Sentinel 2 Grupları ve Kombinasyonları

Sentinel-2 Grup Kombinasyonları

Sentinel 2 Grupları ve Kombinasyonları

Toplamda 13 Sentinel 2 grubu var. Her bant piksel boyutunda 10, 20 veya 60 metredir.

Sentinel 2, 2 uydudan oluşur. İlk olarak 2015 yılında lansmanı yapılan Sentinel 2A geldi. Ardından 2017 yılında Sentinel 2b geldi.

2020 ve 2021’de iki ek uydu (Sentinel 2C ve 2D) fırlatılması planlanıyor. Bu, toplam dört Sentinel-2 uydusu oluşturacak.

Genel olarak, bu 2 ek uydu, yeniden ziyaret süresini yarıya indirecektir.

Sentinel 2 Grupları

Sentinel-2, Multispektral Görüntüleyiciyi (MSI) taşır. Bu sensör, 10 ila 60 metre piksel boyutu arasında değişen 13 spektral bant sunar.

Mavi (B2), yeşil (B3), kırmızı (B4) ve yakın kızılötesi (B8) kanalları 10 metre çözünürlüğe sahiptir.

Daha sonra, kırmızı kenarı (B5), yakın kızılötesi NIR (B6, B7 ve B8A) ve kısa dalga kızılötesi SWIR (B11 ve B12), 20 metrelik bir zemin örnekleme mesafesine sahiptir.

Son olarak, kıyı aerosolü (B1) ve sirrus bandı (B10) 60 metre piksel boyutuna sahiptir.

Grup çözüm Merkez Dalgaboyu Açıklama
B1 60 m 443 nm Ultra mavi (Kıyı ve Aerosol)
B2 10 m 490 nm Mavi
B3 10 m 560 nm Yeşil
B4 10 m 665 nm Kırmızı
B5 20 m 705 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B6 20 m 740 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B7 20 m 783 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B8 10 m 842 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B8a 20 m 865 nm Görünür ve Yakın Kızılötesi (VNIR)
B9 60 m 940 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B10 60 m 1375 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B11 20 m 1610 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)
B12 20 m 2190 nm Kısa Dalga Kızılötesi (SWIR)

Sentinel Band Kombinasyonları

Görüntüdeki özellikleri daha iyi anlamak için bant kombinasyonları kullanıyoruz. Bunu yapma şeklimiz, mevcut kanalları yaratıcı şekillerde yeniden düzenlemektir.

Bant kombinasyonlarını kullanarak, bir görüntüden belirli bilgileri çıkarabiliriz. Örneğin, bir görüntüdeki jeolojik, tarımsal veya bitki örtüsü özelliklerini vurgulayan bant kombinasyonları vardır.

Sentinel grup kombinasyonlarını kendiniz görmek istiyorsanız, Sentinel Playground’a göz atabilirsiniz. Aşağıdaki grup kombinasyonlarının yanı sıra birkaç tane daha görselleştirir.

Doğal Renk (B4, B3, B2)

Sentinel 2 Doğal Renk

Doğal renk bandı kombinasyonu kırmızı (B4), yeşil (B3) ve mavi (B2) kanalları kullanır. Amacı, görüntüleri dünyayı gözlerimizle aynı şekilde sergilemektir. Tıpkı gördüğümüz gibi, sağlıklı bitki örtüsü yeşildir. Daha sonra, kentsel özellikler genellikle beyaz ve gri görünür. Son olarak, su ne kadar temiz olduğuna bağlı olarak koyu mavi bir tondur.

Renkli Kızılötesi (B8, B4, B3)

Sentinel 2 Renkli Kızılötesi

Renkli kızılötesi bant kombinasyonu, sağlıklı ve sağlıksız bitki örtüsünü vurgulamak içindir. Yakın kızılötesi (B8) bandı kullanarak, klorofili yansıtmada özellikle iyidir. Renkli kızılötesi görüntüde daha yoğun bitki örtüsünün kırmızı olmasının nedeni budur. Ancak kentsel alanlar beyazdır.

Kısa Dalga Kızılötesi (B12, B8A, B4)

Sentinel 2 Kısa Dalga Kızılötesi

Kısa dalga kızılötesi bant kombinasyonu SWIR (B12), NIR (B8A) ve kırmızı (B4) kullanır. Bu bileşik bitki örtüsünü yeşilin çeşitli tonlarında gösterir. Genel olarak, koyu yeşil tonları daha yoğun bitki örtüsünü gösterir. Ancak kahverengi, çıplak toprak ve yerleşim alanlarının göstergesidir.

Tarım (B11, B8, B2)

Sentinel 2 Tarım

Tarım bandı kombinasyonu SWIR-1 (B11), yakın kızılötesi (B8) ve mavi (B2) kullanır. Çoğunlukla mahsullerin sağlığını izlemek için kullanılır çünkü kısa dalgayı ve yakın kızılötesini nasıl kullanır. Bu bantların her ikisi de koyu yeşil olarak görünen yoğun bitki örtüsünü vurgulamakta özellikle iyidir.

Jeoloji (B12, B11, B2)

Sentinel 2 Jeoloji

Jeoloji bandı kombinasyonu, jeolojik özellikleri bulmak için düzgün bir uygulamadır. Bu, fayları, litolojiyi ve jeolojik oluşumları içerir. SWIR-2 (B12), SWIR-1 (B11) ve mavi (B2) bantlarından yararlanarak jeologlar, analizleri için bu Sentinel bant kombinasyonunu kullanma eğilimindedir.

Batimetrik (B4, B3, B1)

Sentinel 2 Batimetrik

Adından da anlaşılacağı gibi, batimetrik bant kombinasyonu kıyı çalışmaları için iyidir. Batimetrik bant kombinasyonu kırmızı (B4), yeşil (B3) ve kıyı şeridini (B1) kullanır. Kıyı aerosol bandını kullanarak, sudaki asılı tortuyu tahmin etmek için iyidir.

Bitki Örtüsü Endeksi (B8-B4) / (B8 + B4)

Sentinel 2 Bitki Örtüsü Endeksi

Yakın kızılötesi (bitki örtüsü güçlü bir şekilde yansıtır) ve kırmızı ışık (bitki örtüsü emer) nedeniyle, bitki örtüsü indeksi, bitki örtüsü miktarını ölçmek için iyidir. Normalize edilmiş bitki örtüsü endeksi için formül (B8-B4) / (B8 + B4) şeklindedir. Yüksek değerler yoğun gölgelik gösterirken, düşük veya negatif değerler şehir ve su özelliklerini gösterir.

Nem İndeksi (B8A-B11) / (B8A + B11)

Sentinel 2 Nem Endeksi

Nem indeksi, bitkilerde su stresi bulmak için idealdir. Bir nem içeriği indeksi oluşturmak için kısa dalga ve yakın kızılötesi kullanır. Genel olarak, daha ıslak bitki örtüsü daha yüksek değerlere sahiptir. Ancak daha düşük nem indeksi değerleri, bitkilerin yetersiz nem nedeniyle stres altında olduğunu göstermektedir.

Sentinel 2 Veri Erişimi ve Yazılım

Sentinel 2 verilerini indirmek istiyorsanız, en iyisi Sentinel Açık Erişim Merkezi’dir (daha önce Sentinels Scientific Data Hub olarak biliniyordu)

Bu veri portalı, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yönetilir ve tüm Sentinel uydularından en son edinimleri içerir.

Adım adım bir kılavuz istiyorsanız, Sentinel 2 görüntülerini nasıl indireceğiniz konusunda bir eğitim oluşturduk.

Son olarak, görüntüleri analiz etmek, manipüle etmek veya sadece görselleştirmek istiyorsanız, SNAP Toolbox herkesin kullanması için tamamen ücretsizdir.

Bugünlük bu kadar.

Grup kombinasyonları hakkında daha fazlasını okumakla ilgileniyorsanız, spektral imzalar hile sayfamıza göz attığınızdan emin olun.

Veya sadece uydu görüntülerini kullanmanın yeni ve yaratıcı yollarını arıyorsanız, 100 uzaktan algılama uygulaması hakkındaki makalemizi okuyun.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir