Landsat 8 Bantları ve Bant Kombinasyonları

Landsat uydusu

Landsat 8 Bantları ve Bant Kombinasyonları

Bugün Landsat 8 gruplarının yanı sıra en popüler grup kombinasyonlarını listeleyeceğiz.

Landsat 8 için iki ana sensör, Operasyonel Arazi Görüntüleyici (OLI) ve Termal Kızılötesi Sensör (TIRS) ‘dir.

İşletme alanları Imager (OLI) 15, 30 ve 60 metre çözünürlükte 9 spektral bant (9 Bant 1) üretir.

Ardından Termal Kızılötesi Sensör (TIRS) , 100 metre uzaysal çözünürlüğe sahip 2 termal banttan oluşur.

Landsat 8 Bantları Nelerdir?

Bant Numarası Açıklama Dalgaboyu çözüm
Bant 1 Kıyı / Aerosol 0,433 ila 0,453 um 30 metre
Band 2 Görünür mavi 0,450 ila 0,515 um 30 metre
Bant 3 Görünür yeşil 0,525 ila 0,600 um 30 metre
Bant 4 Görünür kırmızı 0,630 ila 0,680 um 30 metre
Bant 5 Yakın kızılötesi 0,845 ila 0,885 um 30 metre
Bant 6 Kısa dalga boylu kızılötesi 1,56 ila 1,66 um 30 metre
Bant 7 Kısa dalga boylu kızılötesi 2,10 – 2,30 mm 60 metre
Bant 8 Pankromatik 0,50 ila 0,68 um 15 metre
Bant 9 Cirrus 1,36 ila 1,39 mm 30 metre
Bant 10 Uzun dalga boylu kızılötesi 10,3 – 11,3 mm 100 metre
Bant 11 Uzun dalga boylu kızılötesi 11,5 – 12,5 mm 100 metre

Operasyonel Arazi Görüntüleyici (OLI)

Bu, yukarıdaki tablodakiyle aynı bilgilerdir, ancak her sensör tarafından ayrıştırılmıştır. Yerleşik Landsat-8, OLI 9 spektral bant oluşturur (Bant 1 ila 9). OLI sensörünün Landsat 8 bantları kıyı, mavi, yeşil, kırmızı, NIR, SWIR-1, SWIR-2 ve cirrus’tur. Bu 8 bandın zemin çözünürlüğü 30 metredir. Ardından, pankromatik bant 15 metrelik daha ince bir çözünürlüğe sahiptir.

Landsat-8 OLI Bantları

Termal Kızılötesi Sensör (TIRS)

TIRS, Landsat programında türünün ilk örneğidir. Başka bir deyişle, bu tür bir sensör Landsat 8’den önce yoktu. TIRS, 2 termal banttan (bant 10 ve 11) oluşan Dünya’nın termal enerjisini ölçer. TIRS’ın her iki bandı da 100 metre çözünürlükte uzun dalga boylu kızılötesine sahiptir.

TIRS Spektral Bantlar Landsat-8

Landsat 8 Bant Kombinasyonları

Herhangi bir görüntü bandında olduğu gibi, onları benzersiz ve yeni bilgiler çıkaracak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu kesinlikle bir görüntüdeki nesnelerin spektral imzalarının çıkarılmasıyla gerçekleşir.

Landsat-8 durumunda, popüler bant kombinasyonlarından bazıları doğal renk, renkli kızılötesi ve çeşitli bitki örtüsü indekslerini içerir.

Landsat-8 bant kombinasyonlarını interaktif bir web haritasında görüntülemek isterseniz, size Landsat Explorer’ı öneririm. Tek yapmanız gereken, verilerin işlenmesini değiştirmek.

Aksi takdirde, en yaygın bant kombinasyonları ve bunların uzmanlık alanları için aşağıyı okuyun.

Doğal Renk (4, 3, 2)

Landsat Doğal Renk

Doğal renk bileşimi, kırmızı (4), yeşil (3) ve mavinin (2) bir bant kombinasyonunu kullanır. İnsan gözümüzün gördüklerine yakın bir şekilde çoğalır. Sağlıklı bitki örtüsü yeşilken, sağlıksız bitki örtüsü kahverengidir. Kentsel özellikler beyaz ve gri görünür ve su koyu mavi veya siyahtır.

Renkli Kızılötesi (5, 4, 3)

Landsat Renkli Kızılötesi

Bu bant kombinasyonu, yakın kızılötesi (NIR) kompoziti olarak da adlandırılır. Yakın kızılötesi (5), kırmızı (4) ve yeşil (3) kullanır. Klorofil yakın kızılötesi ışığı yansıttığından, bu bant bileşimi bitki örtüsünü analiz etmek için kullanışlıdır. Özellikle kırmızı renkli alanlar daha iyi bitki sağlığına sahiptir. Karanlık alanlar sudur ve kentsel alanlar beyazdır.

Kısa Dalga Kızılötesi (7, 6 4)

Landsat Kısa Dalga Kızılötesi

Kısa dalga kızılötesi bant kombinasyonu SWIR-2 (7), SWIR-1 (6) ve kırmızı (4) kullanır. Bu bileşik bitki örtüsünü yeşilin tonlarında gösterir. Yeşilin koyu tonları daha yoğun bitki örtüsünü gösterirken, seyrek bitki örtüsünün daha açık tonları vardır. Kentsel alanlar mavidir ve toprakların çeşitli tonları kahverengidir.

Tarım (6, 5, 2)

Landsat Tarım

Bu bant kombinasyonu SWIR-1 (6), yakın kızılötesi (5) ve mavi (2) kullanır. Kısa dalga ve yakın kızılötesi kullanımı nedeniyle genellikle mahsul izleme için kullanılır. Sağlıklı bitki örtüsü koyu yeşil görünür. Ancak çıplak toprağın eflatun bir tonu vardır.

Jeoloji (7, 6, 2)

Landsat Jeolojisi

Jeoloji bandı kombinasyonu SWIR-2 (7), SWIR-1 (6) ve mavi (2) kullanır. Bu bant kombinasyonu özellikle jeolojik oluşumları, litoloji özelliklerini ve fayları belirlemek için kullanışlıdır.

Batimetrik (4, 3, 1)

Landsat Batimetrik

Batimetrik bant kombinasyonu (4,3,1) kırmızı (4), yeşil (3) ve kıyı şeridini suyun zirvesine çıkarmak için kullanır. Kıyı şeridi, mavi ve menekşeleri yansıttığı için kıyı, batimetrik ve aerosol çalışmalarında kullanışlıdır. Bu bant kombinasyonu, sudaki asılı tortuyu tahmin etmek için iyidir.

Pankromatik

Landsat Pankromatik

Pankromatik bant aralıkları daha uzun dalga boyları aralığıdır ve 15 m pankromatik görüntüler oluşturabilir. Pankromatik bantla görüntüleri keskinleştirerek, daha net bir ürün üreterek görüntülerinizi keskinleştirebilirsiniz.

Bitki Örtüsü Endeksi

Landsat Bitki Örtüsü Endeksi

Bitki örtüsü indeksi, kırmızının (bitki örtüsünü emer) ve yakın kızılötesi bantların (bitki örtüsünün güçlü bir şekilde yansıdığı) özelliklerini kullanır. Adından da anlaşılacağı gibi, onu bitki sağlığını ve canlılığını izlemek için kullanıyoruz. Normalleştirilmiş Bitki Örtüsü İndeksi (NDVI) her zaman -1 ile +1 arasında değişir. Negatif değerler su ve nemin göstergesidir. Ancak yüksek NDVI değerleri, yoğun bitki örtüsü örtüsünü gösterir.

Nem Endeksi

Nem indeksi, nem içeriği miktarını tahmin eder. Su, daha az nem içeren daha açık tonlarla mavi olarak görünür. Son olarak, parlak turuncu ve kırmızı, önemli ölçüde daha düşük nem içeriğine sahiptir.

Landsat Nem Endeksi

Diğer Önemli Bilgiler

Landsat-8, 11 Şubat 2013’te fırlatıldı ve halen aktif. Landsat Veri Sürekliliği Görevi olarak başladı. Şimdi, bunu basitçe Landsat-8 olarak biliyoruz.

Landsat-8, günde 550 sahne toplar. Yani Ağustos 2020’ye kadar toplam 1,5 milyon toplanmış sahneye ulaşacak. Bu beygir uydusu, halk için açık kaynaklı arazi bilgilerinin temelini oluşturuyor.

Daha fazlasını öğrenmekle ilgileniyorsanız, NASA’nın bir uydu görüntüsünün nasıl yorumlanacağına dair harika bir blog yazısı var.

Ve elbette, Landsat Science web sitesinin tamamı, Landsat-9 gibi her şeyi güncel tutmak için mükemmel bir kaynaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Geçirimsiz Yüzey Analizi

Birçok yerel yönetim, mülkler için yağmur suyu faturalarını belirlemek için geçirimsiz yüzey hesaplamaları kullanır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir