Magmatik Kayaçlar

Andezit

Andezit , hornblend, piroksen ve biyotit gibi diğer minerallerle birlikte esas olarak plajiyoklazdan oluşan ince taneli, ekstrüzyonlu bir magmatik kayadır. Gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

 

 

Magmatik Kayaçlar nedir?

Magmatik kayaçlar, erimiş kaya malzemesinin katılaşmasından oluşur. İki temel türü vardır.

Müdahaleci magmatik kayaçlar Dünya yüzeyinin altında kristalleşir ve orada meydana gelen yavaş soğutma, büyük kristallerin oluşmasına izin verir. Müdahaleci magmatik kayaçların örnekleri diyorit, gabro, granit, pegmatit ve peridotittir.

Ekstrüzif magmatik kayaçlar , küçük kristaller oluşturmak için hızla soğudukları yüzeye püskürür . Bazıları o kadar çabuk soğur ki amorf bir cam oluştururlar. Bu kayaçlar arasında andezit, bazalt, dasit, obsidiyen, süngertaşı, riyolit, çürükya ve tüf bulunur.

Bazı yaygın magmatik kaya türlerinin resimleri ve kısa açıklamaları bu sayfada gösterilmektedir.

Dasit

Dacite , genellikle açık renkli, ince taneli, ekstrüzif bir magmatik kayadır. Riyolit ile andezit arasında ara bir bileşime sahiptir. Gösterilen örnek yaklaşık dört inç (on santimetre) çapındadır.

Bazalt

Bazalt , çoğunlukla plajiyoklaz ve piroksen’den oluşan ince taneli, koyu renkli ekstrüzif bir magmatik kayadır. Gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Diyorit

Diorit , feldispat, piroksen, hornblend ve bazen kuvars karışımını içeren kaba taneli, müdahaleci bir magmatik kayadır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

 

Granit

Granit , esas olarak kuvars, feldispat ve mika mineralleri içeren iri taneli, açık renkli, müdahaleci bir magmatik kayadır. Yukarıdaki örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Gabbro

Gabbro , feldispat, piroksen ve bazen olivin içeren iri taneli, koyu renkli, müdahaleci magmatik bir kayadır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Pegmatit

Pegmatite açık renkli, son derece iri taneli müdahaleci magmatik bir kayadır. Magma odası kristalizasyonunun son aşamalarında bir magma odasının kenarlarının yakınında oluşur. Genellikle magma odasının diğer kısımlarında bulunmayan nadir mineraller içerir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Obsidiyen

Obsidiyen , erimiş kaya malzemesinin çok hızlı soğumasından oluşan koyu renkli volkanik bir camdır. O kadar hızlı soğur ki kristaller oluşmaz. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Süngertaşı

Pomza , açık renkli veziküler bir magmatik kayadır. Bir eriyiğin çok hızlı katılaşması ile oluşur. Veziküler doku, katılaşma anında eriyik içinde hapsolmuş gazın bir sonucudur. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Peridotit

Peridotit , neredeyse tamamen olivinden oluşan, iri taneli müdahaleci bir magmatik kayadır. Az miktarda amfibol, feldispat, kuvars veya piroksen içerebilir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Rhyolite'de Ateş Opal

Ateş Opal bazen riyolitte boşlukları doldurur. Riyolit soğuduktan çok sonra, silis bakımından zengin yer altı suyu kayanın içinden geçerek bazen kayanın boşluklarında opal, kırmızı beril, topaz, jasper veya akik gibi taşlar biriktirir. Bu, Didier Descouens tarafından Creative Commons Lisansı aracılığıyla cömertçe paylaşılan birçok mükemmel jeolojik fotoğraftan biridir.

Riyolit

Rhyolite , tipik olarak kuvars ve feldispat mineralleri içeren açık renkli, ince taneli, ekstrüzif bir magmatik kayadır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Zorlu

Kaynaklı Tüf , bir volkandan fırlatılan, Dünya’ya düşen ve daha sonra bir kayaya dönüşen malzemelerden oluşan bir kayadır. Genellikle esas olarak volkanik külden oluşur ve bazen cüruf gibi daha büyük boyutlu parçacıklar içerir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Cüruf

Scoria koyu renkli, veziküler, ekstrüzif bir magmatik kayadır. Veziküller, katılaşma anında eriyik içinde sıkışmış gazın bir sonucudur. Genellikle bir lav akışının tepesinde köpüklü bir kabuk veya volkanik bir havalandırma deliğinden çıkan ve havadayken katılaşan malzeme olarak oluşur. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir