SRTM Mekik Radar Topografya Görevi

SRTM Mekik Radar Topografya Görevi

Uzay Mekiği Radarı Topografya Görevi (SRTM)

Uzay mekiği Endeavour, 11 günlük görevi sırasında Dünya’nın etrafında 16 kez dolandı.

Bu görevin bir parçası olarak, en Dünya’nın topografyasını yakalanan 1 ark saniye (30 metre) için Dünya yüzeyinin% 80’inden .

Sentetik açıklıklı radar ve interferometri kullanan SRTM, Dünya’nın en doğru dijital yükseklik modellerinden birini topladı.

Şimdi, bu veriler USGS Earth Explorer’da ücretsiz olarak mevcuttur.

 

srtm kavramı

SRTM DEM 30m ve 90m çözünürlük

Eylül 2014’ten önce, mevcut en iyi SRTM Dijital Yükseklik Modeli (DEM) 90 metre çözünürlüktü.

Şimdi, 30 metre (1 ark-saniye) çözünürlüklü SRTM, dünyanın çoğu için USGS Earth Explorer’da halka açık olarak mevcuttur. Bu geliştirilmiş sürüm, orijinal ölçümlerin tam çözünürlüğünü sunar.

Küresel dijital yükseklik modeli, 16 metreden daha az mutlak dikey yükseklik doğruluğu ile dünyanın çoğunu kapsayan yaklaşık 30 metrelik bir uzamsal çözünürlüğe sahiptir .

srtm mekik radar topografya görevi

SRTM verilerini nereden indirebilirsiniz?

2014 yılının sonlarında Amerika Birleşik Devletleri, mümkün olan en yüksek çözünürlüklü SRTM verilerini halka açıklayacağını duyurdu. SRTM kutucuklarını indirmek için en iyi yeriniz USGS Earth Explorer’dır.

srtm uydu

Başlamanıza yardımcı olmak için USGS Earth Explorer’dan nasıl veri indireceğimiz konusunda bir kılavuzumuz var.

Genel olarak, sadece birkaç basit adım:

  • İlgi alanınızı seçin.
  • Veri kümeleri sekmesi altında, Digital Elevation> SRTM> SRTM 1-ArcSecond Global’i seçin.
  • Sepetinize ekleyin ve indirin.

SRTM veri ürünleri için 2 işlem seviyesi vardır. İlk olarak, boşluk dolu DEM, standart özellikleri karşılamadığı yerlerde boş değerleri doldurur. Ve ikinci olarak, geçersiz olmayan versiyon boşluklar içerir ve enterpolasyon ve diğer yükseklik kaynakları kullanılarak doldurulmamıştır.

SRTM Veri Toplama ve Oluşturma

SRTM yükü, Space Shuttle Endeavour’da donatıldı. Mekik Radar Topografya Görevi (SRTM), Dünya’nın yüksekliğini iki antenle ölçen inSAR’ı kullanır.

İki radar anteni ve tek bir geçiş kullanarak, interferometrik sentetik açıklıklı radar (inSAR) kullanarak dijital bir yükseklik modeli oluşturdu.

C-band radarı yoğun bitki örtüsüne nüfuz etmekte zorlandığı için, kalın bitki örtüsünü “göremez” . Bu, yoğun ormanlık alanlarda SRTM’nin kanopinin tepesini haritalandırdığı anlamına gelir.

Lazer altimetriyi karşılaştıran çalışmalarda bile, SRTM bitki örtüsüne biraz nüfuz etti, ancak yere değil. Ancak seyrek bitki örtüsünde yerden geri dönüşü olabilir. Ek olarak, tüm radar kısaltma, uzanma ve gölge gibi bozulmalarla mücadele eder.

Neden Topografya?

NASA’nın, Dünya’nın kusursuz SRTM 30 metrelik dijital yükseklik modelini şekillendirmesi için yalnızca 11 güne ihtiyacı vardı.

Peki NASA neden topografya toplamaya karar verdi?

Birincisi, bilim adamları iklim modellerinde topografi verilerini kullanır çünkü topografya hava ve su akışı gibi faktörleri belirler. Ayrıca, yüzey yüksekliği, arazi oluşumlarının ve tektonik aktivitenin iyi bir göstergesidir.

Ancak bu sadece iklim değişikliği için değil:

Bir hücresel kule veya bir hidroelektrik baraj tasarlamak istiyorsanız , arazinin doğru topografyasına sahip olmanız gerekir .

Bu nedenle uluslararası bilim camiası, Alman ve İtalyan uzay ajanslarını içeren bu görevde kazanacak her şeye sahiptir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir