QGIS 3’ün Gizli Güçleri: Özellikler ve Eklentiler

QGIS 3

qgis 3

 

Artıları

 • Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım
 • Kaygan 3D entegrasyonu
 • Geniş kullanıcı tabanı ve destek
 • Düzenleme, analiz ve haritalama için yaratıcı özellikler
 • QGIS eklentileri size Incredible Hulk gibi analiz etme gücü verir

Eksileri

 • Son derece uzmanlaşmış analiz araçları eksik
 • 3B için kararlılık sorunları

QGIS 3’ün Gizli Güçleri: 33 Gerçekten Beğenilmeyen Özellikler ve Eklentiler

QGIS 3 indi.

QGIS yeni bir sürüm yayınladığında, bu büyük bir olaydır. Çünkü açık kaynak CBS yazılımının bilinmeyen kahramanları yeniden iş başında! Üçüncü büyük sürümleri. QGIS 3 !

Bazılarınızın QGIS 3’e geçiş yapmakta tereddüt edebileceğini biliyorum.

Ama yolda bir çatala çarptığınızda ne yaparsınız?

Şeytanın gözlerine bak ve bu yolculuğa çık .

1 3D manzara simülasyonu

ayers rock uluru qgis 3 3d pencere

Söylentiler doğru. QGIS 3 şimdi 3B çalışmanız için etkileşimli, tamamen entegre bir arayüz getiriyor.

Bir yıl önce QGIS, qgis2threejs gibi eklentilere güvendi. Oysa QGIS 3, doğal olarak 3D’yi benimsemiştir.

Bu sefer gerçekten heyecanlıyız. Kaygandır ve verilerinizi ve görselleştirmelerinizi dönüştürme gücüne sahiptir.

Aldatmacaya inanın. 3D’yi avucumuzun içine koyduğu için QGIS 3’e teşekkürler.

2 Haritalamaya yeniden hayat vermek

qgis 3 alfa kaydırıcısı

İronik olarak, çoğu CBS yazılımındaki en büyük sorunlardan biri, unutulmaz görselleştirmeler oluşturmak için gerekli araçların olmamasıdır. [1] [2] [3]

QGIS’in haritacılıkta lider olduğu ortaya çıktı. Bunun nedeni, pratikliği ve kullanılabilirliği her şeyin üstünde tutmasıdır.

Favorilerimden bazıları:

ALPHA KAYDIRICI: Şeffaflığı ayarlamak için, alfa parametresi 0 ile 1 arasında bir değerdir. 0,0 tamamen şeffaf iken, 1,0 tamamen opaktır.

RENK RAMPASI WIDGET: Artık QGIS 3, proje başına ve favori olarak renk rampalarını hatırlıyor. En önemlisi, ColorBrewer ve cpt-city gibi seçim yapabileceğiniz yükler var.

3 Hız İhtiyacı

Sessizce arayışında, QGIS tartışmasız bir şekilde çabukluğa hak kazanır.

Çünkü özellikleri bir göz açıp kapayıncaya kadar kaydırabilir, yakınlaştırabilir ve yükleyebilirsiniz.

qgis 3 hız

Batıdaki en hızlı CBS yazılımı.

QGIS 3’te her şey kaygan. ÇOK güçlü. Son derece, SON DERECE hızlı.

Geopackage ve dosya coğrafi veri tabanından büyük verilerle kaydırma, yakınlaştırma, steroidlerdeki CBS gibidir. Ve önbelleğe alınmış etiketleme, daha hızlı oluşturma ve yeniden çizim süreleri sağlar.

4 Etiketleri manuel olarak yerleştirme

Çakışan etiketleriniz olduğunda, geleneksel yaklaşım ya ek açıklamalar oluşturmak ya da katmanın yerleşim ayarlarını değiştirmektir. Ancak, bu genellikle dağınık veya tamamen etkisiz bir şeyle sonuçlanır.

Çoğu CBS yazılımı akıllı etiket yerleşimini [1] [2] duyururken, hiçbir zaman öyle değildir. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi fikir, QGIS 3’te etiketleri nasıl alıp taşıyabileceğinizdir. Ayrıca, tek etiketleri gizleyebilir, değiştirebilir ve biçimlendirebilirsiniz.

Ek açıklamalar üretmek yerine, QGIS 3 kullanıcıyı sürücü koltuğuna oturtan minimalist bir yaklaşım benimsiyor. Kullanıcılara harita etiketlerinin tam kontrolünü vermek için QGIS 3’e kadar büyük. Yıllardır kafa karıştırıcı oldu.

5 Koordinat referans sistemi sınırlarının önizlemesi

QGIS 3’ü çevreleyen tema, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik yaratıcı, yeni fikirlerdir. Listeye ek olarak, kullanıcılar geçerli sınırlarını önizleyerek geçerli koordinat sistemlerine sahip olduklarından emin olabilirler.

CRS proje özellikleri sekmesine gittiğinizde, grafik olarak ilgili koordinat sistemlerini gösterir. Örneğin, Avustralya için geçerli kapsam burada.

Kullanıcıları ilk sıraya koyan birçok yeni fikir ve özellikle yazılım geliştirmek QGIS’in çekiciliğidir. Günümüzün modern CBS ortamında, bu tür kullanıcı öncelikli düşünme biçimi çok hoş karşılanmaktadır.

qgis 3 koordinat referans sistemi kapsam önizlemesi

6 Kolaylıkla düzenleme

Verileri düzenleme deneyiminiz ne olursa olsun, QGIS 3, daha rahat çalışabilmeniz için birkaç yeni araca sahiptir.

 • ofsetlerde izleme.
 • birden çok kullanıcının düzenlemelerini izleme.
 • topolojiye bağlı düzenleme özellikleri.
 • sayısal değerler arasında sorgulama.
 • yeni CAD araçlarıyla daha kolay şekiller.

Yine, QGIS 3, deneyimi modernize eden yüksek kaliteli düzenleme araçlarıyla dolu.

7 Bir jeopakette her şeyi paketleme

qgis geopackage örnekleri

QGIS 2.8’de şekil dosyası, çıktı için varsayılan dosya biçimiydi. Şimdi QGIS 3’te standart çıktı formatı Geopackage’dır.

QGIS 3’ün bu değişikliği neden yaptığını bilmek için Geopackage (.GPKG) hakkında neyin bu kadar özel olduğunu gerçekten bilmelisiniz. Bu bağımsız sunucusuz SpatiaLite veritabanı vektör, karolar, rasterler, katman nitelikleri ve hatta uzantılardan her şeyi içerebilir.

3 zorunlu dosyaya sahip olan şekil dosyalarının aksine, bu açık standart jeo-uzamsal konteynerin paylaşılması kolaydır, çünkü hepsi tek bir dosyada bulunur.

8 Arka planda işlemeyi etkinleştirme

QGIS 3, bir işlem sırasında beklemek yerine arka plan görevleri ekledi. Bu, bir görevi çalıştırırken doğal olarak yaptığınız gibi iş akışınıza devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Arka planda işlemeyi açmak istiyorsanız, aracı çalıştırdığınızda seçenek kullanılabilir.

Bu tür kesintisiz ortam, kullanıcıya özel bir şey ekler. Arka planda karışıklıkları işlerken işinizi yapmaya devam etmenizi sağlar.

qgis 3 arka plan işleme

9 Jeoprosesleme sırasında yeniden projelendirme

Güzel bir özellik, algoritmada ayarlayarak katmanınızı otomatik olarak yeniden projelendirebilmenizdir.

Örneğin, saha ekipleri bir el GPS ile veri toplarsa, noktalar WGS84’te olacaktır. Bu noktaları tamponlamak ve yansıtmak istiyorsanız, hepsini aynı anda yapabilirsiniz.

Verileri yansıtmanın ve yeni bir dosya oluşturmanın ara adımından geçmek yerine ikisini de yapabilirsiniz. En azından söylemek gerekirse, bu CBS uzmanları için büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor.

DEVAMINI OKU: QGIS Eğitimi: QGIS 3 Nasıl Kullanılır

Altın olarak ağırlığına değecek 10 kullanışlılık

İster deneyimli bir kullanıcı olun, ister sıradan bir kullanıcı olun, hatta daha önce hiç CBS yapmamış biri olun… QGIS 3, altın olarak ağırlığına değer bir kolaylık ekledi.

QGIS 2.18 ile çalıştıysanız, bu projeleri QGIS 3’te açabileceksiniz. Ancak bunları tersi şekilde açamayacaksınız.

Birden çok bölmeniz olduğunda, bunları sekmeler halinde üst üste koyabilirsiniz. ArcGIS Pro’nun aksine, QGIS 3 bağlamsal şeritlere sahip değil (kazıyorum). Ancak geleneksel QGIS kullanıcısı için bu yaklaşımın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

11 Bulucu arama çubuğu

qgis 3 bulucu arama çubuğu

Analiz konusunda, algoritmaları bulmanın başka bir yolu, yer belirleyici arama çubuğunu kullanmaktır. Yalnızca coğrafi işlem algoritmalarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda aktif katmanları, özellikleri ve algoritmaları bulabilirsiniz.

Doğru. Haritanızda uzun bir katman listeniz varsa, bunu yazın. Ardından, siz onu seçene kadar otomatik olarak tamamlanır. Son olarak, haritanızda vurgulanacaktır.

Konum belirleme çubuğunu kullanmak istiyorsanız, QGIS’in sol alt tarafındadır. Bu, doğru aracı veya özelliği bulmak için artık menünüze girmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

12 Yüksek tanımlı görüntüleme

QGIS her zaman ekran için en ileri teknolojide olmuştur. Neredeyse sınırsız potansiyele sahip haritacılık için ışık yılı ileride.

Haritalar QGIS 3’te süper nettir. Bakması çok güzel. Ve baskı bestecisi ve harita tuvallerinde her zaman diğerlerinin üzerinde bir kesim oldular.

Artık, harita tuvali dışa aktarımlarını özelleştirilmiş ayarlarla doğrudan ince ayar yapma seçeneğiniz var. Hızlı ihracat için, şans eseri QGIS 3 bunu ustaca gerçekleştirir. Büyükannen bile haritalarını buzdolabına asardı.

13 Harita düzenlerinizi mükemmelleştirme

QGIS haritalama arayüzüne ‘Print Composer’ denir. Neredeyse ayrı bir uygulama gibi davranır. QGIS 3, baskı oluşturucusunu yepyeni bir düzen motoruyla yeniden düzenledi.

Artık, temiz ve parlak bir görünüm veren tam konumlandırma için kılavuz yöneticisiyle düzenlerinizi yapıştırabilirsiniz. Buradaki anahtar, yerleşim kılavuzları aracılığıyla nereye yapıştırılacağını bulmaktır.

Ayrıca, öğeleri yeniden boyutlandırma ve dağıtma şeklinizde de canlandırıcı değişiklikler var.

qgis 3 baskı oluşturucu

14 Katman ekleme araç çubuğunu birleştirmek

QGIS 3’e veri eklemek, başka bir rastgele düğmeler kümesi olabilirdi. Ancak QGIS 3, Veri Kaynağı yöneticisi ile büyük bir adım atıyor

Birleşik veri kaynağı yöneticisi, tek bir formatın ötesine geçer. Kısıtlamalar olmadan, ArcGIS çevrimiçi özellik vektörü, tarama ve daha fazlasını içeren GIS veri kaynaklarına bağlanabilirsiniz.

Ek olarak, QGIS tarayıcı paneli, verileri bulmak ve ardından harita tuvalinize sürükleyip bırakmak için daha kolay işlevsellik ekler.

15 Jeo işlemeyi yeniden harika hale getirin

qgis 3 işleme araç kutusu

Her zaman olduğu gibi, QGIS inanılmaz derecede cilalanmış jeoproses araçlarıyla birlikte gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli şey, ne kadar rafine ve temiz bir şekilde bir araya getirildikleridir. Örneğin, QGIS 3 araçları çok daha sezgisel bir şekilde düzenler, böylece bulunmaları daha kolay olur.

Bu özelliklerin çoğu C ++ ‘da sıfırdan yeniden yazılmıştır. Neyse ki, bu, onu diğer GIS yazılımlarından ayıran daha kararlı ve daha iyi performans anlamına gelir.

Son olarak, QGIS 3, gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bir araç setiyle birlikte gelir. Örneğin, raster analizi artık varsayılan olarak sağlamlık, eğim ve tepe gölgesi içeriyor.

16 Birden çok tuvalin görüntülenmesi

Her haritanın dahil etmeyi unuttuğu unsurlardan biri 3B’dir. Ama şimdi 3B QGIS 3’te inşa edildiğine göre, aynı anda hem 2B hem de 3B’de nasıl olur?

Yapmanız gereken yaklaşım, birden fazla tuval kullanmaktır. Şimdilik, her tuval birbiriyle eşitlenemiyor. En azından görebildim.

Aynı anda birkaç katmanı sergilemek isteyenler, bu ferahlatıcı şimdi yapabilirsiniz. Ve bu, Kilimanjaro Dağı ile ücretsiz uydu görüntüsü kaynakları listemizden hem 2D hem de 3D olarak yaptığım şeydi.

qgis 3 kilimanjaro dağı çoklu tuval

17 Python 3 ile yukarıda ve öteye gitmek

Python 2’yi 3’e taşımak da dahil olmak üzere QGIS 3’e inanılmaz miktarda çalışma yapıldı. QGIS 3, Python komut dosyalarını doğrudan tarayıcıda çalıştırma seçeneği sunar.

QGIS içindeki Python, işlevselliği geleneksel komutların ötesinde geliştirebilir ve daha karmaşık ve özel sorunları çözebilir. Örneğin, Pandas, Numpy ve Scikit gibi güçlü kitaplıklar, CBS’yi veri bilimine genişletir.

Python 3, QGIS 3 için önemli bir kilometre taşıdır. Gerçekten otomatikleştirmek ve genişletmek istiyorsanız, Python öğrenmeniz kesinlikle çok önemlidir.

18 Tablolar ve grafikler

qgis 3 masa takvimi seçici

Öne çıkan önemli noktalardan biri, tabloların nasıl daha kullanıcı dostu hale geldiğidir. Tıpkı tabloların metne sığdırmak için dikey olarak yeniden boyutlandırılması gibi.

Bir tabloyu düzenlemeye başladığınızda, genişletilmiş tablo düzenleme araçları kümesini fark etmeye başlarsınız. Örneğin, tarih alanlarında tarih seçmek için takvimler bulunur. Boole’lerde onay kutuları bulunur.

Ayrıca, özellikleri bir kelime işlemciye kopyalayıp yapıştırmak basit bir CTRL-C ve CTRL-V’dir. Bir tabloyu dışa aktarmak yerine, tabloları harici uygulamalara yapıştırmak kolaydır.

19 İş arkadaşlarınızı efektlerle baştan çıkarma

QGIS 3, haritacılık için beklentilerin ötesine geçer. Bir denerseniz, meslektaşlarınızı bir gurur ve işçilik duygusu vererek baştan çıkarabilirsiniz.

Örneğin, topolojik renklendirme, renkleri komşu çokgenlerden ayırmanıza olanak tanır. Bu şekilde, haritalarınızda bu renk ayrımını elde edebilirsiniz

Opaklık seçimi, haritalarınızın mükemmele yakın olmasına yardımcı olabilir. Bunun da ötesinde, açıklamalar için degrade dolgular eklemek, haritalarınızı diğerlerinden tamamen farklı kılar.

Farklı ölçeklerde 20 kümeleme noktası

qgis 3 noktalı küme oluşturucu

Bir haritayı uzaklaştırdığınızda, birbirleriyle örtüştüğü için nokta sayısını görmek zor olabilir.

Yeni küme oluşturucunun, yakındaki noktaları tek bir işlenmiş işaretçi sembolünde gruplandırmasının nedeni budur. Ardından, yenisinin temsil ettiği noktaların sayısını listeler. Bu, bir sonraki sefer haritadaki özellikleri küçük ölçekte saymak istediğinizde mantıklı bir seçim yapar.

QGIS’in fikirlerinin tükendiğini düşündüğünüzde, bir öncekinden daha yaratıcı ve yaratıcıdır. Ve diğer semboloji oluşturma, ısı haritaları veya noktalar için yer değiştirme ve çokgenler için 2.5D oluşturma gibi etkileyicidir.

21 Eklenti listesini genişletme

Daha önce QGIS’i kullandıysanız, onların muazzam eklenti listesinin Kutsal Kase’niz gibi olduğunu bilirsiniz. Bu açık yaklaşım son derece iyi iş çıkardı ve açık ara en aktif açık kaynak CBS projesidir.

Her gün geliştiriciler eklentilerini QGIS 3’e taşıyorlar. Maalesef, favorilerinizden bazıları şu anda taşınmamış olabilir.

Ama sıkı tutun. Şüphesiz, eklentiler QGIS 3’ün merkezinde olmaya devam edecek.

qgis 3 eklenti listesi

22 Her şeyi otomatik tamamla

QGIS 3, CBS kullanıcı deneyimini sonsuza kadar sessizce değiştiren yeni bir özellik sunuyor. Kullanıcılar bir kelimeyi yazmaya başladıklarında, tuş vuruşlarınıza göre mevcut girişleri önerir.

Ve bu yalnızca sorgulama öznitelikleri için geçerli olmakla kalmaz, aynı zamanda yer belirleyici arama çubuğu için de geçerlidir. Yani bu, eğer dilinizin ucundaysa, yazmaya başlayın… ve otomatik tamamlamanın muhtemelen size önereceği anlamına gelir.

Otomatik tamamlama ile bir değer bulmak istiyorsanız, katmanla F3’e basın. Temel olarak, otomatik tamamlama, kural kitabını yeniden yazar.

23 Şekillendirici rasterler

qgis 3 dem hillshade 3d

QGIS 3.0’da, renk rampalarının kullanımı, yeni tanıtılan bir renk rampası düğme gereci ile çok daha iyi hale geldi.

Yine QGIS, haritalarınızı önceden ayarlanmış güzel renk rampaları ile renklendirir. Bu, bir düğmeye basarak mükemmel şekilde harmanlanmış renk rampasını oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca tek bantlı sözde renk ve paletli oluşturucular için, artık aynı anda birden çok değer için saydamlığı değiştirebilirsiniz.

24 Temel Harita ve bolca sembol

QGIS 3, semboloji için kazanan formülü sarsacak hiçbir şey yapmaz. Daha önce de belirtildiği gibi, netler, hızlı yüklenirler ve hepimizin bildiği ve sevdiği şeylerdir.

Ayrıca, yerleşik SVG işaretleri gibi en sevdiğiniz sembolleri istiflemek için en iyi seçeneklerden bazılarına sahiptir. Çoğumuz için bu, günlük işimizin temelidir.

Sorun şu ki, başlangıçta bu sembolleri varsayılan olarak sunmuyor. Başlarken, özenle düzenlenmiş dipsiz bir sembol kasasıyla rockin ‘n rollin’e başlamak istiyoruz. Ve ne yazık ki, önceden QGIS 3’te biraz arama ve düzenleme yapmanız gerekiyor.

25 Grafik Modelleyici ile sıkıcı şeyleri otomatikleştirme

Sadece kelimenin her anlamıyla harika bir model oluşturmak için ne gerektiğini hatırlatmak için: girdi, algoritmalar ve çıktı. Ve bu süreçleri grafik modelleyicide bir araya getirebildiğinizde, gelecekte bunları yeniden kullanabileceğiniz için birdenbire hayat kolaylaşır.

Grafik modelleyici için QGIS 3 iyileştirmeleri, onu otomatikleştirme için önemli bir seçenek olarak sağlamlaştırıyor. Örneğin, bu basit model bir girdi parametresi ayarlar, bir dizi noktayı arabelleğe alır ve bir çıktı oluşturur.

Baştan sona herhangi bir engel olmadan hızlı ve sorunsuz çalışır. Ve çıktı için bir şekil dosyası yerine, yeni varsayılan coğrafi paket çıktısını oluşturur.

qgis 3 işleme modelcisi

26 Rapor tasarlama

QGIS Atlası

QGIS’te iyi tasarlanmış raporlar üretemeyeceğiniz popüler bir efsanedir.

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, Atlas harita kitapları, her bir görünümü bir özniteliğe dayandırarak çok sayfalı haritaların nasıl bir araya getirileceğidir. Bazıları için bu önemli bir otomasyon aracıdır ve günlük olarak kullanılır.

Raporlamayı biraz daha işçilik katarak bir adım öteye taşımak istiyorsanız, rapor motoru anı yakalar. Üstbilgileri, altbilgileri ve bunların arasındaki her şeyi ayarlamanıza yardımcı olur.

27 Meta verileri yazma

İtiraf ederim. Meta veriler en seksi konu değil. Ve meta veriler QGIS 3’te o kadar dikkat çekmedi.

Ancak, meta verilerin akıllıca bir zaman yatırımı olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Çünkü verinin kaynağı MIA’ya gittiğinde ne olur? Her zaman başvurmak için geri döneceğiniz meta verilerdir.

QGIS, geliştirmenin ilk aşamasında meta verileri işleme şeklini elden geçirdi. Yeni meta veri düzenleme aracına dayanan QGIS 3, kendi dahili, biçimlendirilmiş meta veri şemasını sunar.

28 Favorilerinizi ayarlama

En sevdiğiniz sembollerin bir dökümünü bir araya getirerek haritalarınızı gerçekten özelleştirebilir ve onlara kendi adınızı verebilirsiniz.

Sadece favori sembollerinizi değil, yazı tiplerini de kaydedebilirsiniz. Ve favorilerinizi kaydetmemeniz durumunda, QGIS sizin için en son yaptığınız şeyleri takip eder.

Ve her kullanıcı profili, deneyimi gerçekten kişiselleştiren kendi benzersiz sembollerini taşır.

qgis 3 sık kullanılan stil yöneticisi

29 Sekmeleri ve görünürlüğü iyileştirme

QGIS 3, ciddi özelleştirmeye izin verir, böylece onu gerçekten kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin, birkaç paneli birbirine sabitleyebilirsiniz. Bu sekmeli yüzer yuvalar, ekran alanı için mükemmel bir denge sağlamak içindir.

Ana düzeninizin tamamen odakta olmasını istiyorsanız, klavye kısayol tuşu olarak Ctrl + Tab tuşlarına basmanız yeterlidir. Bu komut, tam harita görünürlüğü için geçiş yapar.

30 Forma göre seçim

Bazen önemli olan küçük şeylerdir. Özellikleri değere göre seçmek istediğinizde, QGIS 3, seçtiğiniz yakınlaştırma veya flaş özellikleri için bir yol eklemiştir. Ek olarak, bir dizi değer arasından seçim yaparak özellikleri seçebilir, kaldırabilir ve ekleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, ifadeler için bazı temel sözdizimi gerektiren ifadeye göre seçim yapabilirsiniz. Örneğin, geometri, alanlar, renkler ve hatta bulanık eşleştirmeden istediğinizi seçebilirsiniz.

qgis 3 özellik değerini seçin

31 Veri tanımlı parametreler

QGIS 3’te kullanıcılar, coğrafi işleme araçlarını çalıştıran alanlardan veri tanımlı parametreleri ayarlayabilir. Örneğin, bir arabellek mesafe alanına dayalı olarak özellikleri arabelleğe alabilirsiniz.

Statik bir değer yerine QGIS, bir alanda birden çok değeri dinamik olarak nasıl kullanabileceğinizi büyük bir şekilde başarır. Ek olarak, kategorik değişkenlere dayalı bir In Case ve Else deyimi kullanabilirsiniz.

Öte yandan, geometri üreteçleri, ifade düzenleyicisi tarafından girilen değerlere dayalı olarak değiştirilmiş veya yeni geometri oluşturur. Katman stilinde, kendi geometri oluşturucunuzu bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Daha kolay şekiller için 32 CAD aracı

Daha kolay dijitalleştirme araçları yapma temasına devam etmek için QGIS 3, uzaktan izleme, düzenlemeleri izleme ve tarih alanları için basit takvim seçicileri kullanma araçları içerir.

Elbette, QGIS 3’ün daha iyi şekiller için bir CAD araçları paketi sunan plakaya kadar tüm basamaklarının yanı sıra. Örneğin bir dikdörtgen oluşturduğunuzda, merkezden, üç noktadan veya köşeden başlayabilirsiniz. Bu, onu QGIS’te CAD stili düzenleme için yepyeni bir oyun haline getiriyor.

qgis 3 sayısallaştırma ofseti

33 Aynı eski lisans

İşte ticari yazılımla ilgili çirkin gerçek: Maliyetlidir ve aynı şeylerin% 99’unu açık kaynak yazılımla yapabilirsiniz.

Özel mülk yazılımın aksine, GNU Genel Kamu Lisansı dışında bir lisansınız yoktur. Dünyanın her yerinden kullanıcılar QGIS 2’yi CBS için (Esri’nin arkasında) 2 numaralı seçenek olarak benimsedi. Ve şimdi, QGIS 3 raflardan uçuyor.

Yüksek lisans ücretlerinden korkuyorsanız, QGIS 3 beklentileri fazlasıyla aşıyor. QGIS, lisans için ödün vermek yerine, tartışmasız 1 numaralı açık kaynak CBS yazılımı olarak zamanın testine devam ediyor.

Şimdi anladın

QGIS 3 3D Logosu

QGIS’in yaşam boyu en iyi sürümüdür. Ve bu son derece büyük bir başarı çünkü CBS yazılımını en az iki kez yeniden tanımladılar. (QGIS 1 ve 2)

Yani şimdi 2.18 LTR. Ve 3.0, normal sürümdür.

Takip et. QGIS 3’ün geliştiricileri, oyunu bir kez daha değiştirmek için aynı yaratıcılığı ve hayal gücünü bu şeye aktardı.

QGIS 3, dikkate değer bir açık kaynak CBS yazılımıdır. Şansınızı kaçırmayın. Olumlu bir CBS deneyimi.

Düşüncelerin nelerdir? Aşağıdaki bir yorumla bize bildirin.

Ve unutma

QGIS’i desteklemek için organ bağışı yapmanıza gerek yok. QGIS’e olan aşkım için kalbimi verebilsem de, bu olağanüstü yetenekli ekibi desteklemenin en iyi yolu projeye bağış yapmaktır.

Dünya çapında yüz binlerce kullanıcı ve katılımcı QGIS’e güveniyor. Bunun nedeni, dünya çapındaki geliştiricileri ve bağışları destekleyen yetenekli kadrosudur.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir