Tam Hareketli Video (FMV) nedir?

tam hareketli video fmv

Haritalarda Video

Tam hareketli video (FMV), videoları haritalarla senkronize eder. Bir videoyu oynatırken, haritadaki nokta videonun çekildiği yere hareket eder.

Ama bundan daha fazlası:

Videonuzdaki hastalıklı ağaçlar gibi herhangi bir şeyi dijitalleştirmek istiyorsanız, bunu harita tuvaline çizmeniz yeterlidir. Ardından, harita tuvalindeki her özellik videoda görünür veya tam tersi.

Ve daha da iyisi:

Uçağın uçtuğu parkuru gördüğünüzde, sadece hareket eden bir nokta göstermiyor. Bunun yerine, videonun haritada temsil ettiği yerin tüm ayak izini gösterir.

Kulağa hoş geliyor mu? İşte tam hareketli videonun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi.

Ne Tür Uçaklar Uçurabilirsiniz?

Uçan göz

Gerçekten, tipik bir tam hareketli video paketinin tüketebilecekleri konusunda çok fazla uçak kısıtlaması yoktur.

Örneğin en yaygın uçaklar drone (İHA), helikopter ve uçaktır. Çoğu tam hareketli video, sabit kameraları ve canlı yayınları da idare edebilir.

Ama gökyüzüne bile bakabilirsiniz. Alçak Dünya yörüngesine daha da uzağa bakın. Tam hareketli video, metre altı çözünürlükte yakalanan Skybox uydu videolarını tüketebilir.

Veya her zaman inşa etmek istediğiniz hovercraft projenizi düşünün. Bunları tam hareketli video olarak da ekleyebilirsiniz.

Bir güvercine kamera takmak isteseniz bile, bu izleri tam hareketli video olarak kullanabilirsiniz. Tabii videoyu geri aldığın sürece.

Ancak anahtar, doğru meta verilere sahip olmaktır.

Gerçek Tam Hareketli Video (FMV)

video dosyaları

Uçak platformları doğru MISB meta verilerini taşıdığında, videoyu tamamen GIS için hazır hale getirir.

Ancak bu noktada gerçek tam hareketli video haline gelebilir. Bunun nedeni, meta veri dosyasının gerekli coğrafi bilgileri içermesidir.

Bu meta veriyi, kameranın o anda baktığı haritada göstermek için kullanabiliriz. Videonun her bir köşesini tanımlar ve yolu boyunca hareketini izler.

Bu kamera ayak izi, harita tuvaline yansıtılır. Uçak yükseldiğinde, alçaldığında ve döndüğünde, kamera ayak izi buna göre ayarlanır.

Artık kullanıcılar, videonun kendisine entegre edilmiş haritadaki özellikleri yakalayabilir. Videoya duyarlı haritalar bu şekilde güçlü bir bilgi kaynağı haline gelir.

Tam Hareketli Video Yazılımı

harita işaretleyici raptiye

Esri FMV Eklentisi

Esri FMV eklentisi, tam hareketli videoyu bir ArcMap oturumuna sorunsuz bir şekilde entegre eder. Esri platformunun bir parçası olarak, bir video oynatıcı, video yöneticisi ve coğrafi işleme araçlarıyla birlikte gelir. Yaygın araçlardan biri, GPS verilerini FMV uyumlu hale getirmek için videoya ekleyen çoklayıcıdır.

QGIS Tam Hareketli Video Eklentisi

Açık kaynaklı QGIS tam hareketli video eklentisi, kullanıcıların analiz etmesi, görselleştirmesi ve işlemesi için mekansal referanslı bir video sağlar. Video meta verileri aracılığıyla video karelerini mp4, avi ve diğer çeşitli formatlarda yakalayabilirsiniz. Bu yazılımı kullanmayla ilgili yardım için, işte QGIS’in nasıl kullanılacağına dair yararlı bir kılavuz.

ENVI’da Tam Hareketli Video

Tam hareketli video için Harris Jeo-uzamsal Çözümler paketi ENVI’dadır. Mavic Air’ın uçtuğu yolu hareket eden bir nokta olarak gösterildiği gibi görüntüleyebilirsiniz. Rapor oluşturmak için video meta verileri için bir denetçiye sahiptir. Genel olarak, tam hareketli video için oldukça iyi bir pakettir.

Tam hareketli videoda uçun

Bugün öğrendiğiniz gibi, tam hareketli video bir haritadaki videoları mekansal olarak etkinleştirir.

Her video için, yollarını etkileşimli olarak ve hatta dinamik ayak izleri olarak izleyebilirsiniz.

Buradan özellikleri videoda gördüğünüz gibi dijital hale getirebilirsiniz. Ardından, haritadaki her nokta videoda görünür ve bunun tersi de geçerlidir.

Tam hareketli video kullanıyor musunuz? Ne çalışıyor? Ve ne olmaz?

Lütfen aşağıdan bir yorum yazarak bize bildirin.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir