Metamorfik Kayaçlar

Yaygın Yapraklanmış ve Yapraklanmamış Metamorfik Kaya Türlerinin Fotoğrafları

 

Amfibolit

Amfibolit, yüksek viskozite ve yönlendirilmiş basınç koşulları altında yeniden kristalleşme yoluyla oluşan, yapraklanmayan bir metamorfik kayadır. Esas olarak hornblend (amfibol) ve plajiyoklazdan oluşur ve genellikle çok az kuvars içerir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

 

 

Metamorfik Kayalar nedir?

Metamorfik kayaçlar, genellikle Dünya yüzeyinin derinliklerine gömülürken, ısı, basınç ve kimyasal süreçlerle değiştirilmiştir. Bu aşırı koşullara maruz kalma, kayaların mineralojisini, dokusunu ve kimyasal bileşimini değiştirdi.

İki temel metamorfik kayaç türü vardır. Gnays, filit, şist ve arduvaz gibi yapraklı metamorfik kayaçlar , ısıya ve yönlendirilmiş basınca maruz bırakılarak üretilen katmanlı veya bantlı bir görünüme sahiptir.

Hornfels, mermer, kuvarsit ve novakülit gibi yapraklanmayan metamorfik kayaçların katmanlı veya bantlı bir görünümü yoktur. Bazı yaygın metamorfik kayaç türlerinin resimleri ve kısa açıklamaları bu sayfada gösterilmektedir.

Gnay'ler

Gnays, şeritli bir görünüme sahip olan ve granüler mineral tanelerinden oluşan yapraklı bir metamorfik kayadır. Tipik olarak bol miktarda kuvars veya feldispat mineralleri içerir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Antrasit kömürü

Antrasit, kömürün en yüksek derecesidir. Oksijen ve hidrojenin büyük bir kısmının uzaklaştırıldığı ve geride yüksek karbonlu bir malzeme bırakacak kadar ısı ve basınca maruz bırakıldı. Parlak, parlak bir görünüme sahiptir ve yarı konkoidal bir kırılma ile kırılır. Genellikle “taş kömürü” olarak anılır; ancak, bu sıradan bir terimdir ve kayanın sertliğiyle çok az ilgisi vardır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Hornfels

Hornfels, belirli bir bileşimi olmayan ince taneli yapraksız metamorfik bir kayadır. Temas metamorfizması ile üretilir. Hornfels, magma odası, pervaz veya set gibi bir ısı kaynağının yakınındayken “pişirilmiş” bir kayadır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

 

 

Mermer

Mermer, kalker veya dolostonun metamorfizmasından üretilen yapraklanmayan bir metamorfik kayadır. Öncelikle kalsiyum karbonattan oluşur. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Lapis Lazuli

Meşhur mavi mücevher malzemesi olan Lapis Lazuli, aslında metamorfik bir kayadır. Çoğu insan bunu öğrendiğinde şaşırır, bu yüzden onu bu fotoğraf koleksiyonuna sürpriz olarak ekledik. Mavi kayalar nadirdir ve bahse gireriz ki gözünüze çarpmıştır. Fotoğraftaki yuvarlak nesneler, yaklaşık 9/16 inç (14 milimetre) çapında lapis lazuli boncuklardır. Resim telif hakkı iStockPhoto / RobertKacpura.

Filit

Phyllite, esas olarak çok ince taneli mikadan oluşan yapraklanmış bir metamorfik kayadır. Filitin yüzeyi tipik olarak parlak ve bazen buruşuktur. Arduvaz ve şist arasında orta derecelidir. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

kara

Novaculite, konkoidal bir kırılma ile kırılan yoğun, sert, ince taneli, silisli bir kayadır. Diyatomlar (silikon dioksitten oluşan sert bir kabuk salgılayan tek hücreli algler) gibi organizmaların suda bol miktarda bulunduğu deniz ortamlarında biriken tortulardan oluşur. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık üç inç genişliğindedir.

Şist

Şist, iyi gelişmiş yapraklanmaya sahip metamorfik bir kayadır. Genellikle kayanın ince parçalara bölünmesine izin veren önemli miktarda mika içerir. Fillit ve gnays arasında orta metamorfik dereceli bir kayadır. Yukarıda gösterilen numune bir “klorit şist” tir çünkü önemli miktarda klorit içerir. Yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Kuvarsit

Kuvarsit, kumtaşı metamorfizması ile üretilen yapraklanmayan bir metamorfik kayadır. Öncelikle kuvarsdan oluşur. Yukarıdaki örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Kayrak

Kayrak, şeyl metamorfizmasıyla oluşan yapraklı bir metamorfik kayadır. İnce parçalara ayrılan düşük dereceli bir metamorfik kayadır. Yukarıda gösterilen örnek yaklaşık iki inç (beş santimetre) çapındadır.

Sabuntaşı

Sabuntaşı, esas olarak mikalar, klorit, amfiboller, piroksenler ve karbonatlar gibi değişen miktarlarda diğer mineraller içeren talktan oluşan metamorfik bir kayadır. Özgül ısı kapasitesi yüksek, yumuşak, yoğun, ısıya dayanıklı bir kayadır. Bu özellikler onu çok çeşitli mimari, pratik ve sanatsal kullanımlar için kullanışlı kılar.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir