Mohs Sertlik Cetveli

Mohs Sertlik Cetveli nedir?

Mineral numunelerin tanımlanması için en önemli testlerden biri Mohs Sertlik Testidir. Bu test, bir mineralin direncini, Mohs Sertlik Cetveli olarak bilinen on referans mineral tarafından çizilmeye karşı korur (bkz. Aşağıdaki tablo). Test, belirli bir mineralin çoğu numunesinin aynı sertliğe çok yakın olması nedeniyle yararlıdır. Bu, sertliği çoğu mineral için güvenilir bir teşhis özelliği haline getirir.

Sertlik Mineral Formülü
1 Talk Mg3Si4O10(OH)2
2 Jips CaSO4·2H2O
3 Kalsit (CaCO3)
4 Fluorit CaF2
5 Apatit Ca5(PO4)3(OH-,Cl-,F)
6 Ortoklas KAlSi3O8
7 Kuvars SiO2
8 Topaz Al2SiO4(OH-,F-)2
9 Yakut veya Safir Al2O3
10 Elmas C

Bir Alman mineralojisti olan Friedrich Mohs, ölçeği 1812’de geliştirdi. Çok yumuşak bir mineralden (talka) çok sert mineralden (elmas) kadar değişen şekilde farklı sertlikten olan mineralleri seçti. Elmas haricinde, mineraller nispeten yaygın ve elde edilmesi kolay ya da ucuzdur.

Sertlik Karşılaştırmaları Nasıl Yapılır?

“Sertlik” bir malzemenin çizilmeye direncidir. Test, bir numunenin keskin bir noktasını başka bir numunenin işaretsiz bir yüzeyine yerleştirerek ve bir çizik oluşturmaya çalışarak yapılır. İki numunenin sertliğini karşılaştırırken gözlemleyebileceğiniz dört durum aşağıda belirtilmiştir:

 1. A numunesi B numarasını çizebilirse, A numunesi B numunesinden daha serttir.
 2. A numunesi B numarasını çizmezse, B numunesi A numunesinden daha serttir.
 3. İki numunenin sertliği eşitse, birbirlerini çizmede nispeten etkisiz kalacaklardır. Küçük çizikler oluşabilir veya çizilmenin yapılıp yapılmadığını belirlemek zor olabilir.
 4. A numunesi, B numunası ile çizilebilir ancak C numunesinde çizilemiyorsa, A numunesinin sertliği B numunesinin sertliği ile C numunesinin arasında bulunur.

Mohs Sertlik Testi Nasıl Yapılır?

Mohs sertlik testi: Testi gerçekleştirirken, sertliği bilinmeyen örneği bir masa üstünde yerleştirin ve bir elle sıkıca tutun. Daha sonra, referans örneğinin bir noktasını bilinmeyen örneğin düz, işaretsiz bir yüzeyine yerleştirin. Referans örneğini bilinmeyen yere karşı sıkıca bastırın ve sıkıca bastırırken bilerek düz yüzey boyunca sürtün. Yaralanmayı önlemek için, bilinen örneği vücudunuzdan ve bilinmeyen örneği tutan parmaklara paralel olarak sürükleyin.

 

 • Test için pürüzsüz, çizilmemiş bir yüzey bulunca başlayın.
 • Bir elinizle test edilmek istenen yüzeyin açık ve erişilebilir olmasını sağlamak için bilinmeyen sertliğin bir numunesini masanın üstüne sıkıca tutun. Masa üstü numuneyi destekler ve test için hareketsiz tutmanıza yardımcı olur.
 • Öte yandan standart sertlik numunelerinden birini tutun ve bilinmeyen numunenin seçilen düz yüzeyi üzerine bir numunenin bir noktasına yerleştirin.
 • Standart numunenin noktasını bilinmeyen numuneye sıkıca bastırın ve standart örneğin noktasını bilinmeyen numunenin yüzeyi boyunca sıkıca sürükleyin.
 • Bilinmeyen numunenin yüzeyini inceleyin. Bir parmak ile, üretilen herhangi bir mineral parçasını veya tozunu temizleyin. Test bir çizik mi üretti? Mineral tozunu veya artık maddesini çizik ile karıştırmamaya özen gösterin. Bir çizik, mineral yüzeyinde belirgin bir kılcal oluk şeklinde kesim olacak, yüzeyi silip süpürmeyecek şekilde bir iz olmayacaktır.
 • Sonuçlarınızı teyit etmek için testi ikinci kez uygulayın.

Mohs Sertlik Testi İpuçları

 • Sertlik sırasına göre minerallerin listesi eldeki referans olabilir. Bir numunenin sertliği Mohs 4 olarak belirlerseniz, potansiyel minerallerin bir listesini hızla hazırlayabilirsiniz.
 • Bu testi yaparken uygulama ve deneyim kazanma yeteneklerinizi geliştirecektir. Daha hızlı ve daha emin olabileceksiniz.
 • Bilinmeyen numunenin sertliği yaklaşık 5 veya daha düşükse, çok fazla uğraştırmadan bir çizik üretebilirsiniz. Bununla birlikte, bilinmeyen numune yaklaşık 6 veya daha büyük bir sertliğe sahipse, bir çizik üretmek biraz kuvvet gerektirir. Bu numuneler için, bilinmeyenini masaya yaslı tutun, standart numuneyi ona karşı yerleştirin, kararlı bir şekilde bastırın, ardından yavaşça standart örneği bilinmeyen yüzey boyunca sürtün.
 • Sert bir bilinmeyen üzerinde bir iz üreten yumuşak bir standart numune tarafından kandırılmayın. Bu iz, bir tebeşir üzerine bir parça tebeşir üretimi gibidir. Bir çizik bırakmadan silinir. Parmağınızı test edilen yüzeyin üzerinden silin. Bir çizik oluştuysa görünür bir oluk olacaktır. İşaretler silinirse çizik oluşmaz.
 • Bazı sert malzemeler de çok kırılgandır. Numunelerinizden birisi çizilmeden ziyade kırılma ya da parçalanma halindeyse, testi gerçekleştirirken çok dikkatli olmalısınız. Minik veya granüler numunelerin test edilmesi zor olabilir.
 • Bazı numuneler yabancı madde içerir. Test sonuçlarınız görünür şekilde kesin değilse veya testinizdeki bilgiler diğer mülklere uygun değilse, testi tekrar yapmaktan çekinmeyin. Numunelerinizden birine küçük bir kuvars parçası (veya başka bir kirlilik) gömülmüş olabilir.
 • Dikkatli olun. Bilinmeyen örneği tablaya tuttuğunuzda, bilinen örneği parmaklarınız ile birinin arasından çekmeyecek şekilde yerleştirin.
 • Bu test, dayanıklı bir yüzey veya koruyucu bir kaplama ile bir laboratuvar masasında veya çalışma tezgahında yapılmalıdır. İnce mobilya üzerinde bu türden test yapmayın.
 • Minik parçacıkları veya taneleri, bir indeks mineralinin iki parçası arasına yerleştirin ve onları birlikte kazıyarak test edin. Taneler indeks mineralinden daha sert ise, çizikler oluşacaktır. Taneler daha yumuşaksa, lekeler belirecektir.

Sertliği Bilinen Nesneler

Tırnak 2 – 2.5
Bakır 3
Çivi 4
Cam 5.5
Bıçak 5 ila 6.5
Çelik eğe 6.5
Kuvars 7

Bazı insanlar hızlı sertlik testleri için birkaç ortak nesne kullanıyor. Örneğin, sahadaki bir jeolog daima bir cep bıçağı taşıyabilir. Bıçak, bir numunenin Mohs 5 ila 6.5’den daha sert veya yumuşak olup olmadığını belirlemek için hızlı bir sertlik testi için kullanılabilir.

Bu nesneleri hızlı test araçları olarak kullanmadan önce, sertliklerini doğrulamak iyi bir fikirdir. Bazı bıçakların sertliği diğerlerinden daha yüksektir. Önceden test ediniz.

Bu ortak nesneler, bir dizi referans mineraliniz yoksa da yararlı olabilir. Kuvars’ı bu listeye dahil ettik çünkü her yerde bulunan bir mineraldir. Sahada çoğu zaman bir parça kuvars birkaç adım uzaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Dasit

Dasit Riyolit ve andezit arasında bulunan ekstrüzif bir volkanik kaya.   Dacite: Kaliforniya, San Bernardino …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir