Esri ArcGIS Pro ile Bir Profesyonel Gibi Eşleşmek İçin 17 Neden

ArcGIS Pro

 

ArcGIS Pro

Artıları

 • Birleşik 3D entegrasyonu
 • Kenar yumuşatma ile net haritacılık ve etiketleme
 • ArcGIS Online ile gerçek entegrasyon
 • Bağlamsal akıllı şerit arayüzü
 • 64 bit işleme
 • Geliştirilmiş ve sezgisel düzenleme

Eksileri

 • Yüksek lisans maliyeti
 • Proje dosyaları, kullanılmayan dosyaların oluşturulması nedeniyle hantaldır
 • MXD dönüştürme tüm nesneleri kaçırır
 • ArcGIS Pro aracılığıyla lisans atama
 • Yüksek öğrenme eğrisi

ArcGIS Pro’ya ne zaman geçeceksiniz?

Tüm harika yazılımlar, sonunda kullanıcı deneyimini modernize etmek için gelişir. ArcView 3 ile oldu. Sonra ArcMap’e.

Ve kaçınılmaz olarak ArcGIS Pro’nun başına gelecektir.

Peki neden ArcGIS Pro’ya geçmeyi düşünmelisiniz? Yoksa hiç göç edecek misin?

Hız, kayganlık veya sadece saf güç olsun, işte ArcGIS Pro’ya şimdi geçiş yapmak için 17 neden .

Yerel ve Küresel Sahnelerle 1 Gerçek 3B Entegrasyon

3D verilere bakmak için ArcScene veya ArcGlobe’u ne zaman açmanız gerektiğini hatırlıyor musunuz? Bu fikir, ArcGIS Pro nedeniyle yok olmanın eşiğinde. Birdenbire 2D ve 3D birleşir. Hatta 2D’yi 3D ile senkronize edebilir veya dönüştürebilirsiniz. Veya tam tersi, 2D ile 3D.

Artık 3 boyutlu her şey herkesin parmak ucunda – düzenleme, film zaman çizelgeleri ve web sahneleri. ArcGIS Pro, boru hatları, yardımcı programlar veya 1000’lerce GIS uygulamasından herhangi biri olsun, bu endüstrileri üçüncü boyuta taşır.

Kabul et. ArcScene’den ArcMap’e geçmek bir acıydı. Katmanları ArcScene’den ArcMap’e bile sürükleyip bırakamazsınız. Ama birdenbire, şimdi 3D verileriniz ArcGIS Pro’ya yerel ve küresel sahnelerle görünüşte entegre oluyor .

Ve bu oldukça temiz.

yükseklik temel haritası
ArcGIS Pro sahne görünümünde oluşturulan Dünya Yükseklik Temel Haritası

2 Akıllı Bağlamsal Şerit Arayüzü

CBS uzmanları (ben de dahil) ArcGIS Pro’ya geçmekte tereddüt ediyor çünkü tüm favori araçlarınız taşındı!

Ancak aslında kullanıcı deneyimine gerçekten katkıda bulunan bağlamsal sekme arayüzüdür çünkü en sevdiğiniz araçları bunlara en kolay erişebileceğiniz yerlere (hatta yenilerini bile) koyar. Bu, bir sekmeyi tıkladığınızda, bağlamsal arayüzün yalnızca kullanabileceğiniz ilgili araçları gösterdiği anlamına gelir .

Örneğin, içindekiler tablonuzdaki bir tarama resmini tıkladığınızda, kaydırma ve şeffaflık ayarları gibi araçlarla birlikte görünüm sekmesi görüntülenir. Efekt araç çubuğunuzu bulmaya çalışmak yerine, bağlamsal şeridinde ortak araçlar bulabilirsiniz.

Genel olarak, onunla daha fazla oynadığınızda, en çok ihtiyacınız olan araçları bulmak için etrafta çok fazla araştırma yapmak zorunda olmadığınız anlamına geldiğini fark edeceksiniz. Her şey düşünüldüğünde, sekme arayüzü, ArcGIS Pro’yu başlattığınızda fark edeceğiniz ilk şeydir. Ama yönünüzü bulduğunuzda, atlamanız gereken en büyük engel budur. Ve yaptığına sevineceksin.

arcgis pro kullanıcı arayüzü
Şeritler ve projeler içeren ArcGIS Pro kullanıcı arayüzü

3 Jack Dangermond Onaylı Haritacılık

ArcGIS Pro’nun haritacılıkta parmağımı koyamadığım bir şey var.

Yazı tiplerine ve özelliklere canlılık katan kenar yumuşatma olabilir . Ya da kim bilir, haritalarınıza gerçekten benzersiz haritacılık efektleri ekleyen yeni şeffaflık olabilir . Her iki durumda da, ArcGIS Pro, haritalamaya daha şık bir yaklaşım için sembolojisini tamamen elden geçirdi.

Bir hale eklemek için bir düzine kez tıklamanız gerektiğini hatırlıyor musunuz? İçindekiler tablosundaki bir özellik sembolojisine tıkladığınızda, semboloji bölmesi açılır, böylece bir sembolü değiştirmek için tüm kutuları gözden geçirmeniz gerekmez.

Gösterimleri kullanarak , ölçek tabanlı sembol sınıfları ile daha fazla esneklik sağlar. Diğer bir deyişle, önceden tanımlanmış sembolojiyi birleşik sembolik temsillerle (.STYLEX) farklı ölçek aralıklarında gösterebilirsiniz.

Örtüşme önleme veya gelişmiş şeffaflıktan gelen netlik olsun, ArcGIS Pro bir haritadaki özelliklerin nasıl sembolize edileceğini yeniden tanımladı. En azından, ArcGIS Pro’daki gelişmiş haritacılık en büyük varlıklarıdır.

arcgis pro haritacılık
Kartografik semboloji

4 Düşünme Projeleri (.APRX), Harita Belgeleri Değil (.MXD)

ArcGIS Pro belge tabanlı değildir, proje tabanlıdır. Peki “proje bazlı” aslında ne anlama geliyor?

ArcGIS Pro projeleri (APRX) haritalar, araç kutuları, veritabanları, klasörler ve hatta stilleri içerir. Örneğin, projeler tek bir projede birden çok haritaya ve birden çok yerleşim düzenine sahip olabilir. Bu aynı zamanda, düzenlerin artık haritalara bağlı olmadığı anlamına gelir.

Portal öğelerinizi ve ağ dosyalarınızı içerdikleri için projelerle bir organizasyon olarak uyumlu bir şekilde çalışabilirsiniz. En çok hangi klasörlere, sunuculara ve veritabanlarına eriştiğinizi tanır. Projeler, tüm favori ağ sürücülerinizi hatırlayarak çok daha akıllıdır.

arcgis projeleri, yerel ve küresel sahneler
ArcGIS Pro 2D Haritalar, 3D Global ve Yerel Sahneler.

5 3D’de Gerçekçi Çatılar Oluşturun

İçinizdeki parkur, ArcGIS Pro’yu 3B binalar aracı için kullanmak istiyor. Her bina atlamasını ölçmek, ölüme meydan okuyan bir numaradır.

ArcGIS Pro’daki kaygan 3B oluşturmayı seviyorum. Bir 3B katman uyguladığınızda, çatı tipini belirtebilirsiniz.

çatılar inşa et
Düz, Gable veya Hip Çatılar Yapın (Kaynak: Portland Şehri, Oregon)

İhtiyacınız olan tek şey normalleştirilmiş bir Dijital Yüzey Modelidir (nDSM) ve araç tüm işi yapar.

Bu bina 13 metrelik bir atlama. Yapılabilir mi?

6 ArcGIS Online’a Kolaylıkla Erişin

ArcGIS Pro ile çalışmak için ArcGIS Online hesabınızda (ön, gerekli bir adım olarak) oturum açma hayranı değilim. Beni yanlış anlamayın. Esri, kullanıcıların buluttaki haritaları ve uygulamaları şekillendirmesine olanak tanıyan, iyi yağlanmış bir ArcGIS Online makinesi geliştirdi.

ArcGIS Online’ı kullandıysanız , organizasyonunuz için dağıtabileceğiniz web haritaları ve uygulamalar oluşturmanın ne kadar gülünç derecede basit olduğunu bilirsiniz . Saha, ofis veya topluluk çalışması olsun, ArcGIS Online bunun için bir uygulamaya sahiptir.

3B web sahnelerini veya 2B görünümleri yayınladıktan sonra, Esri’nin JavaScript API’sini kullanarak kodu özelleştirebilir veya sembolleri belirlemek için arcade kullanabilirsiniz. ArcGIS Pro’da, hemen hemen her şeyi yapmak için ArcGIS Online’dan çevrimiçi krediler kullanabilirsiniz.

arcgis çevrimiçi verileri

7 Çarpıcı Görüntüler ile Hypnotize Okuyucular

Şimdiye kadar, dronlardan ve uydulardan coğrafi referanslı ürünleri tüketmek Esri için hiçbir zaman gerçekten bir zorunluluk olmamıştı. Ancak ArcGIS Pro, bu zorlu görevde daha iyi bir şekilde başa çıkmaya başlıyor.

Kuruluşunuzda drone kullanıyorsanız, ArcGIS Pro, Drone2Map ile uyumludur. Bir drone’dan toplanan 3B verileriniz olduğunda bu iyi bir şeydir. (Yukarıdaki 1 numaraya bakın)

Uydu verilerini incelerken, ArcGIS Pro XML dosyalarını tanır. Ama uygulamaya sürükleyip bırakamadım. SNAP araç kutusu ile yapabilseydiniz bu bir bonus olurdu.

arcgis pro görüntüleri
ArcGIS Pro Imagery of Tokyo, Japonya

8 İyileştirilmiş Düzenleme ile Bullseye Vurun

Artık 3D, ArcGIS Pro’ya gerçekten entegre edildiğinden, 3D düzenleme de çok daha kolay hale geliyor. Ancak bu sadece 3B değil, tüm düzenleme deneyimi artırıldı.

Örneğin, varsayılan seçenekler ArcMap’te görmeye alışkın olduğunuzdan çok farklıdır. Varsayılan göster ve tıkla yerine, çokgen, otomatik tamamlama çokgen, dik açılı çokgenler, serbest el, otomatik tamamlama serbest el ve iz oluşturmayı seçebilirsiniz. Geniş bir düzenleme seçenekleri alanıyla, kesinlikle kullanıcı deneyimini akılda tutar.

Graticules haritalara eklemek çok kolay olduğundan, kullanıcının düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca ArcGIS Pro, mevcut sürüm oluşturma araçlarını, doğrusal referansları ve veri gözden geçirenleri geliştirir.

arcgis pro düzenleme oturumu
Çokgen Oluşturma, Çokgen Otomatik Tamamlama, Dik Açılı Çokgenler, Serbest Çizim, Otomatik Tamamlama Serbest Eli, İzleme

İş Süreçleri Olarak 9 Yazar Görevi

Hiç başkalarının takip etmesi için Microsoft Word’de adım adım bir işlem yazdınız mı?

Bunu daha önce yaptıysanız, ‘görevleri’ kullanmayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz . Görevler, tekrarlanan bir iş operasyonu için önceden belirlenmiş adımları içerir.

Örneğin, şirketiniz tarlada toplama yapıyorsa, bunu bir dizi önyargılı adımla tüketebilirsiniz:

 • Verileri tüketin
 • Düzenleyiciyi belirli sembolojiyle açın
 • Kalite kontrolü yapın

Tüm bunları bir kelime belgesine yazmak yerine, bir görev yazma meselesi olurdu. Oregon, Portland şehrinin eğitimleri için yaptığı şey buydu.

arcgis pro görevleri
Önceden tanımlanmış bir işlem kümesi olarak yazar görevleri

10 İnfografiklerle Verilerinizi Dinamik Olarak Grafiklendirin

ArcGIS Pro, çıktılarınıza güzel grafikler eklemek için yeni ve yenilikçi bir teknik sundu. Ve bu tekniğin tamamı bir infografik düğmesinin altında yer alıyor.

İnfografikler kredi tüketirken, profesyonel ve hızlı görünürler, tam da kitlenizin ihtiyacı olan şeydir. Öğrenci poster yarışmaları, mesajı iletmek için ihtiyaç duyduğunuz avantajı elde etmek için 10 kat daha zarif görünecek.

Grafikler, ArcGIS Pro’da daha iyi tasarlanmıştır. Burada önemli olan, projenizdeki verilerinizi değiştirdiğinizde bu grafiklerin etkileşimli olarak nasıl güncellendiğidir. Birisi verilerinizi düzenlediğinde bir grafiği manuel olarak güncellemek zorunda kalmadan, sizin için dinamik olarak günceller.

Infographics yaş piramidi
Verilerinizi zarif grafiklerle dinamik olarak çizin

11 Python 3 ve Conda Facelift

CBS profesyonellerinin çoğu otomasyon ihtiyaçları için Python 2.7 ile çalışmaya alışkındır. Bununla birlikte, ArcGIS Pro’nun aldığı büyük bir facelift, Python 3’e nasıl geçtiğidir. Ayrıca, Python’un Conda ile sizin için nasıl ele alındığı da farklıdır.

Ve görünüşte sonsuz sayıda önceden var olan paketler nedeniyle Python’u kullanmak gerçekten mantıklı. Ama Conda burada devreye giriyor. Bu çok yönlülüğü yönetmek için Conda, paketleri ve bunların bağımlılıklarını kurmak, çalıştırmak ve güncellemek için bir paket yöneticisi uygulamasına sahiptir.

Dikkate değer bir diğer değişiklik de arcpy.mapping modülünün basitçe arcpy.mp olarak yeniden adlandırılmasıdır. Bunun dışında Python modülleri temelde aynı kalır.

Python 3 conda için ArcGIS
ArcGIS Pro’da Python, Python’un birden çok sürümünde kolayca proje oluşturmak için Conda’dan yararlanır

12 A Daha Geniş Mesafe Uzaktan Algılama Araçları

ArcGIS Pro’da biraz daha az dikkat çeken şey, Esri’nin yeni donatılmış uzaktan algılama araçlarıyla ufkunu nasıl genişlettiği. Örneğin, bitki örtüsü endeksleri Normalize Edilmiş Bitki Örtüsü Endeksi (NDVI), SAVI ve daha fazlasını içerir.

bitki örtüsü indeksleri açılır

ArcMap’te LiDAR ile asla gerçekten iyi çalışamazsınız. En azını söylemek gerekirse, LiDAR hiçbir zaman onun gücü olmamıştı. Bu nedenle, LP360 gibi uzantılar, alamayacağınız bu işlevselliği artırmak için var.

Gördüğünüz gibi, LiDAR’ı nokta bulutu biçiminde kullanmak ve görüntülemek artık bir baş ağrısı değil. LAS dosyalarınızı bir LAS verilerine eklediğinizde, yapmanız gereken tek şey onu 3B yerel sahnenize taşımaktır.

lidar noktaları 3d
Yükseklik ile simgelenen 3B LiDAR noktaları (Kaynak: Portland Şehri, Oregon)

13 Flash’tan Daha Hızlı

Tamam, belki Flash değil. Ama belki de hızlı olan ikiz kardeşi.

Ancak Flash gibi şimşek hızında değil.

ArcGIS Pro çok iş parçacıklıdır, yani süreçleri çalıştırabilirsiniz ve ArcGIS pro hala yanıt verir. Paralel işleme, 64-bit ArcGIS Pro performans içindir. Ancak, kaygan 3B görüntülemenin bir bedeli vardır. Makineniz öncekinden daha iyi GPU’lar ve RAM gerektirir.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu işleme ArcGIS Pro’da daha yavaş hızlandı. Yine de, düşük beygir gücüne sahip bir makine, yeteri kadar tüketene kadar çınlayacak ve dönecektir. Ancak, performans sorunlarını giderdikten sonra, aradığınız hızı size vermelidir.

raster araçları
Sınıflandırma ve manipülasyon için güçlü tarama araçları

Bir Profesyonel Gibi 14 Jeoreferans (Otomatik Georeferencing ile)

Otomatik coğrafi referanslama hakkında bir şeyler duyar duymaz, onu test etmemiz gerekti. En önemlisi, farklı ortamlarda doğruluk nedir?

İki benzer imgeyle kentsel bir ortamda başladık. İşte pembe renkte bina ayak izlerine sahip coğrafi referanslı görüntü.

arcgis pro otomatik georeferans öğretici
ArcGIS Pro’da Otomatik Georeferencing

Keskin bina köşelerine sahip, coğrafi referansı olmayan görüntünün bir eldiven gibi sığmasını beklediğimizde, sonuçlar şaşırtıcı derecede acımasızdı:

arcgis pro georeference
ArcGIS Pro Otomatik Georeferencing

Araç, gerçek dünyada yerleştirme için zor zamanlar geçirdi ve bu, testlerimizin en kolayı oldu. İşleri burada bitirmeye karar verdik.

Otomatik coğrafi referanslama ile umutlarınızı çok yükseltmeyin. Doğru yapılabiliyorsa, düzgün bir kavramdır. (Bu, ArcGIS Pro’nun yeni sürümlerinde güncellenecektir)

15 Kullanılmamış, Yetkili CBS Verilerine Erişim

KML ve KMZ ekleme yeteneği, daha iyi birlikte çalışabilirlik için gerekli adımlardan biriydi. Bu artık ArcGIS Pro’da bir gerçektir.

Ama aynı zamanda genişleyen veri kullanılabilirliği. ArcGIS Online’a nasıl bağlı olduğunuzdan dolayı, her zaman dünyanın her yerinden en güncel GIS verileriyle donanmış olursunuz ..

Örneğin, Yaşayan Atlas, dünyanın dört bir yanındaki binlerce katılımcının coğrafi verilerini seçiyor. Bir araya getirildikten sonra, herkesin erişebileceği görüntüler, demografi, ulaşım temel haritaları olarak hizmet eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, portalınız içinde çalışabilir ve kuruluşunuzun içeriğini edinebilirsiniz. Gruplar arasında sürekli veri paylaştığımız için paylaşım sekmesi daha belirgindir. Hatta coğrafi işleme araçlarını bir coğrafi işleme paketi (.gpkx) olarak paylaşabilirsiniz.

yaşayan atlas
Görüntüler, demografi, manzara vb. Esri tarafından seçilmiş temel haritalar.

Sevmeyi Öğreneceğiniz 16 Rastgele Şey

Muhtemelen günlük olarak kullandığınız tüm uzantıların 3D, Jeoistatistik, Ağ ve Mekansal Analiz gibi nasıl tamamen entegre edildiğini biliyorsunuzdur. Ancak, ArcGIS Pro’nun iyileştirme için yer bulduğu tüm küçük şeylerle ilgilidir.

Örneğin, geri alma ve yineleme daha sezgiseldir. Önceden yapabildiğinizden çok daha fazla içgüdüsel olarak geri ve ileri gidebilirsiniz. Araçların adlandırılması bile daha sezgiseldir. Örneğin, veriye dayalı sayfalar yerine, bir harita kitabı artık harita serisi olarak adlandırılıyor .

ArcGIS Pro’da her şey şık görünüyor. Projenizde yeni bir düzen oluşturmadan veya yazdırmadan önce bir harita şablonu önizlemesini görmek ne kadar yararlıdır?

Yeni düzen
Yeni düzenler eklemek bile güzel görünüyor ve anlaşılması kolay

17 Hayal Edebileceğiniz Tüm 4 Boyutlu Uzay-Zaman Küpleri

Blokları Lego gibi istifleyin. Her yığın bir zaman küpüdür. Blok yığınından yukarı çıkın ve zamanla işlerin nasıl değiştiğini görün. Eski küpler altta ve yeni küpler üstte. Bir 3B ortama koyarsanız, 4B uzay-zaman küpü elde edersiniz.

Konsept düzgün. Artık işlerin zaman içinde nasıl değiştiğini görselleştirebiliriz. Örneğin, yoğunlaşan sıcak noktalar, yeni soğuk noktalar, yeni sıcak noktalar vb. Gibi geçici verilerle ortaya çıkan sıcak nokta suç modellerini görebilirsiniz.

Elbette, mekansal-zamansal (4D) keşif aracını kullananların% 1’i için. Bazıları 999999 hatalarını düzeltmelerini tercih edeceklerini söylüyor.

Her şey düşünüldüğünde, 4B uzay-zaman küplerinin oldukça düzgün olduğunu düşünüyorum.

Space Time Cube Exploration 4D
Space Time Cube Exploration 4D

ArcGIS Pro’ya geçmeyi mi düşünüyorsunuz?

ArcGIS Pro tekerleği yeniden icat etmedi, ancak işinizi yapma şeklinizi değiştiren gerekli bir makyaj.

Ancak aynı zamanda, GPU’nuzun yazılımı çalıştırmak için ham güce ihtiyacı vardır.

ArcGIS Pro, ArcGIS yazılım ailesinin bir parçasıdır . Esri, Esri fikir forumunda her zamankinden daha fazla istek ve ihtiyaçlarınızı dinliyor.

Aşağıdaki bir yorumla bize bildirin.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

esri koleksiyoner anketi123

Esri Collector ve Survey123 Saha Çalışma Uygulamaları olarak Nasıl Kullanılır

Esri Collector ve Survey123 nedir? Esri Collector ve Survey123, sahada veri toplama için tek yumruk. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir