Universal Transverse Mercator (UTM) Nasıl Çalışır?

Universal Transverse Mercator (UTM) Projeksiyonu

 

Bir küre veya elipsoid ile başlayın, çünkü bu dünyanın gerçek şekli budur. “Bölgeler” olarak adlandırılan altmış parçaya eşit olarak bir portakal gibi soyun. Bu bölgelerden her birini düzleştirin. Sonuç, Universal Transverse Mercator (UTM) Projeksiyonudur.

Universal Transverse Mercator (UTM) Nasıl Çalışır?

Bugün en yaygın harita projeksiyonlarından biridir. Peki Universal Transverse Mercator nasıl çalışır? Bir UTM bölgesi, Dünya’nın 6 ° bir parçasıdır. Bir daire 360 ° olduğu için, Dünya’da 60 UTM bölgesi olduğu anlamına gelir.

UTM Bölümlenmesi

Mercator harita projeksiyonu için dik bir silindir kullanıyor. Enine Mercator bir silindir alır ve aşağıda resimde görüldüğü gibi yanına yerleştirir (90 ° döndürür) – bu “transvers” teriminin nasıl türetildiği şeklindedir.

Universe-Transverse Mercator-Silindir

UTM, merkezi Meridyene paralel iki küçük daire boyunca elipsoidi kesen bir sekant silindir uygular. Bu, ölçeğin Meridians boyunca kuzey-güney sabit olduğu anlamına gelir. Ancak ölçek, paralellikler boyunca doğu-batı değişir. İki küçük daire, Ekvator’da 180 km doğu ve orta Meridyen’in batısında. Küçük dairelerin ölçek faktörü 1’dir, yani elipsoidde 100 metre mesafesi harita projeksiyonunda aynı olacaktır.

Bir UTM ızgara bölgesinin merkez hattı, 0.9996 ölçek faktörüne sahiptir. Bu, bir elips üzerinde 100 metre mesafenin bir haritada 99.96 metre olacağı anlamına gelir.

Sahte Doğu ve Kuzey yönü

Enlem ve boylam koordinatlarını kullanmak yerine her 6 ° geniş UTM bölgesinin merkezi meridyen 500.000 metredir. Bu merkezi meridyen, herhangi bir negatif doğu koordinatını önlemek için uygun isteğe bağlı bir değerdir. Orta meridyende doğu ve batı yönündeki tüm doğu değerleri mutlak olacaktır.

Kuzey yarım kürede iseniz, ekvatorun kuzey değeri 0 metredir.Güney yarım kürede ekvator 10,000,000 metre ile başlar. Çünkü ekvatordan güneydeki tüm değerler pozitif olacaktır. Güney coğrafi bölgedeki y-koordinatlarının negatif değerlerden kaçınacağı için buna sahte kuzey denir.

Hangi UTM bölgesi yaşıyorsunuz? Bu  belirli UTM bölgesindeki Dünya’daki bir noktanın konumunu belirtmek için gerekli olacaktır. Örneğin, UTM Zone 17S, ekvatorun 10 milyon’dan başlayarak yanlış bir kuzeye çıkışı kullanacaktır. NAD 1983 UTM Zone 18N ekvatoru sıfır metre ile başlatacaktır. UTMBir UTM koordinatları seti verildiyse, merkezi meridyene her bir bölgede 500.000 metre atanmış olduğundan daha önce hangi bölgede olduğunu bilmeniz gerekir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir