkü amacı deniz rüzgarlarını ve yönünü ölçmek. Ancak sadece buzsuz okyanuslar için onun saçılmaölçeri işe yarar.
Resim Kredisi: NASA

49 Toprak Nemi ve Okyanus Tuzluluğu (SMOS)

SMOS uydusu
SMOS, kaba pasif enstrümantasyonu sayesinde toprak nemine ve okyanus tuzluluğuna ağırlık verir. Genel olarak, hem kara hem de okyanus süreçleri hakkındaki bilgimizi geliştirir.
Resim Kredisi: ESA

50 IceSAT

Icesat
Ice Sat, Dünya yüzeyinde 904 milyondan fazla ölçüm yaptı. Aslında, orman yüksekliklerinden buz kalınlığına kadar her şeyi yakalayan ilk uzay kaynaklı lazer altimetre (GLAS) idi.
Resim Kredisi: NASA / JPL-Caltech

Sonuç

İçinde yaşadığımız dünyaya bağlı yüzlerce uzaktan algılama kullanımı ve uygulaması var.

Örneğin, uzaydan hava durumunu, navigasyonu, yerçekimini, iklim değişikliğini ve manyetosferi en iyi şekilde anlıyoruz.

Titizlikle planlanmış her bir uzay görevini başlattığımızda, çok daha fazla alanı kapsayabiliriz.

Hangi Dünya uydusunu özledik?

Aşağıdaki bir yorumla bize bildirin.

Ek kaynaklar

  • USGS Yayını: 2019 Ticari Uydu Görüntüsü Değerlendirmesi (PDF)

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir